Libiąż - miasto na pograniczu Śląska i Małopolski

Materiał promocyjny
Libiąż dawniej osada rolnicza obecnie gmina miejsko-wiejska, usytuowana w zachodniej części powiatu chrzanowskiego. Pierwsza wzmianka o Libiążu zawarta jest w dokumencie z 1238 roku. W trakcie swego rozwoju Libiąż przechodził kolejno w posiadanie różnych rodów. Początkowo przynależał do Ziem Śląskich, natomiast ostatecznie znalazł się w obrębie Księstwa Krakowskiego. Ścisłe związki z Ziemią Krakowską uwidoczniły się m.in. w tradycjach, obrzędach, gwarze, a także w sferze kultury materialnej tutejszych mieszkańców. Do XIX wieku Libiąż był typową osadą rolniczą.

Zapraszam Państwa do poznania naszej „małej ojczyzny” – gminy Libiąż. Położona między aglomeracjami śląską i krakowską gmina jest miejscem przenikania się zwyczajów i tradycji obu tych regionów. Czynnik ten miał wpływ na kształtowanie się okolicznej sztuki i zwyczajów ludowych. Jest to miejsce niezwykłe, pełne ciekawych zakątków, barw i różnorodności. Gmina kojarzona jest głównie, jako miejscowość górnicza, którą cechuje bogata zieleń miejska, eksponowana w licznych parkach i skwerach. Jej mieszkańcy to ludzie o dobrym sercu, którzy dumnie mówią o miejscu, w którym mieszkają - powiedział Jacek Latko, Burmistrz Libiąża.

Znaczącym wydarzeniem w dziejach miejscowości było powstanie parafii Libiąż Wielki i ufundowanie w 1731 roku przez właściciela Bobrka – hrabiego Jana Wielopolskiego drewnianego kościoła pod wezwaniem „Przemienienia Pańskiego”.

Obecny kościół został wybudowany w 1912 r. wg projektu mistrza Teodora Talowskiego- zwanego „Gaudim Północy”, autora licznych budowli w Krakowie i innych galicyjskich miastach. W kościele godne uwagi są freski i ornamentyka z lat 30.

W latach 1860-1870 na libiąskich ziemiach prowadzone były na szeroką skalę prace geologiczne, które doprowadziły do odkrycia pokładów węgla między innymi w Libiążu i Żarkach.

Pierwsze lata XX wieku były początkiem intensywnego rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziemi libiąskiej.
W roku 1905 ruszyła budowa kopalni, którą później nazwano „Janiną”.

Budowa kopalni otworzyła szeroką perspektywę przed Libiążem, dając podwaliny rozwoju przyszłego miasta. Wokół kopalni zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej.

W roku 1969 Libiąż otrzymał prawa miejskie. Fakt ten był podkreśleniem jego dynamicznego rozwoju, związanego ze wzrostem populacji i rozbudową infrastruktury miejskiej.

Libiąż - wizytówka miasta

Libiąż współcześnie
Obecnie gmina liczy blisko 22.700 mieszkańców. Posiada dwa sołectwa: Żarki i Gromiec. Stabilizację gminie gwarantuje jeden z największych w Małopolsce zakładów pracy Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy Janina zatrudniający blisko 3000 pracowników.

Libiąż może pochwalić się rozwiniętą infrastrukturą drogową. Z powodzeniem realizuje projekty gospodarcze i społeczne ze wsparciem środków unijnych i krajowych.

Miasto przechodzi obecnie proces rewitalizacji, który ma na celu stworzenie z Libiąża miasta przyjaznego do życia wszystkim mieszkańcom. Dzięki odnowie centrotwórczych stref wzrasta jego atrakcyjność wizualna, co z kolei daję szansę rozwoju przedsiębiorczości oraz poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Planowane i realizowane projekty w przemyślany sposób wpisują się długofalową strategię rozwoju całej gminy.

Duży nacisk władze samorządowe kładą na rozwój terenów sportowo rekreacyjnych, na których powstają bezpieczne i nowoczesne place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Gmina jest jedną z nielicznych w Polsce gmin, które mogą się pochwalić wielofunkcyjnym boiskiem przy każdej szkole. Libiąska przestrzeń miejska jest bogata w tereny parkowe, skwery oraz tereny zieleni, które dają mieszkańcom możliwość wypoczynku w swoim rodzinnym mieście. Walorem przyrodniczo-rekreacyjnym Gminy Libiąż są stawy na Szyjkach w Libiążu oraz Ziajki w Żarkach. Południową granicę gminy wyznacza rzeka Wisła, która przepływa przez sołectwa Żarki i Gromiec. Wzdłuż jej wałów wiedzie szlak rowerowy tzw. Wiślana Trasa Rowerowa.

Rozwój materialny gminy wspierają projekty społeczne, edukacyjne i kulturalne o wysokiej jakości. Do najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych należy zaliczyć Dni Miasta organizowane każdego roku na początku okresu letniego oraz ciesząca się szczególną popularnością Libiąska Biesiada Patriotyczna, która odbywa się w dniu Święta Niepodległości.

Obecny Libiąż to miasto przyjazne i bezpieczne. Miasto dobre do życia i własnego rozwoju. Miasto nagrodzone w przeszłości wieloma prestiżowymi wyróżnieniami takim jak m.in. "Trzy Korony Małopolski”, „Europejska Gmina, Europejskie Miasto” w kategorii gmin miejsko-wiejskich - ranking ogólnopolski; Tytuł Lidera Sportu w Plebiscycie „EURO-GMINA”.

By poczuć jego magię i wspaniałą atmosferę przyjedź i przekonaj się sam.

Zapraszamy! www.libiaz.pl

Gmina Libiąż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Libiąż - miasto na pograniczu Śląska i Małopolski - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski