Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści docierają do świadków historii

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Inicjatywa. Sybiraczka Janina Wagner-Rachel jutro o godz. 11.30 podzieli się swoimi wspomnieniami z uczestnikami spotkania w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 (al. Mickiewicza 5). Na spotkanie, w ramach projektu „Świadkowie historii”, są zapraszani wszyscy zainteresowani uczniowie krakowskich szkół.

Projekt jest realizowany przez szóstkę uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Postanowili oni rozpropagować rozmaite historie ludzi, którzy pamiętają II Rzeczpospolitą albo drugą wojnę światową. Wspomaga ich kilkoro studentów różnych uczelni.

- Skąd pomysł? Sam mam prababcię, która przeżyła Wielki Głód na Ukrainie. Rodzinnie nagraliśmy z nią wywiad. Pomyślałem potem, że przecież jest więcej takich osób, które mają mnóstwo ciekawych historii do opowiedzenia, przeżyły niezwykłe przygody, były świadkami zdarzeń, o których my się uczymy - wyjaśnia koordynator zespołu projektowego Krzysztof Orzechowski.

Młodzi ludzie w ramach swojego projektu organizują w szkołach spotkania z osobami z najstarszego pokolenia, prosząc je, by opowiedziały o swojej młodości. Ponadto postanowili nagrywać i udostępniać w internecie relacje z tych spotkań, jak też przeprowadzone wywiady.

- Spotkania na żywo cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Emocje są ogromne, słyszymy niesamowite opowieści. Jestem nimi zafascynowany - wyznaje Krzysztof Orzechowski. Jak informuje, oprócz czwartkowego spotkania z Janiną Wagner-Rachel, odbędą się na pewno jeszcze dwa kolejne. Zainteresowani powinni śledzić profil „Świadkowie Historii” na Facebooku.

„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół średnich. Uczestnicy mają za zadanie zrealizować własny projekt społeczny. Celem olimpiady jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej. Organizatorem jest Fundacja „Social Wolves” z Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE: Historia Zofii Posmysz. Jak udało jej się przeżyć w obozie koncentracyjnym?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski