Licencja na edukację

Redakcja
Udostępnij:
We wrześniu tego roku minie 10 lat od wejścia w życie ustawy o szkolnictwie wyższym, która dała możliwość powoływania do życia uczelni niepaństwowych. W pierwszym roku po wejściu w życie ustawy utworzono jedną prywatną szkołę wyższą. W 1992 do rejestru MEN wpisano już 11 takich szkół, a w latach 1993 i 1994 powiększał się on rocznie o 19 wpisów. Rekordowy był rok 1997, kiedy do życia powołano aż 32 nowe uczelnie.

W Małopolsce działa siedem uczelni niepaństwowych, które mają zezwolenia Ministerstwa Edukacji Narodowej

 (INF. WŁ.) W Polsce działają 172 uczelnie niepaństwowe, ale nie wszystkie mają aktualną licencję Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zdarza się, że niektóre nie mają nawet prawa do wystawiania stopnia "licencjata". Aby uniknąć rozczarowania związanego z wyborem takiej szkoły, najlepiej sprawdzić w rejestrze MEN, czy wybrana przez nas placówka ma licencję, która zazwyczaj jest wydawana na 4 - 5 lat. Warto też zapytać dotychczasowych studentów, jaka jest ich opinia o szkole.
 Równocześnie bardzo szybko rosła liczba studentów. W roku akademickim 1995/1996 w niepaństwowych szkołach wyższych kształciło się ponad 70 tys. osób, natomiast w ubiegłym roku już ponad 300 tys. Obecnie w 172 uczelniach niepaństwowych zdobywa wykształcenie co trzeci polski student. Tylko co szósta taka uczelnia ma uprawnienia do kształcenia na poziomie magisterskim.
 W województwie małopolskim legalnie kształci studentów siedem niepaństwowych szkół wyższych. Tylko dwie mają uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich: Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości w Krakowie, będąca filią warszawskiej uczelni o tej samej nazwie. Młodzież z południa Polski dość chętnie wybiera Szkołę Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie, która również ma prawo nadawania tytułów magistra.
 Prywatne szkoły wyższe kształcą raczej monotematycznie, uruchamiając kierunki, na które jest największe zapotrzebowanie wśród młodzieży. W ponad połowie tych szkół najpopularniejsze jest zarządzanie i marketing oraz: administracja (obecna w 30 szkołach), ekonomia, finanse i bankowość, politologia i informatyka. W ostatnich dwóch latach uczelnie niepubliczne znacznie jednak wzbogaciły swoją ofertę, umożliwiając młodzieży studia na takich kierunkach, jak: gospodarka przestrzenna, architektura i urbanistyka, wychowanie fizyczne. Cztery uczelnie prywatne mają profil artystyczny (w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie).
 Niepaństwowe szkoły wyższe zlokalizowane są raczej w dużych miastach. Przoduje stolica, gdzie swoją siedzibę ma 45 takich szkół.
 Wpisowe w uczelniach niepaństwowych wynosi od 150 do nawet 600 zł. Roczna opłata na studiach dziennych waha się od 2 tys. do 10 tys. zł. Uczelnie pobierają opłaty w ratach, przeważnie miesięcznych, rzadziej kwartalnych. W niektórych szkołach najlepszym studentom funduje się stypendia, które czasami w całości pokrywają koszty studiów. Najbardziej przedsiębiorczy rektorzy szkół niepaństwowych potrafią zdobyć fundusze na stypendia nawet dla 100 osób rocznie.

(G)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie