Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum, technikum czy szkoła branżowa? Czas się zdecydować, a wybierać jest w czym

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Uczniowie ZS w Dobczycach (podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego)
Uczniowie ZS w Dobczycach (podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego) Fot. Katarzyna Hołuj
Ruszył nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych. Absolwenci gimnazjów do 11 czerwca będą wybierać szkoły i preferowane kierunki.

W samych tylko liceach ogólnokształcących do wyboru jest kilkanaście profili. Od humanistycznych, przez m.in. „biol.-chem.” i „mat.-fiz.”, po ratowniczy, mundurowy i - nowy - strażacki. Ten ostatni to, jak mówi Bogusław Lichoń, dyrektor Zespołu Szkół w Dobczycach, wspólny pomysł komendanta powiatowego PSP w Myślenicach i jego.

- To coś nowego, ciekawego. Może wykreuje nowy trend w naszej szkole? - mówi dyrektor i dodaje, że absolwenci liceum strażackiego będą mieli dodatkowe punkty starając się o pracę w PSP albo o przyjęcie do wyższej szkoły pożarnictwa. Niezależnie od klasy strażackiej, w ofercie ZS pozostaje klasa mundurowa, która przygotowuje do pracy w szerzej pojętych służbach mundurowych, czyli policji, straży pożarnej lub wojsku.

Myślenickie licea (I i II) stawiają na bardziej tradycyjne klasy przygotowujące do studiów, np. prawniczych, medycznych lub na kierunkach technicznych. Dyrektor I LO Jacek Ślósarz mówi, że po latach kiedy młodzież chętniej wybierała kierunki humanistyczne, ekonomiczne i przyrodnicze, teraz „na fali” są przede wszystkim kierunki ścisłe, techniczne.

Dekarz po szkole branżowej, budowlaniec po technikum, albo prawnik po „ogólniaku” i studiach? Przed gimnazjalistami ważne wybory

Jeszcze większy wybór niż licea oferują technika. W największym w powiecie, czyli Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, na przyszłych techników czekają aż 224 miejsca. Można tu zostać m.in. ekonomistą, budowlańcem, spedytorem lub mechanikiem.

Z kolei w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach, można zdobyć tytuł technika informatyka, żywienia i usług gastronomicznych albo reklamy. Najwięcej miejsc przygotowano tu dla informatyków, zresztą przy szkole powstaje już nowy budynek, w którym mają powstać pracownie informatyczne.

Informatykę ma w swojej ofercie także dobczycki ZS, a obok niej jeszcze m.in. technologię żywności, mechatronikę, elektronikę, budownictwo, żywienie i usługi gastronomiczne.

Sułkowicki Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących niedawno otworzył kierunek technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ale ma też inne. Na niedawnych Targach Edukacyjnych uczniowie tej szkoły bardzo sobie chwalili wybór mechatroniki, nie tylko dlatego, że jest ciekawa, ale też dlatego, że jego absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

Na brak ofert nie mogą narzekać także kucharze (według Barometru Zawodów jest to jedna z profesji deficytowych). Młodzież chętnie go wybiera i dlatego tak wiele szkół ma go w ofercie. Oprócz wspomnianych: ZS w Myślenicach, ZS w Dobczycach i ZSZiO w Sułkowicach, a także: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu (obok kelnera i hotelarza, logistyka oraz technika grafiki i poligrafii cyfrowej) oraz Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, do której z roku na rok stara się dostać coraz więcej chętnych i to nie tylko na ten kierunek, ale również na dwa pozostałe: hotelarstwo i obsługę turystyczną.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski