Liczą na zyski i pracę

EWA TYRPA
- Chcielibyśmy, aby plan był gotowy najpóźniej we wrześniu. Jedynym problemem w dotrzymaniu tego terminu może być dłuższa procedura w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeklasyfikowanie tego terenu z rolnego w budowlany - obawia się Szymon Łytek, wójt czernichowskiej gminy. Liczy, że minister rolnictwa wyda zgodę na odrolnienie ziemi do trzech miesięcy.

CZERNICHÓW. Gmina przystąpiła do opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym powstanie strefa gospodarcza. Pierwszy tak duży obszar pod działalność gospodarczą w gminie, zajmie 58 hektarów.

Przypomnijmy, strefa powstanie na gruncie, znajdującym się na terenie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie. Jego właścicielm jest powiat krakowski, który ma w planie utworzenie na tym obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wcześniej zamierza połączyć ten obszar ze szlakami krajowymi i wojewódzkimi. Największą inwestycją ma być most na Wiśle w Czernichowie w miejscu obecnej przeprawy promowej lub na wysokości strefy. - Myślę, że ta druga lokalizacja będzie lepsza, bo dojazd do promu prowadzi wąską drogą między budynkami mieszkalnymi - wójt Łytek tak uzasadnia swojen stanowisko.

Wszystkie przedsięwzięcia związane z powstaniem strefy oszacowano na około 120 mln zł. Na razie nie określono dat rozpoczęcia tych inwestycji.

- O konkretnych terminach możemy rozmawiać po uzyskaniu unijnych dotacji na nie, a więc na budowę mostu i zagospodarowanie strefy z modernizacją dróg, które muszą być dostosowane do tranzytu ze Śląska oraz z Krakowa. Ważna i optymistyczna jest akcpetacja naszych planów przez Zarząd Województwa Małopolskiego - podkreśla Józef Krzyworzeka, starosta krakowski.

Powiat złożył wnioski na te inwestycje do Banku Projektów Regionalnych. Stworzyło go województwo, przygotwujące się do rozdania pieniędzy z nowych programów unijnych, przygotowywanych na lata 2014-2020.

- Realnie patrząc, pierwsze konkursy powinny być ogłoszone pod koniec tego roku. Teraz toczą się rozmowy rządu z Komisją Europejską oraz marszałków z rządem na temat finansowania najważniejszych przedsięwzięć subregionalnych. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będą na nie ogłaszane konkursy, wydłużające procedury, tylko uwzględnione zostaną wnioski złożone do banku projektów. Wniosek powiatu krakowskiego ma szanse znaleźć się w tej grupie - uważa Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Decyzje w tej sprawie powinny zapaść do połowy marca. Teraz województwo i niektórzy beneficjenci są na etapie rozliczania dofinansowania z programów z lat 2007-2013. Niektóre zadania z nich jeszcze są w trakcie. Termin ich rozliczenia ich wyznaczono do 2015 roku.

Utworzenie strefy z usługami komercyjnymi i nieuciążliwą produkcją, przyniesie korzyść tak powiatowi jak i gminie Czernichów. - Najistotniejsze będą nowe miejsca pracy i zmniejszenie bezrobocia - zaznacza starosta.

Powiat zyska na strefie dochód ze sprzedaży w niej działek, a później systematycznie z części podatku dochodowego od osób zatrudnionych w strefie.

Docelowo dużą korzyść będzie mieć czernichowska gmina. Po oddaniu strefy do budżetu stale będą wpływać podatki od nieruchomości, a także od osób fizycznych oraz prawnych.

Na niższym podatku zyskają też firmy, które będą działać w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. O jej utworzeniu władze powiatu rozmawiają z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Zdaniem starosty Krzywo-rzeki pierwsze firmy rozpoczną działalność w strefie za trzy lata.
ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl

Inwestycje związane z powstaniem strefy:

* Budowa mostu na Wiśle, łączącego drogi biegnące z Krakowa na Śląsk: wojewódzką nr 780 (przez gminy Czernichów i Liszki) oraz krajową nr 44 (przez Skawinę) - szacunkowy koszt około 70 mln zł.

* Uzbrojenie strefy i modernizacja dróg powiatowych - około 50 mln zł.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SEZERP

trzymam kciuki Panie ŁYTEK

g
gość1

...Utworzenie strefy z usługami komercyjnymi i nieuciążliwą produkcją, przyniesie korzyść tak powiatowi jak i gminie Czernichów...
Mieszkańcom już niekoniecznie przyniosą korzyści, rozjeżdżą ich ciężarówki. Skawina i Czernichów to będą płuca dla Krakowa.

Dodaj ogłoszenie