Była to kontynuacja akcji, prowadzonej od pewnego czasu przez Koło "Samborzan" Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Oświęcimiu przy wsparciu wolontariuszy - uczniów Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu. Kwesta była prowadzona przy kościele św. Maksymiliana na os. Chemików.
- Podkreślić należy także życzliwe wsparcie dziekana oświęcimskiego ks. Krzysztofa Strauba oraz proboszcza parafii św. Maksymiliana ks. Józefa Niedźwiedzkiego i innych księży tej parafii. Dobry klimat stworzyły też lokalne media, informując o akcji. Spotykaliśmy się z życzliwym podejściem do problematyki pomocy Polonii i Polakom na Wschodzie - mówi Włodzimierz Paluch z Koła "Samborzan".
Nekropolia samborska posiada wiele zachowanych polskich grobowców, lecz z braku rodzin zamieszkałych w Samborze (zostały wywiezione po II wojnie do Polski), pozostają pod opieką nielicznej Polonii.
- Liczy się każda złotówka, która wzbogaci działania samborskiej Polonii w utrzymaniu zabytków, świadczących o społeczności polskiej żyjącej na tamtym terenie - dodaje Włodzimierz Paluch. (BK)
Liczy się każda złotówka
BK OŚWIĘCIM. Mimo mroźnej i śnieżnej pogody, członkowie Koła "Samborzan" oraz wolontariusze zebrali 1.908 zł podczas zorganizowanej w minioną niedzielę kwesty na rzecz ratowania zabytkowych polskich grobowców w Samborze.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.