Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lider na Pogórzu

Redakcja
Na czele jednego stowarzyszenia (skupia ono gminy: Ciężkowice, Zakliczyn, Wojnicz, Pleśna) stanął Stanisław Haraf, wiceburmistrz Ciężkowic. Pracami drugiego (gmina Tuchów, Pleśna, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny) pokieruje natomiast Janusz Kowalski, na co dzień, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie. Obydwaj zapowiadają jednak, że utworzone dwie Lokalne Grupy Działania nie tylko będą wymieniać się doświadczeniami, ale także współdziałać. - Chodzi o kompleksową promocję całego regionu. Nie możemy ze sobą konkurować, ale nawzajem się uzupełniać i wspierać. Żadna gmina nie ma na tyle atutów, by przyciągnąć każdego turystę na dwa-trzy tygodnie. Ale razem tak - tłumaczy Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa. Programy w styczniu

REGION. Oj, będzie się działo...

Dwa wnioski w ramach unijnego programu Lider +, przygotowane przez dziewięć gmin Pogórza, otrzymają rządowe wsparcie. Finansowe, rzecz jasna. Jak zapowiadają samorządowcy, którzy utworzyli dwa niezależne stowarzyszenia, 2007 rok będzie przełomowy w dziele promocji walorów turystycznych i kulturalnych regionu.

Na czele jednego stowarzyszenia (skupia ono gminy: Ciężkowice, Zakliczyn, Wojnicz, Pleśna) stanął Stanisław Haraf, wiceburmistrz Ciężkowic. Pracami drugiego (gmina Tuchów, Pleśna, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny) pokieruje natomiast Janusz Kowalski, na co dzień, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie. Obydwaj zapowiadają jednak, że utworzone dwie Lokalne Grupy Działania nie tylko będą wymieniać się doświadczeniami, ale także współdziałać. - Chodzi okompleksową promocję całego regionu. Nie możemy ze sobą konkurować, ale nawzajem się uzupełniać iwspierać. Żadna gmina nie ma na tyle atutów, by przyciągnąć każdego turystę na dwa-trzy tygodnie. Ale razem tak - tłumaczy Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa.

Programy w styczniu

Programy działania gmin, biorących udział w Liderze w latach 2007 - 2008 mają być znane w styczniu. - Czasu na realizację projektu nie mamy za wiele, aplany bardzo ambitne. Ale jestem przekonany, że uda się nam je wpełni zrealizować. Wszystkie - zapewnia wiceburmistrz Ciężkowic, Stanisław Haraf. Jak tłumaczy, każda z gmin będzie mogła, w ramach projektu, sfinansować co najmniej dwie imprezy w 2007 roku i w pierwszej połowie 2008. - Wzasadzie wiadomo, jakie będą to imprezy. Część znich była już organizowana. Unas wCiężkowicach będzie to między innymi Jarmark Rękodzieła Ludowego połączony zprezentacją zespołów folklorystycznych. Oczywiście zadbamy też omiejscowych twórców kultury - tłumaczy Stanisław Haraf. Cykl imprez jest tak zaplanowany, by nie kolidowały one ze sobą. Pierwsze imprezy wystartują już wczesną wiosną, na początku maja 2007 roku. Większość gmin chce się skupić na okresie letnim, licząc na najazd turystów.

Fasolowe święto

Na liście zaplanowanych imprez znalazły się między innymi dożynki fasolowe. I chociaż sam pomysł ich organizowania zrodził się w Czchowie, w latach 90., to jednak w tej miejscowości nie było wówczas klimatu, by tę inicjatywę wykorzystać. Skorzystał na tym sąsiedni Zakliczyn, który od kilku lat uczynił ze Święta Fasoli, jedynych dożynek tego typu organizowanych w Polsce, sztandarową imprezę, na którą zjeżdżają ludzie z południowej Polski. W tym roku szlagierem było gotowanie największej zupy fasolowej w Polsce. Padł rekord. Co będzie hitem 2007 roku? Kazimierz Dudzik, jeden z twórców imprezy, a zarazem liderów kultury pogórzańskiej, podkreśla, że o szczegółach za wcześnie, by mówić. - To nie jedyna impreza, na której chcemy się skupić. Tradycyjnie już, na początku lipca odbędą się Dni Gminy Zakliczyn isłynny rajd samochodów terenowych 4X4. Awmaju przegląd orkiestr dętych iwiele pikników, jak chociażby Święto Czereśni w____Faliszewicach - mówi Kazimierz Dudzik, dyrektor Regionalnego Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie.

Bliźniacze miasta

Koronną imprezą Tuchowa jest Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych. Od wielu już lat tutejszy samorząd współpracuje z kilkoma miastami, zarówno w krajach "starej", jak i nowej Unii Europejskiej. Na liście zaprzyjaźnionych samorządów jest też ukraińskie miasto Baraniwka. - Cieszy mnie, że nasza współpraca z____zaprzyjaźnionymi miastami ma nie tylko wymiar wymiany samorządowej, ale przede wszystkim kulturalnej oraz wymiany młodzieży. Co więcej, od kilku lat udaje się nam zdobywać pieniądze poza budżetem gminy, które przeznaczamy na współpracę międzynarodową - mówi Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa. I w tym roku tutejszy samorząd zamierza zorganizować takie spotkanie. W planach tutejszej placówki kultury jest też przygotowanie, tradycyjnie odbywających się w ostatnią niedzielę sierpnia, dożynek o charakterze międzynarodowym. - Będą też Dni Tuchowa, pikniki rodzinne, Święto Podgrzybka w____Jodłówce Tuchowskiej czy cieszący się ogromną popularnością wśród artystów Plener Malarski "Sacrum" - tłumaczy Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie.

Promocja Gromnika

Na promocję walorów turystycznych liczy gmina Gromnik. Wójt Bogdan Stasz jest przekonany, że udział w tym projekcie będzie krokiem milowym w historii gminy. - Mamy wiele atutów. Jednym z__nich jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej w__miejscowości Polichty, gdzie jest oryginalna, nie spotykana w____innych miejscach, ścieżka edukacji ekologicznej, są też nadal niewykorzystane źródła wody siarczkowej, doskonale nadające się do leczenia niektórych schorzeń - mówi wójt Stasz. Gospodarz gminy Gromnik do atutów turystycznych zalicza też trzy kościoły drewniane (w Gromniku, Siemiechowie i Brzozowej), perełki architektury sakralnej przełomu średniowiecza i czasów nowożytnych. - W____ramach projektu chcemy latem zorganizować kilka festynów. To oferta skierowana nie tylko do turystów, ale pomyślana też pod kątem mieszkańców naszej gminy - tłumaczy wójt Bogdan Stasz.

Szlaki turystyczne

Realizacja projektu pozwoli też na wytyczenie nowych szlaków turystycznych. Zdaniem wójta Pleśnej Wiesława Zimowskiego, pod tym względem gminy będą współpracowały między innymi z PTTK-iem. Lider + pozwoli na sfinansowanie tych prac z unijnych pieniędzy. Mają to być nie tylko szlaki piesze, ale też rowerowe i konne. Na rozwój tych ostatnich liczy między innymi gmina Pleśna. - Od Tarnowa jest niedaleko. Dlatego "wypad" do naszej gminy, nawet po południu czy wieczorem, to żaden problem. Adla nas szansa na promocję irozwój - podkreśla wójt Zimowski. Na promocję i rozwój turystyki liczy też burmistrz Ryglic, Bernard Karasiewicz. Jego zdaniem udział w takiej inicjatywie powinien pomóc w "walce" o pieniądze na odnowienie zabytkowej płyty tamtejszego Rynku.

Miliony w przyszłości

Józef Szymański, burmistrz Ciężkowic ma nadzieję, że zakończenie projektu pozwoli tutejszemu samorządowi wystąpić o pieniądze w III etapie Lidera +. Mają to być środki na realizację konkretnych już zamierzeń inwestycyjnych, związanych z poprawą infrastruktury technicznej oraz obiektów o charakterze turystycznym. Gmina ma już spore doświadczenia w pozyskiwaniu pieniędzy na tego typu projekty. Niedawno zakończono remont Domu Kultury w Jastrzębiej, Muzeum Regionalnego "Grociarnia" oraz budowę Domu Ludowego w Siekierczynie. - Gmina otrzymała dotację wramach programu "Sapard" i"Odnowa wsi" - wspomina gospodarz gminy Ciężkowice, burmistrz Józef Szymański. Prowadzono też prace w Jastrzębiej, na polu biwakowym. - Pomyślna realizacja projektów otworzy nam drogę do kolejnych dotacji. Dlatego wpierwszym etapie chcemy się skupić na szkoleniach, imprezach turystycznych, wydaniu jakichś folderów promocyjnych, aprzede wszystkim na ożywieniu aktywności społecznej mieszkańców naszego regionu - przekonują samorządowcy Pogórza. Mirosław Kowalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski