Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lifting Encyklopedii Krakowa po 20 latach. Trafią do niej murale, galerie handlowe i nowe odkrycia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nowa encyklopedia zbierająca wiedzę o Krakowie będzie obszerniejsza, dlatego najprawdopodobniej zostanie podzielona na dwa tomy
Nowa encyklopedia zbierająca wiedzę o Krakowie będzie obszerniejsza, dlatego najprawdopodobniej zostanie podzielona na dwa tomy Wojciech Matusik
W połowie 2022 roku ukaże się - najprawdopodobniej w dwóch tomach - odświeżona i mocno poszerzona Encyklopedia Krakowa. Pierwsze wydanie miała 20 lat temu. Jej zawartość z wcześniejszych 5,5 tysiąca urośnie do aż około 7 tysięcy haseł. - Prace nad Encyklopedią to fantastyczna przygoda. Pokazują, jak bardzo dynamicznym miastem jest Kraków i jak ogromnie dużo się tu dzieje – podsumowuje Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków, który koordynuje to przedsięwzięcie.

FLESZ - Kto przynosi świąteczne prezenty?

Prace trwają od 2019 roku. Dla przygotowujących nową Encyklopedię Krakowa podstawę stanowi poprzednia edycja książki, z 2000 roku. Jest ona teraz aktualizowana i weryfikowana.

Hasła uzupełnia i poprawia lub pisze całkiem nowe w sumie kilkaset osób. To w większości specjaliści w swoich dziedzinach, pracownicy krakowskich uczelni.

Redaktorem naukowym tego wydawnictwa jest prof. Jacek Purchla - historyk sztuki, ekonomista, znawca Krakowa. Pilotuje on też jeden z 10 działów, na jakie podzielono prace nad książką. Te działy i ich redaktorzy to:

  • życie polityczne - prof. Andrzej Chwalba
  • życie gospodarcze - prof. Krzysztof Broński
  • życie społeczne - prof. Łukasz Tomasz Sroka
  • sztuka - prof. Marek Walczak
  • literatura, teatr, muzyka - prof. Jacek Popiel (rektor UJ)
  • nauka i biografistyka - dr Karolina Grodziska
  • historia i kalendarium - dr Michał Niezabitowski
  • Cracovia sacra - dr Stanisław Dziedzic
  • geografia i środowisko przyrodnicze - prof. Zbigniew Mirek
  • architektura i urbanistyka - prof. Jacek Purchla.

Wydawcą nowej Encyklopedii Krakowa jest Biblioteka Kraków, przy udziale finansowym gminy. Przedsięwzięciu patronuje prezydent miasta (Jacek Majchrowski jest też autorem kilku haseł ze swojej dziedziny) oraz Rada Miasta Krakowa.

- Pierwsza encyklopedia, sprzed 20 lat - na tamte czasy naprawdę dobra i nowoczesna - była przygotowywana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, przy istotnym udziale miasta. Natomiast w tej chwili przyjęliśmy trochę inne zasady: wykupiliśmy prawa do zawartych w tamtym wydaniu treści, ale bez ikonografii - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków. - Postanowiliśmy skorzystać przede wszystkim z ikonografii, która znajduje się w zasobach krakowskich instytucji - zarówno miejskich, jak i innych publicznych - a także wykonać całkiem nowe zdjęcia. Już nad tym pracujemy - dodaje.

W opowiadającej o naszym mieście encyklopedii z 2000 roku było 5,5 tys. haseł, natomiast w nowym wydaniu będzie ich już około 7 tysięcy. Pośród nowości znajdziemy m.in. opisy nowych obiektów, w które Kraków obrósł przez te 20 lat (jak np. Cricoteka nad Wisłą), hasła poświęcone np. krakowskim muralom, galeriom handlowym czy Multikinu.

Pojawi się też hasło o języku Krakowa oraz opisujące turystykę w Krakowie. Do encyklopedii trafią inicjatywy, które zdążyły się u nas zadomowić w ostatnich dwóch dekadach - np. projekt społeczny Cudowna Moc Bukietów.

Przybędzie biogramów znanych postaci związanych z Krakowem. W nowym wydaniu będzie można przeczytać o życiu i działalności m.in. Anny Szałapak, Lili Haber, Janiny Ochojskiej...

Niektórym istniejącym hasłom wystarczyły nieduże korekty i dopisanie krótkiej informacji, że np. kilka lat temu dany pomnik został odnowiony. Ale wiele haseł przechodzi solidny lifting, którego już bezwzględnie wymagały.

- Pilotując dział Cracovia sacra, widzę chociażby, jakie ogromne są różnice w wiedzy o krakowskich kościołach - po badaniach naukowych z minionych 20 lat. W tych obiektach są prowadzone prace, trwają poszukiwania informacji o ich przeszłości i oczywiście musimy uwzględnić ich wyniki, aby poszczególne hasła w encyklopedii oddawały aktualny stan wiedzy

- tłumaczy dyr. Dziedzic. Przykładowo w nowym wydaniu znajdą się najnowsze ustalenia badaczy, w których rękach przez kilka ostatnich lat był odnawiany ołtarz Wita Stwosza.

Nowa Encyklopedia Krakowa trafi do księgarń w 2022 roku. Będzie miała zmienioną szatę graficzną, ponadto zamiast jednej książki dostaniemy najprawdopodobniej dwa tomy. W przyszłości planowana jest także wersja elektroniczna.

Bibliotekę Kraków namówiliśmy już teraz na przedstawienie próbki przyszłego wydawnictwa. Na kolejnych slajdach w naszej galerii prezentujemy kilkanaście wybranych haseł (w części dokonaliśmy skrótów) z nowego wydania encyklopedii, nigdzie dotąd niepublikowanych. Zaczynamy od pewnego browaru…

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lifting Encyklopedii Krakowa po 20 latach. Trafią do niej murale, galerie handlowe i nowe odkrycia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski