Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lifting pod Tatrami

Łukasz Gazur
Wstępny projekt hallu głównego Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem
Wstępny projekt hallu głównego Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem Fot. Muzeum Tatrzańskie
Muzealnictwo. Muzeum Tatrzańskie przejdzie małą rewolucję - remont budynków, ale i odświeżenie niektórych ekspozycji. Wątpliwości budzi pomysł na kolekcję Kulczyckich.

W sumie 9 z 11 budynków, w których dziś mieszczą się ekspozycje Muzeum Tatrzańskiego, przejdzie remonty. - Te obiekty od lat nie były modernizowane - tłumaczy Anna Wende-Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. - Ale przy okazji postanowiliśmy zastanowić się nad kształtem naszych ekspozycji. Chcemy je dostosować do dzisiejszych wymogów muzealnictwa. Rewolucja to jednak za duże słowo. Nazwałabym to raczej uzupełnieniem i uatrakcyjnieniem - dodaje.

Kulczyccy na Krupówki, Oksza bez zmian

Spore zmiany czekają Galerię Sztuki na Kozińcu. Willa, dotąd nosząca imię Włodzimierza (ojca) i Jerzego (syna) Kulczyckich, miała prezentować wystawę wschodnich kobierców z Iranu, Azji Środkowej i Kaukazu. Muzeum dostało je w zamian za obietnicę stałego eksponowania. Teraz obiekty z tego zbioru mają być wystawiane rotacyjnie w Gmachu Głównym muzeum przy Krupówkach.

- Zależy nam na tym, by ta kolekcja była widoczna. Willa na Kozińcu jest na uboczu szlaków turystycznych, stąd niska frekwencja - mówi dyrektorka.

Czy jednak takie podejście nie jest złamaniem zasad darowizny Kulczyckich i czy kolekcja nie zatraci swojego charakteru? - Problem w tym, że ze względu na wymogi konserwatorskie, czyli m.in. ochronę przed światłem i wilgocią, te obiekty nie mogą być prezentowane stale. Więc willa była i tak miejscem wystaw zmiennych - twierdzi Anna Wende-Surmiak.

Jej słowa potwierdzają statystyki: w 2014 roku willę na Kozińcu odwiedziło zaledwie 4,3 tys. osób, podczas gdy Gmach Główny - 73,3 tys. widzów, a wszystkie oddziały łącznie - 138, 4 tys. osób.

Co się więc stanie z Willą na Kozińcu? Trafią tam pracownicy merytoryczni, zajmujący dotąd 2. piętro Gmachu Głównego (tam znajdzie się nowa przestrzeń ekspozycyjna). Dodatkowo powstanie tam czytelnia, a także miejsce na konferencje i wykłady. - Ze względu na położenie będzie to trafniejsze przeznaczenie dla tego budynku - twierdzi dyrektorka.

Nie zmieni się natomiast ekspozycja w willi „Oksza”, gdzie prezentowana jest sztuka XX wieku, otwarta w 2011 roku.

Makuszyński dla dzieci, Witkiewicz dla dorosłych

Z pewnością zmiany czekają też Muzeum Kornela Makuszyńskiego, mieszczące się w willi Opolanka. Tu właśnie autor „Awantury o Basię” wraz z żoną mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. - Mieszkanie Makuszyńskich pozostanie bez zmian. Chcemy natomiast poszerzyć wystawę o opowieść o życiu literackim Zakopanego i wybitnych osobowościach pióra - tłumaczy Anna Wende-Surmiak.

W planach jest także program edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

Z kolei w willi „Koliba”, czyli Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ma zostać położony większy nacisk na postać i dorobek Stanisława Witkiewicza.

- To artysta-ikona Zakopanego. To on stworzył ideę stylu zakopiańskiego, „Koliba” jest pierwszym budynkiem będącym jego urzeczywistnieniem. Chcemy, by jego wkład w polską sztukę wybrzmiał w tym miejscu - zaznacza dyrektor.

Koszty zmian

Modernizację wyceniono na ponad 21,7 mln zł. Muzeum chce starać się o środki na ten cel z funduszy europejskich. Władze Małopolski, którym instytucja podlega, obiecały ponad 5 mln zł na wkład własny.

- Na ten lifting, ze względu na swoje zbiory i rangę dla regionu, muzeum zasługiwało od dawna. Dziś wciąż muzea muszą myśleć o programach edukacyjnych, warsztatach i multimediach, jako uzupełnieniu swojej oferty. Nie wystarczy wystawić 100 obiektów podobnych do siebie, bo nikt na świecie już tak nie robi. Trzeba mieć pomysł. I pamiętajmy, że niezmieniane stałe ekspozycje pokrywają się kurzem - mówi Mariusz Zawiślak, zajmujący się m.in. marketingiem instytucji kultury.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski