Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej: Kochani, taka okazja się nie powtórzy! Macie do wzięcia pieniądze, jest doradca w gminie i… lato

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mieszkańcy gmin krakowskiego obwarzanka chcą przyspieszyć wymianę kopciuchów. Pomagają im – dostępni w każdej gminie - kompetentni i przyjaźni ekodoradcy. Są wielkie pieniądze z programu Czyste Powietrze i jest… lato, najlepsza pora na remonty. Działajmy zatem! Taka okazja może się nie powtórzyć! Z początkiem czerwca ruszyła Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej, w ramach której 14 gmin obwarzanka – a ściślej 14 społeczności mieszkańców - konkuruje ze sobą w arcyważnej dziś rozgrywce: kto zlikwiduje w krótkim czasie najwięcej kopciuchów i zamontuje nowe, ekologiczne źródła ciepła, a przy tym przeprowadzi w swym domu termomodernizację (ociepli ściany i stropy, wymieni okna i drzwi), by bezsensownie nie tracić energii. Jeśli chcesz poznać aktualne miejsce swej gminy w Lidze Antysmogowej MK, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W rankingu bierzemy pod uwagę: liczbę już wymienionych starych kotłów, liczbę starych kotłów pozostałych do wymiany oraz poziom inwentaryzacji źródeł ciepła (od 1 lipca istnieje ustawowy obowiązek inwentaryzacji wszystkich źródeł na terenie każdej gminy w Polsce).

W pierwszym oficjalnym rankingu Ligi Antysmogowej Metropolii Krakowskiej liderem są Liszki, gdzie odsetek wymienionych kotłów (po uwzględnieniu stanu inwentaryzacji) wyniósł niespełna 19 proc. Na dobrej drodze do sukcesu są też Skawina, Wielka Wieś i Igołomia-Wawrzeńczyce. Mieszkańcy pozostałych gmin, zwłaszcza z dołu tabeli, powinni zdecydowanie przyspieszyć: w ciągu ostatnich lat wymienili po kilka procent starych kotłów, więc w ciągu 535 dni muszą wymienić ponad 90 procent! Czas pozostały na wymianę można śledzić na stronie www.licznikkopciuchow.pl prowadzonej przez Polski Alarm Smogowy.

Liga Antysmogowa to wspólne przedsięwzięcie Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej i Polskiego Alarmu Smogowego. Głównym partnerem jest Województwo Małopolskie (eko-Małopolska), a chęć przystąpienia do naszej akcji wyraził także małopolski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej: Kochani, taka okazja się nie powtórzy! Macie do wzięcia pieniądze, jest doradca w gminie i… lato

Partner główny Ligi Antysmogowej

Czyste Powietrze: Człowieku, nie pal pieniędzmi i nie truj, weź dotację!

23 tys. gospodarstw w gminach obwarzanka nie tylko nadal truje domowników i sąsiadów, ale i… bezsensownie spala pieniądze, bo w sezonie grzewczym ciepło ucieka im przez nieszczelne ściany, dachy i okna. Trzeba z tym skończyć, a jest to dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek – dzięki środkom z programu Czyste Powietrze i świetnej sieci ekodoradców, którzy pomagają mieszkańcom w każdej gminie, jak sięgnąć po publiczne dotacje i na co najlepiej je wykorzystać.

Czasu nie jest wcale dużo: zgodnie z prawem wszystkie kopciuchy, czyli kotły najniższych klas, muszą zniknąć z Małopolski do końca 2022 roku. Czyli mamy przed sobą niecałe półtora roku, odliczając zimę, podczas której wymiana kotła jest co najmniej kłopotliwa.

- Małopolanie oczekują dziś od władz swych gmin zdecydowanego przyspieszenia działań w celu poprawy jakości powietrza, w tym efektywnej pomocy w sięganiu po publiczne środki na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. To jest jeden z najważniejszych tematów, słyszę to wprost od mieszkańców, w krakowskim obwarzanku mówią o tym wszyscy

– podkreśla Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski. Dodaje, że obowiązujące przepisy nakładają na samorządy szereg obowiązków: gminy muszą podjąć działania przybliżające nas wszystkich do czystego powietrza, na przyzwoitym poziomie europejskim. Mają na te działania specjalne pieniądze, więc… wystarczy chcieć!

- Popularność programu Czyste Powietrza dynamicznie rośnie. W ostatnim czasie do programu zgłasza się cztery tysiące gospodarstw domowych tygodniowo. Warto pomyśleć o wymianie starego kotła już teraz bo tak atrakcyjne warunki dotacji mogą się nie utrzymać w przyszłości

– podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Podkreśla, że od lipca pojawiła oprócz dotacji w Czystym Powietrzu można uzyskać kredyt pozwalający na pokrycie kosztów inwestycji do 100 tys. zł. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne: wniosek o dotację i kredyt składa się w jednym okienku w banku! Takie kredyty do programu Czyste Powietrze oferują już: BOŚ Bank i Alior Bank.

Czyste powietrze: Ekodoradca pomoże każdemu w gminie dobrać źródło ciepła i sięgnąć po dotację

W każdej gminie obwarzanka działają już ekodoradcy, a nawet całe zespoły ekodoradców, chętnie udzielających mieszkańcom cennych porad dotyczących tego, co trzeba zmienić w domach, by nie truć i nie tracić ciepła (nie palić pieniędzmi) oraz jak pozyskać dotacje na niezbędne inwestycje.

- Tam gdzie gminy posiadają aktywnych ekodoradców, wymiana starych urządzeń grzewczych idzie szybciej. Aktywny ekodoradca potrafi zmobilizować i zachęcić do wymiany starego pieca oraz pomóc pozyskać dofinansowanie na nowe ogrzewanie i ocieplenie domu. Rola takiej osoby jest nie do przecenienia w skutecznej walce o czyste powietrze

– podkreśla Andrzej Guła.

Jak zapewnia wicemarszałek Tomasz Urynowicz, sieć lokalnych ekodoradców będzie się rozrastać, bo jest to najlepszy sposób na dotarcie do mieszkańców i ich wspieranie. Są na to przygotowane pieniądze. Równocześnie rozwijane i wyposażane w sprzęt będą lokalne straże odpowiedzialne za kontrolę realizacji przepisów – bo, jak to w życiu bywa, obok marchewki (a ta jest tutaj przeogromna) musi być także kij na tych, którzy nie będą chcieli dostosować swych domostw do nowych wymogów. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 za używanie kopciucha będzie można dostać karę nawet 5 tys. zł.

Zatem – pędem po dotacje, pędem do lokalnych doradców, których będziemy Państwu przedstawiać w kolejnych odcinkach naszej Ligi. Dziś pierwsza szóstka – ze wschodniej części obwarzanka.

Przy okazji kolejnych wydań Ligi Antysmogowej będziemy Państwu radzić, gdzie można uzyskać stosowną wiedzę o najbardziej optymalnych rozwiązaniach oraz dofinansowaniu. Będziemy też prezentować przykłady dobrych praktyk, bo mamy takich w Małopolsce mnóstwo. I jeszcze jedno: Małopolska była dotąd niekwestionowanym liderem działań antysmogowych w Polsce i Europie Środkowej, ale jeśli nie zakaszemy rękawów i nie przyspieszymy wymiany pieców, na dniach wyprzedzą nas inne regiony. Już teraz w ilości wniosków do Czystego Powietrza wyraźnie lepszy jest Śląsk. A nie chodzi tylko o parasportową rywalizację: od zaawansowania walki ze smogiem zależy także rozwój gospodarczy naszego regionu, zwłaszcza turystyki i branż z nią powiązanych oraz lecznictwa sanatoryjnego. Nikt nie przyjedzie do zakopconych miejscowości. Polacy zwracają na to coraz większą uwagę.

Poznaj swojego ekodoradcę i skontaktuj się z nim jak najszybciej. To łatwe!

ANGELIKA PAJĄK, Ekodoradca UG Igołomia-Wawrzeńczyce
Działając w dwuosobowym zespole ekodoradców z projektu EKO-TEAM finansowanego w 90 proc. ze środków instrumentu finansowanego ELENA w ramach Programu Horyzont 2020, tylko w 2021 roku za pośrednictwem Gminy udało się złożyć aż 78 wniosków o dofinansowanie do rządowego programu Czyste Powietrze. Pomoc ekodoradców cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców, lecz liczymy na jeszcze więcej, dlatego też zachęcamy do kontaktu – tel. 12 287 40 03 lub 07 wew. 25, [email protected].

MARCELINA SŁOTWIŃSKA, Ekodoradca UG Biskupice
Nasz Zespół Ekodoradców serdecznie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z usług doradczych świadczonych w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej budynków oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jeśli są Państwo zainteresowani pozyskaniem dotacji na wykonaną lub planowaną wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania, instalację fotowoltaiczną lub termomodernizację budynku - zapraszamy do kontaktu: tel. 12 289 70 95 lub 12 289 70 80, [email protected],

KLAUDIA KOWALCZYK, Ekodoradca UMiG Niepołomice
Nasz zespół czworga ekodoradców oprócz realizacji gminnych programów dotacyjnych (wymiana źródła ciepła i montaż instalacji OZE) pomaga mieszkańcom w uzyskaniu dotacji do termomodernizacji i wymiany pieca w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz dofinansowań do fotowoltaiki z programu „Mój Prąd”. Pomogliśmy wymienić już 508 pieców węglowych i zamontować 230 instalacji fotowoltaicznych. Od maja 2020 r. złożyliśmy 132 wniosków do programu Czyste Powietrze. Tel. 12 250-94-54, [email protected].

MARIUSZ MARDYŁA, Ekodoradca UMiG Wieliczka
Na co dzień rozmawiam z mieszkańcami, rozpoznaję ich potrzeby i staram się znaleźć najlepsze rozwiązania głównie w postaci pomocy finansowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi w ich budynkach. Kilkuletnia praca na tym stanowisku pomogła w likwidacji ponad 1100 kotłów pozaklasowych. Odbyło się kilkanaście akcji edukacyjnych, wiele spotkań z mieszkańcami i dziećmi. Od roku 2020 w gminie Wieliczka funkcjonuje zespół sześciu ekodoradców, dzięki czemu mogliśmy zwiększyć zakres działań. Tel. 12 263 42 45, [email protected].

KAROLINA DUK, Ekodoradca UG Kocmyrzów-Luborzyca
W naszym punkcie Czystego Powietrza w urzędzie gminy (ul. Jagiellońska 7) mieszkańcy mogą złożyć wniosek o dofinansowanie i uzyskać pomoc w jego wypełnieniu. Do dziś realizujemy też projekty ZIT w zakresie wymiany pieców starego typu na nowe ekologiczne źródło ciepła, udało nam się zrefundować wymianę 411 kotłów ze środków RPO WM na lata 2014-2020. Do końca czerwca 2022 roku chcemy doprowadzić do wymiany 260 kotłów na piece gazowe lub biomasę. Tel. 12 387 14 10, wew. 41, [email protected]

KAMIL FRANKOWSKI, Ekodoradca UG Michałowice
Od sierpnia 2020 roku jako ekodoradca w naszej gminie pomagam mieszkańcom w poszukiwaniu dofinansowania do wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania i doborze najlepszego rozwiązania. Działam aktywnie w wydarzeniach na terenie Gminy, organizuję dyżury w sołectwach, gdzie mieszkaniec może uzyskać poradę. Serdecznie zachęcam mieszkańców Gminy Michałowice do kontaktu ze mną. Przypominam, że termin wymiany kotłów pozaklasowych upływa z dniem 31.12.2022 r. Tel. 12 388 76 46, [email protected]

KRZYSZTOF SZULADA, Ekodoradca UMiG Skawina
Jestem ekodoradcą z pięcioletnim stażem w Gminie Skawina. Moim najważniejszym zadaniem jest edukacja mieszkańców, dlatego działam w myśl chińskiego przysłowia: „Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż, jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo, jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”. Spotykam się więc najczęściej z dziećmi w przedszkolach i szkołach, a także organizuję dla nich różne akcje edukacyjne. Nie zapominam także o dorosłych współtworząc m.in. takie wydarzenia, jak „Wymień odpad na sadzonkę”. W swojej pracy pomagam każdemu mieszkańcowi w rozwiązywaniu problemów związanych z wymianą źródła ciepła, odnawialnymi źródłami energii i uzyskaniem dotacji na te cele. Zapraszam! Tel. 12 277 01 67, [email protected]

MIKOŁAJ PIWOWOŃSKI, Ekodoradca UG Zabierzów
Od czerwca 2020 roku jestem jednym z trzech ekodoradców dla gminy Zabierzów. Zajmuję się m.in.: prowadzeniem punktu obsługi ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze" świadcząc pomoc mieszkańcom w wypełnianiu wniosków oraz rozliczaniu dotacji. Każdy zainteresowany dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania lub termomodernizacji budynku może skontaktować się telefonicznie lub osobiście i porozmawiać na temat możliwości uzyskania dotacji. Zapraszam do kontaktu! Tel. 12 283 07 64, [email protected]

PAULINA BARCIK, Ekodoradca UMiG Świątniki Górne
Jako ekodoradca staram się aktywnie wspierać mieszkańców na co dzień, by powietrze wokół było czystsze. Pokazuję korzyści z ekologicznych sposobów ogrzewania domów. Prowadzę kontrole i inwentaryzacje urządzeń grzewczych, informuję o uchwale antysmogowej. Biorę udział w lekcjach z dziećmi, ucząc o zagrożeniach płynących z zanieczyszczenia powietrza. Pomagam w pozyskiwaniu dotacji z programu Czyste Powietrze na wymianę kotłów i instalację odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynków. Zapraszam do kontaktu! tel. 663 788 004 lub 12 270 40 30 wew. 165, [email protected]

GRZEGORZ PIKUL, Ekodoradca UG Zielonki
Zapraszam mieszkańców do punktu konsultacyjno-informacyjnego przy ul. Krakowskie Przedmieście 116A/3, gdzie zapewniamy fachową pomoc, doradztwo w wyborze ekologicznego źródła ogrzewania, termomodernizacji budynku i Odnawialnych Źródeł Energii oraz pomagam w wypełnianiu wniosku o dofinansowanie. W gminie Zielonki zatrudnionych jest dwóch ekodoradców, by pomagać mieszkańcom w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła, czyli tzw. kopciuchów. Zajmujemy się doradztwem z zakresu programów: Czyste Powietrze oraz Obniżenie Niskiej Emisji w Gminie Zielonki.
Dzięki prężnym działaniom w gminie Zielonki od 2017 r. wymieniono 524 kotły. Za moim pośrednictwem mieszkańcy złożyli już 170 wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, tel. 12 285 08 50 w.315, [email protected].

ANNA STEFAŃCZYK, Ekodoradca UG Wielka Wieś
Jestem jednym z czterech Ekodoradców działających na terenie gminy Wielka Wieś. Nasi mieszkańcy korzystają z porad w sprawie programów dotacyjnych na wymianę kotłów węglowych, ocieplenia oraz instalacji OZE. Zapewniamy pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. W październiku 2020r. uruchomiliśmy punkt „Czystego Powietrza”. Ponadto od połowy lipca będziemy odwiedzać każdą miejscowość w gminie w ramach „Mobilnego Biura Czystego Powietrza”. Już dziś Serdecznie zachęcamy do kontaktu pod numerem 12 419 17 01, wew. 135 i 185, [email protected]

EDYTA URBAŃCZYK-KOWALIK, Ekodoradca UG Czernichów
Pracuję jako ekodoradca w ramach koordynowanego i współfinansowanego przez województwo małopolskie projektu LIFE: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” . Udzielam porad w zakresie wyboru i wymiany źródeł ciepła do ogrzewania budynków i produkcji ciepłej wody użytkowej, termomodernizacji budynków, instalacji odnawialnych źródeł energii. Pomagam wybrać indywidualne, najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdego domu i informuję, gdzie i jak można uzyskać wsparcie finansowe, a także pomagam wypełnić wnioski o dofinansowanie. W Gminie Czernichów działa punkt obsługi programu rządowego „Czyste Powietrze”, gdzie ekodoradca pomoże złożyć wniosek aplikacyjny, a także wniosek o rozliczenie dotacji. Ekodoradca jest do dyspozycji mieszkańców w Urzędzie Gminy Czernichów, tel. 12 270 21 04 wew. 104, tel. kom. 515 912 073, [email protected]

KATARZYNA MROŻEK, Ekodoradca UG Liszki
Jestem jednym z ekodoradców pracujących w Urzędzie Gminy Liszki. Służę pomocą mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania do wymiany źródła ciepła, ale również montażu odnawialnych źródeł energii. Wspólnie z koleżankami organizujemy spotkania i wydarzenia w celu zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców i ich edukacji. W styczniu br. uruchomiliśmy punkt obsługi programu „Czyste Powietrze”, w którym można pobrać druki, złożyć wniosek o dotację, uzyskać pomoc w jego wypełnieniu i wszelkie informacje dotyczące programu, jak również złożyć wniosek o rozliczenie pozyskanej dotacji. Gmina Liszki prowadzi różne projekty ograniczania niskiej emisji. Zachęcam więc do kontaktu pod numerem telefonu: 12 257 65 49 lub mailowo: [email protected]

BEATA KULERZ, Ekodoradca UG Mogilany
W naszej gminie głównym zadaniem ekodoradcy jest zapewnienie mieszkańcom doradztwa oraz obsługi w zakresie uzyskania dofinansowania do wymiany źródła ogrzewania, technologii OZE oraz termomodernizacji budynków. Kolejnym działaniem jest prowadzenie akcji informacyjnej o wymaganiach uchwały antysmogowej dla Małopolski. Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy związanej z dofinansowaniem do wymiany pieców i kotłów na paliwa stałe, zgłaszają się do punktu obsługi programu Czyste Powietrze osobiście lub telefoniczne. Myślę, że mieszkańcy gminy pozytywnie odbierają pracę Ekodoradcy, czego dowodem są podziękowania za rzetelne i wyczerpujące informacje oraz pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie i rozliczenie dotacji. W ostatnim czasie świadomość i troska mieszkańców w zakresie ochrony powietrza uległa znacznej poprawie, co odzwierciedla liczba złożonych wniosków w Programie Czyste Powietrze. Tel. 12 444 52 04 lub 537 970 009, [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski