Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej. Ruszamy! Kto w obwarzanku najsprawniej usuwa kopciuchy, a komu idzie gorzej? Pierwsze zastawienie!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Walka o ochronę powietrza w Małopolsce trwa od prawie 10 lat. Najwyższy czas ją przyspieszyć. Czas ucieka, a z nim zdrowie i życie wielu tysięcy Małopolan.
Walka o ochronę powietrza w Małopolsce trwa od prawie 10 lat. Najwyższy czas ją przyspieszyć. Czas ucieka, a z nim zdrowie i życie wielu tysięcy Małopolan. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski
Udostępnij:
Startuje Liga Antysmogowa, wspólne przedsięwzięcie Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej i Polskiego Alarmu Smogowego. W jej ramach obywatele z wszystkich małopolskich gmin będą ze sobą rywalizować w bardzo prostej konkurencji: likwidacji kopciuchów. Liczy się tempo, w jakim każda społeczność wymienia stare trujące kotły na czyste źródła energii. Chodzi o to, by wszyscy mieszkańcy wyrobili się z wymianą do końca 2022 roku, bo w przeciwnym razie będą dalej truć i zaczną płacić kary, nawet po 5 tys. złotych. Na razie tempo wymiany kopciuchów jest słabe lub bardzo słabe. Dziś przyglądamy się czternastu gminom podkrakowskiego obwarzanka. W gminie Kocmyrzów-Luborzyca, która została liderem naszego „zestawienia zero” Ligi Antysmogowej Metropolii Krakowskiej, mieszkańcy wymienili w całym zeszłym roku 419 kopciuchów, a do likwidacji mają jeszcze ok. 2 tys. W gminie Mogilany, ostatniej w „zestawieniu zero”, wymieniono w 2020 r. tylko 95 kotłów, a jest jeszcze 1299 zinwentaryzowanych do likwidacji. I owa inwentaryzacja objęła dotąd zaledwie 39 procent ogółu palenisk! Wszyscy musimy przyspieszyć. Szczęśliwie, są na to wielkie pieniądze. Widzimy także lawinowo rosnące zainteresowanie mieszkańców. Wierzymy w mądrość Małopolan, w tym ludzi z obwarzanka. Wierzą także krakowianie, którzy już zlikwidowali kopciuchy, a są dziś zatruwani przez sąsiadów.

- W sumie w ciągu roku i siedmiu miesięcy w czternastu gminach krakowskiego obwarzanka trzeba zlikwidować aż 23 tysiące starych pieców na węgiel i drewno, a tymczasem w całym 2020 roku zlikwidowaliśmy ich zaledwie 2412 (o dwa mniej niż w 2019). W tym tempie wymiana kopciuchów potrwałaby 10 lat. Nie mamy tyle czasu!

– ostrzega Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), który jest partnerem Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej przy tworzeniu zestawień Ligi Antysmogowej.

Przypomina, że zakazująca używania starych kotłów uchwała antysmogowa dla całej Małopolski wchodzi w życie 1 stycznia 2023, czyli za 579 dni. Uruchomiony przez Polski Alarm Smogowy licznik kopciuchów bije – i to dosłownie. Kary dla tych, którzy nie zdążą w terminie wymienić kotła, będą słone – do 5 tys. zł. A przecież dzięki publicznemu wsparciu można wymienić kopciucha i docieplić dom już dziś. Oznacza to nie tylko radykalnie czystsze powietrze, a co za tym idzie wyraźnie lepsze zdrowie mieszkańców, ale i potężną oszczędność i nieporównywalnie wyższy komfort życia. Wystarczy spytać sąsiadów, którzy w ostatnich latach zdecydowali się na wymianę starego źródła energii.

Na podstawie danych zebranych mozolnie i opracowanych przez PAS stworzyliśmy nasz pierwszy ranking – „zestawienie zero”. Wzięliśmy pod uwagę trzy czynniki: liczbę kotłów wymienionych w 2020 r., liczbę kotłów pozostających do wymiany wedle ustaleń samej gminy na dziś oraz skalę inwentaryzacji palenisk. Ta ostatnia liczba jest bardzo ważna, bo np. Skawina spisała już wszystkie kotły i wiadomo na sto procent, że w tej gminie do wymiany pozostało 2,5 tys. kopciuchów. A np. w gminie Mogilany udało się dotąd zinwentaryzować zaledwie 39 proc. wszystkich palenisk; namierzono wśród nich 1299 urządzeń do wymiany (bez podziału na klasę kotła), ale to przecież mogą nie być (i zapewne nie są) wszystkie, bo inwentaryzacja cały czas trwa, a jej zaawansowanie jest najniższe w obwarzanku. Biorąc to wszystko pod uwagę stworzyliśmy algorytm, który pozwolił nam sporządzić poniższe zestawienie.

Oto Liga Antysmogowa. Tabela zero na dobry początek. Kto liderem, kto musi zakasać rękawy?

Drodzy Mieszkańcy! Liderem „rankingu zero”, na samym starcie rozgrywek Ligi Antysmogowej, jest gmina Kocmyrzów-Luborzyca. Szacujemy zaawansowanie wymiany pieców przez mieszkańców tej gminy na ponad 20 procent. Drugie miejsce zajmują Liszki, a trzecie – Skawina. Tuż za pudłem, znalazła się Wielka Wieś, z wynikiem wyraźnie słabszym, ale za to z wolą szybkiej poprawy. Dwucyfrowy wynik osiągnęła jeszcze tylko gmina Igołomia-Wawrzeńczyce. W jej wypadku warto odnotować, że poziom inwentaryzacji kotłów zbliża się tu do 100 procent. Zatem – wiadomo już, ile kotłów trzeba wymienić, by poprawić stan powietrza, zdrowie mieszkańców i… zostać liderem zestawienia.

Na dole tabeli jest, niestety, nieziemski tłok. Szacowane przez nas zaawansowanie mieszkańców gmin Mogilany, Michałowice, Wieliczka, Biskupice i Czernichów w wymianie kopciuchów nie przekracza 5 procent. Oznacza to, że w 579 dni do wejścia uchwały antysmogowej trzeba tu dokonać prawdziwego cywilizacyjnego skoku! Całe szczęście – są na to ogromne publiczne pieniądze, m.in. z państwowego programu Czyste Powietrze, są odpowiednie służby (ekodoradcy w każdej gminie!), jest wola włodarzy, a przede wszystkim – jest coraz większa mądrość mieszkańców. Nikt już nie chce truć siebie i innych, a jednocześnie zagracać sobie cennego miejsca w domu opałem i brudnym kotłem. Alternatywne źródła energii szybko tanieją i pozwalają dziś uzyskać efekt w postaci nie tylko czystego powietrza i lepszego zdrowia, ale też komfortu i oszczędności. Determinacja działaczy PAS, w tym lokalnych Alarmów, prowadzona przez nich akcja edukacyjna oraz presja wywierana na włodarzy - wszystko to daje coraz lepsze efekty. Ale czeka nas jeszcze wiele wspólnej pracy.

Przy okazji kolejnych wydań Ligi Antysmogowej będziemy Państwu radzić, gdzie można uzyskać stosowną wiedzę o najbardziej optymalnych rozwiązaniach oraz dofinansowaniu. Będziemy też prezentować przykłady dobrych praktyk, bo mamy takich w Małopolsce mnóstwo. I jeszcze jedno: Małopolska była dotąd niekwestionowanym liderem działań antysmogowych w Polsce i Europie Środkowej, ale jeśli nie zakaszemy rękawów i nie przyspieszymy wymiany pieców, na dniach wyprzedzą nas inne regiony. A nie chodzi tylko o parasportową rywalizację: od zaawansowania walki ze smogiem zależy także rozwój gospodarczy naszego regionu, zwłaszcza turystyki i branż z nią powiązanych oraz lecznictwa sanatoryjnego. Nikt nie przyjedzie do zakopconych miejscowości. Polacy zwracają na to coraz większą uwagę.

A TAK WYGLĄDA TABELA ZERO LIGI ANTYSMOGOWEJ METROPOLII KRAKOWSKIEJ:

1. Kocmyrzów – Luborzyca20.11
2. Liszki18.77
3. Skawina16.52
4. Wielka Wieś13.33
5. Igołomia – Wawrzeńczyce11.47
6. Zielonki 7.92
7. Zabierzów7.56
8. Świątniki Górne7.37
9. Niepołomice6.81
10. Czernichów6.29
11. Biskupice4.71
12. Wieliczka4.02
13. Michałowice3.61
14. Mogilany2.85

Kto wymienił najwięcej starych kotłów w roku 2020 i ile jest jeszcze do wymiany w gminach obwarzanka

W zeszłym tygodniu wszyscy wójtowie i burmistrzowie gmin podkrakowskiego obwarzanka wraz z prezydentem Krakowa i Polskim Alarmem Smogowym przystąpili do „Inicjatywy 600”, której celem jest radykalne przyspieszenie wymiany kopciuchów i pełna realizacja wymogów uchwały antysmogowej.

– W ramach tej inicjatywy zobowiązaliśmy się do prezentowania raz na kwartał postępów w walce ze smogiem w gminach obwarzanka krakowskiego

– mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. PAS udostępnił nam startowy ranking obrazujący stan walki ze smogiem w gminach sąsiadujących z Krakowem.

Kocmyrzów – Luborzyca - 419
Skawina - 413
Liszki - 238
Wieliczka - 232
Zabierzów - 204
Niepołomice - 134
Czernichów - 120
Zielonki - 115
Wielka Wieś - 113
Świątniki Górne - 100
Mogilany - 95
Igołomia – Wawrzeńczyce - 84
Biskupice - 73
Michałowice - 72

PAS zebrał również dane o tym, ile jeszcze kotłów zostało do wymiany. W gminach obwarzanka krakowskiego wciąż w użyciu jest 23 tysiące pozaklasowych kotłów opalanych węglem i drewnem. A w poszczególnych gminach wygląda to tak:

Wielka Wieś - 619
Igołomia – Wawrzeńczyce - 725
Liszki - 913
Zielonki - 1133
Czernichów - 1144
Świątniki Górne - 1167
Niepołomice - 1299
Mogilany - 1299
Biskupice - 1318
Michałowice - 1934
Kocmyrzów – Luborzyca - 2000
Skawina - 2500
Zabierzów - 2590
Wieliczka - 3870

I wreszcie ostatni bardzo ważny czynnik, który bierzemy pod uwagę tworząc zestawienia Ligi Antysmogowej: stopień inwentaryzacji wszystkich źródeł ciepła w poszczególnych gminach (w procentach). Jak widać poniżej, jest on bardzo różny i wynosi od 39 do 100 procent.

Skawina - 100
Igołomia – Wawrzeńczyce - 99
Michałowice - 97
Kocmyrzów – Luborzyca - 96
Zabierzów - 96
Świątniki Górne - 86
Biskupice - 85
Zielonki - 78
Wielka Wieś - 73
Liszki - 72
Wieliczka - 67
Niepołomice - 66
Czernichów - 60
Mogilany - 39

Dane dotyczące postępów w wymianie kopciuchów oraz liczbie dni do wejścia w życie uchwały antysmogowej można znaleźć na stronie www.licznikkopciuchow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Duże śniadanie nie pomaga schudnąć

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka prawda
1 czerwca, 08:01, Gość:

a samochody? i ich żrące płuca spaliny?...w smogu w garażu przeżyjesz...ale w spalinach w garażu nie przeżyjesz

10 czerwca, 09:35, Gość:

juz sa elektryczne

Posługując się żargonem "antysmogowców": biorąc pod uwagę emisję gazów niezbędną do wyprodukowania takich samochodów -- a przede wszystkim CIĄGŁEJ WYMIANY akumulatorów na nowe, oraz konieczność korzystania z energii wyprodukowanej gdzie indziej przecież (w elektrowniach) -- to te samochody elektryczne mają gorszy tzw. "ślad węglowy" niż samochody z silnikiem Diesla.

G
Gość

To dyskryminacja ludzi starych, którzy nie potrafią obsługiwać gazowego pieca...i ta dyskryminacja wchodzi wszędzie. Do przychodni gdy powiadomienia na smartfony są wysyłane...w gastronomii gdy menu jest na face booku którego starsi nie mają. .dla mnie tacy ludzie nastawieni tylko na młodych to mendy społeczne!

G
Gość
1 czerwca, 08:01, Gość:

a samochody? i ich żrące płuca spaliny?...w smogu w garażu przeżyjesz...ale w spalinach w garażu nie przeżyjesz

juz sa elektryczne

G
Gość
2 czerwca, 14:10, ...i tyle:

Banda idiotów

ty jestes psychicznie chory. powinieneś sie leczyc. podłacz sobie rure z komina i wdychaj. z całą rodziną żebyś sie już nie kocił

G
Gość

Trzeba być asertywnym i dążyć do swoich celów . Jestem dumny z tego ,że zapewniłem mojej rodzinie przyszłość . Dzięki dofinansowań odnowiłem kotłownie , mam kocioł mini matic z firmy Kostrzewa. Obecnie staram się o docieplenie i wymianę okien . Tak nie wiele trzeba tylko chęci .

:]

"W tym tempie wymiana kopciuchów potrwałaby 10 lat. Nie mamy tyle czasu!"

Czyżby chodziło o to, że jakimś "działaczom" mogą uciec jakieś "premie"? Proszę zatem o wyraźną odpowiedź: kto, ile i od kogo spodziewa się "skasować" forsę za te "działania antysmogowe". Mamy prawo to wiedzieć!

:]

"W tym tempie wymiana kopciuchów potrwałaby 10 lat. Nie mamy tyle czasu!"

Jak to "nie mamy"? A co takiego się stanie, jeśli wymiana nastąpi w okresie 10 lat? Dlaczego w artykule nie udzielono odpowiedzi?

Zwraca uwagę, jak konsekwentnie nazywa się piece węglowe "kopciuchami"; czynią to ludzie należący do tych właśnie środowisk, którzy przy innych okazjach mają gęby pełne oskarżeń o "stygmatyzację".

...i tyle

Banda idiotów

j
jak_zwykle_bez_hejtu
1 czerwca, 8:01, Gość:

a samochody? i ich żrące płuca spaliny?...w smogu w garażu przeżyjesz...ale w spalinach w garażu nie przeżyjesz

Jak Ci sie chce pisac takie glupoty..... porownaj zanieczyszczenie powietrza w Krakowie w lecie i w zimie i wtedy wyjdzie Ci czarrno na bialym czy samochody sa problemem czy nie....

K
Krzysztof

Ogromne pieniądze???.!!! HHahaha pokaż mi je

G
Gość

a samochody? i ich żrące płuca spaliny?...w smogu w garażu przeżyjesz...ale w spalinach w garażu nie przeżyjesz

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie