Liga Mistrzów dla Liverpoolu. O zwycięstwie nad Tottenhamem zadecydował szybki rzut karny Mohameda Salaha i interwencje Alissona Beckera

Jacek Czaplewski
Liverpool celebruje zwycięstwo
Liverpool celebruje zwycięstwo AFP/East News
Ligę Mistrzów zdobył Liverpool! Zespół Juergena Kloppa w finale na Wanda Metropolitano pokonał Tottenham 2:0 (1:0). Bramkę już w 2 minucie z rzutu karnego zdobył Mohamed Salah. W końcówce wynik ustalił natomiast wprowadzony Divock Origi. To szóste zwycięstwo "The Reds" w historii, a pierwsze za kadencji niemieckiego szkoleniowca.

Mecz Tottenham - Liverpool 0:2. Bramki Salaha i Origiego

O wyniku zadecydowała tak naprawdę decyzja sędziego z... 25 sekundy. To wtedy Damir Skomina ze Słowenii wskazał na jedenastry metr, dopatrując się zagrania ręki u Moussy Sissoko po dośrodkowaniu Sadio Mane. Jedenastkę na gola zamienił Mohamed Salah, uderzając technicznie przy lewym słupku.

Liverpool mądrze gospodarował siłami. Nie forsował tempa, a jednocześnie rozgrywał daleko od swojej bramki. Bogiem a prawdą w pierwszej połowie Tottenham w ogóle mu nie zagroził. Za to do siatki "Kogutów" mogli trafić obaj boczni obrońcy: Trent Alexander-Arnold oraz Andrew Robertson. W drugiej połowie swoich okazji nie wykorzystał natomiast Sadio Mane.

W końcówce Tottenham zagrał nieco odważniej, ale nie doprowadził do dogrywki. Wspaniałą interwencją popisał się Virgil van Dijk, który wyłuskał piłkę rywalowi, a także kilkukrotnie Alisson, broniąc strzały wprowadzonego Lucasa Moury, Heung-Min Sona oraz Christiana Eriksena z rzutu wolnego (po uderzeniu Dele Alliego futbolówka poszybowała nad poprzeczką).

Chwilę przed końcem rezultat na 2:0 ustalił Divock Origi, oddając strzał przy długim słupku.

To pierwszy triumf Kloppa w elitarnych rozgrywkach. Rok temu 51-letni Niemiec prowadząc Liverpool przegrał w finale z Realem Madryt. Wcześniej jako szkoleniowiec Borussii Dortmund nie dał zaś rady Bayernowi Monachium. Dla Liverpoolu to z kolei pierwsze zwycięstwo od 2005 roku i pamiętnego finału z AC Milan.

Piłkarz meczu: Alisson Becker