Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lilia wodna

Redakcja
W bardziej wiekowych podręcznikach botaniki tytułowa lilia wodna jest nazywana charyzmatyczną i najłatwiej rozpoznawalną rośliną wodną. Ma też budzić miłe i przyjemne skojarzenia. Wątpiącym pozwolę sobie przypomnieć jedną ze scen filmu "Noce i dnie", w której zakochany po uszy bohater brodzi po pas w wodzie, by wręczyć ukochanej bukiet białych lilii. Mam tylko jedną, drobną uwagę: rzeczywiście piękne kwiaty nie mają nic wspólnego z liliami!

Grzegorz Tabasz: LEŚNY DZIENNIK

Prawidłowo zwą się grzybieniami białymi, choć zdarzają się okazy o kwitach rózgowych, nie wspominając o setkach wyhodowanych przez ogrodników odmian prawie całej palecie barw. Starczy uważniej spojrzeć na kwiaty, by dostrzec liczne płatki i pręciki, jakich nie posiadają lądowe (czyli "prawdziwe") lilie. Gdyby ktoś zechciał zaryzykować kąpiel w wodzie (uprzedzam, że grzybienie rosną na półtorametrowej głębi) to zamiast cebul wygrzebałby z mułu jedynie grube kłącze. Nie polecam takich eksperymentów, gdyż rosnące w naturze rośliny chroni prawo.

Niegdysiejsza ozdoba wszystkich jezior i wolno płynących rzek Europy z powodu rozległych melioracji i regulacji rzek stała się bardzo rzadka. Na szczęście dzięki niekwestionowanej urodzie grzybienie znalazły przytulne schronienie w sztucznych sadzawkach. Koronowane głowy, jak i mieszczanie na dorobku nie mogli wyobrazić sobie rezydencji bez stawu i gęstego łanu wodnych "lilii". I dobrze, bo znalezienie w XXI wieku jeziora z dzikimi grzybieniami wymaga sporo wysiłku.

Teraz coś praktycznego, czyli kwiatowy zapach: grzybienie wydzielają delikatną, przyjemna woń, ale kwiaty otwierają się tylko w ciepłe dni. Za to kwitną od czerwca do października i zerwane przez kilka dni w dobrej formie trzymają się w wazonie. Oczywiście ścinać można rośliny posadzone we własnym oczku wodnym, o czym opowiem następnym razem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski