Limity na lekarzy

Redakcja
Dług trzebińskiego ZOZ z tytułu niepłaconych składek ZUS wyniósł za I półrocze 680 tys. zł (łącznie z odsetkami) i wciąż rośnie.

W Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Trzebini

 Rada Społeczna przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Trzebini zaleciła jego dyrektorowi Antoniemu Gutowi szukanie oszczędności m.in. poprzez ograniczenie liczby specjalistów zatrudnionych na czas określony. Zarząd Miejski, pomimo dużego zadłużenia tej placówki wobec ZUS, nie rozważa możliwości zmian na stanowisku dyrektora ani limitowania usług medycznych.
 - Z analizy finansowawej wynika, że spowodowany jest on przekroczeniem o ponad 40 proc. limitu usług specjalistycznych oraz funduszu płac - wyjaśnia wiceburmistrz Trzebini Aleksander Nowak. - W większości przypadków przychodnie specjalistyczne ZOZ w ciągu pół roku przekroczyły roczny limit usług.
 Przed zawarciem kontraktu z Małopolską Kasą Chorych trzebiński ZOZ przedstawił potrzeby mieszkańców w zakresie poszczególnych poradni specjalistycznych. W przypadku poradni chirurgicznej określono je na 14 tys. zł, tymczasem kasa chorych zgodziła się sfinansować w wysokości 5,5 tys. Z tego ponad 4,7 tys. zł zakład zrealizował już w pierwszym półroczu. W poradni reumatologicznej ZOZ wykonał już 280 usług na 300 zakontraktowanych. W przypadku porad okulistycznych lekarze mają już przekroczony limit roczny o ponad 600 usług.
 - W takiej sytuacji Zakład Opieki Zdrowotnej w Trzebini powinien przestać działać już w pierwszym półroczu. Do pogorszenia się sytuacji finasowej placówki przyczyniła się niewątpliwie również drastyczna polityka Małopolskiej Kasy Chorych w zakresie finasowania przekroczonych limitów usług medycznych. Na przykład w przypadku przykroczenia ich o 200 proc., kasa zwraca jedynie 10 proc. kosztów, natomiast lekarzom ZOZ płaci pełną stawkę za wykonaną usługę - wyjaśnia Aleksander Nowak.
 Wiceburmistrz Nowak potwierdził, iż za politykę finansową zakładu w pełni odpowiada jego dyrektor, jednocześnie podkreślił, iż pewną odpowiedzialność ponoszą również władze gminy, gdyż nie zgodziły się one limitować usług medycznych. Z propozycją taką wystąpił dyrektor Gut w czerwcu. Samorząd nie przyznał również trzebińskiej placówce ani złotówki na remonty i szkolenia.
 - Otrzymaliśmy zapewnienie, iż ZUS umorzy karne odsetki pod warunkiem wpłacenia pełnej należności za sierpień oraz uregulowania długu w ratach, który w pełni spłaci gmina z przyszłorocznego budżetu. Rada Społeczna ZOZ zaleciła jego dyrektorowi, aby nie limitował usług, a jedynie liczbę specjalistów nie mających umów na czas nieokreślony - dodał wiceburmistrz Aleksander Nowak.

(EM)

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie