Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipcowa powódź

PS
Po kilkumiesięcznych opadach wylała Wisła i okoliczne rzeki - od Krakowa po Oświęcim i Skawinę. W Krakowie pod wodą znalazła się spora część miasta - aż do ulicy Straszewskiego razem z fragmentem Plant oraz Zwierzyniec, Błonia, Dębniki, Dąbie, Grzegórzki, Zakrzówek, Ludwinów, Płaszów, Podgórze, Piasek i Czarna Wieś. Prasa donosiła: "Ulicą Straszewskiego od Wawelu ku gimnazyum św. Anny na Groblach nie podobna przejść. Woda wtargnęła od strony Grobli, zalała szereg nowych pięknych kamienic, oblała gimnazyum św. Anny, wydostała się na gościniec, stąd na plantacye, dochodząc blisko muru dyecezyalnego seminarium duchownego i muru kryminału. Drzewa i krzewy plantacyjne w wodzie; zalane do połowy ławki, otoczona przez wodę budka sodowa. Publiczność przechodziła tylko połową chodnika. Na Groblach zalana tak dalece ul. Zygmuntowska, że trzeba było ratować mieszkańców i za pomocą drabin sprowadzać ich przez okna do łodzi. Na ul. Straszewskiego woda przedostała się za budynek gimnazyalny i doszła do realności nr 15, sąsiadującej z budynkiem drukarni Anczyca i Sp.".

Krakowskie historie

 W lipcu 1903 r. Kraków dotknęła jedna z największych powodzi w jego historii
 Woda dosięgła klasztoru Bernardynów na Stradomiu, gdzie wyrwała w murze 50-metrową dziurę, wdarła się do środka i zalała część korytarzy do wysokości kolan. Roczniki klasztorne notowały podobną katastrofę w 1813 r. Rada Miasta Krakowa wybrała komisję pod przewodnictwem wiceprezydenta Juliusza Leo do spraw związanych z powodzią i obmyślenia ratunku na przyszłość.
 Straty po tej klęsce oszacowano na 4,6 mln koron. Zniszczeniu uległo 1240 budynków, 15 fabryk i 45 zakładów. Po powodzi rozpoczęto obwałowywanie Wisły i regulację Rudawy. Jednak wały przeciwpowodziowe pomiędzy mostem Dębnickim a Wawelem powstały dopiero w 1936 r.
 15 lipca 1903 r. "Czas" napisał: Opadające wody pozostawiają grubą warstwę mułu, która rozgrzana słońcem wydaje niemiłą woń. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski