Lipidogram - rola badania w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego

Materiał informacyjny ORION MEDIA GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k
Grafika: materiał partnera
Grafika: materiał partnera
W profilaktyce zdrowia istotną rolę odgrywają badania umożliwiające ocenę ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Ważnymi badaniami są oznaczenia stężeń triglicerydów i poszczególnych frakcji cholesterolu. Kontrolę tych wskaźników umożliwia tzw. profil lipidowy, czyli lipidogram. Dowiedz się, na czym polega to badanie, dlaczego warto wykonywać je regularnie, jakie są wskazania do wykonania lipidogramu oraz jak często się na niego decydować.

Czym jest lipidogram?
Lipidogram należy do podstawowych pakietów badań w profilaktyce zdrowotnej. Lipidogram wykonuje się w celu oznaczenia poziomu triglicerydów oraz poszczególnych frakcji cholesterolu. Badanie służy profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego oraz monitorowaniu postępu leczenia tych schorzeń.

Lipidogram zawiera badania pozwalające dokonać pomiaru następujących parametrów:

  • cholesterol całkowity;
  • triglicerydy;
  • HDL cholesterol;
  • LDL wyliczany;
  • nie-HDL cholesterol.

Warto rozważyć jednoczesne oznaczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy. Parametr ten jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, dlatego wykonanie tego badania może dodatkowo pomóc lekarzowi w dokonaniu oceny stanu zdrowia pacjenta. W ALAB laboratoria można wykonać unikalny pakiet Lipidogram Extra, zawierający dodatkowo właśnie badanie kwasu moczowego w surowicy.

Dlaczego regularne wykonywanie lipidogramu jest ważne dla zdrowia?

Współczesny tryb życia sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Niska aktywność fizyczna i brak zdrowej, zbilansowanej diety mogą podwyższać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, miażdżycy lub innych schorzeń układu krążenia. Szacuje się, że obecnie nawet co trzecia młoda osoba w wieku 18–34 lata ma podwyższony poziom cholesterolu. Dlatego profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego warto rozważyć w każdym wieku.

Lipidogram – wskazania

Lipidogram należy do podstawowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie w trosce o swoje zdrowie. Jest to badanie szczególnie ważne dla osób z grupy ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wśród czynników, które mogą to ryzyko podnosić, występują m.in.:

  • nadwaga i otyłość;
  • cukrzyca typu 2.;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • występowanie zaburzeń lipidowych lub chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie.

Jak często wykonywać lipidogram?

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego osoby zdrowe od 20. roku życia powinny wykonywać lipidogram co 5 lat. Osoby z grupy ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe powinny wykonywać to badanie z większą częstotliwością – raz do roku. Pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu krążenia lub osoby, u których poprzednie wyniki wskazywały na nieprawidłowe stężenie cholesterolu, powinny wykonywać lipidogram i inne badania pozwalające monitorować stan zdrowia i postępy w leczeniu zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.

Gdzie wykonać lipidogram?

Wiele różnych laboratoryjnych badań profilaktycznych, w tym lipidogram, można wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Pacjenci w całej Polsce mają do dyspozycji ponad 600 Punktów Pobrań, w których mogą oddać materiał do analizy laboratoryjnej po uprzednim wykupieniu wybranych badań lub pakietów badań za pośrednictwem serwisu internetowego ALAB laboratoria.

Pakiet Lipidogram Extra w ALAB laboratoria to unikalny pakiet badań, który oprócz oznaczenia poziomu triglicerydów i poszczególnych frakcji cholesterolu zawiera także oznaczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy. W celu wykonania pogłębionej diagnostyki można zdecydować się na pakiety Lipidogram Plus lub Lipidogram Rozszerzony, które dodatkowo zawierają rzadziej zlecane badania pozwalające z większa precyzją ocenić ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, np. miażdżycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski