Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipiec to pełnia sezonu wegetacyjnego

(DD)
W lipcu w ogrodzie kwitną już prawie wszystkie kwiaty, m.in. lilie, jedne z najpiękniejszych roślin
W lipcu w ogrodzie kwitną już prawie wszystkie kwiaty, m.in. lilie, jedne z najpiękniejszych roślin Fot. 123rf
Ogród. W tym miesiącu wiele roślin ozdobnych jest na etapie bujnego kwitnienia, część możemy dopiero wysiewać, a inne już wykopywać

Lato nie jest już tak wielkim wyzwaniem dla ogrodników amatorów jak wiosna, kiedy zajęć w ogrodzie kwiatowym było mnóstwo. Do najważniejszych prac w lipcu należy podlewanie, usuwanie chwastów, nawożenie i usuwanie przekwitłych kwiatów. Cieszmy się zielenią i podziwiajmy letni ogród!

Podziwiamy i zbieramy

Obiektów do podziwu nie zabraknie. W lipcu kwitną m.in. lilie, malwy, dzwonki, naparstnice, ostróżki, kosmosy, ślazówki, powoje i lawenda. Zachwycają urodą mieczyki, liliowce, słoneczniki, tawułki, lobelie, lwie paszcze, aksamitki, nagietki, maciejka, rozchodniki, surfinie, chabry, firletki, gipsówka, begonie bulwiaste, kocanki ogrodowe. Podziwiamy też róże, hortensje, tawułę japońską, fuksje, pięciorniki i kielichowce wonne. Pnącza kwitnące w lipcu to np. powojniki (clematisy), lędźwiany, fasola ozdobna, wilce, groszek pachnący.

Lipiec to także czas zbioru ziół, takich jak tymianek, oregano, szałwia, cząber, estragon i mięta. Zaczynają już dojrzewać anyż, kminek, kolendra i biedrzeniec. Zebrane zioła wiąże się w pęczki i zawiesza łodygami do góry w przewiewnym i ocienionym miejscu. Można je też suszyć w otwartym piekarniku w temperaturze do 50 st.

Siejemy i dzielimy

Lipiec to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich, takich jak stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki albo goździki brodate. W tym miesiącu można też jeszcze wysiewać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych, takich jak portulaki, klarkie, nagietki, ślazówki, przypołudniki, nemezje, groszek pachnący, maciejka i rezeda. Siejemy również byliny: orliki, łubiny, goździki, smagliczkę skalną i gipsówki. Pod koniec lipca wysiewamy do skrzynek nasiona ostróżki ogrodowej.

Lipiec to dobra pora na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakończyły kwitnienie, m.in. kosaćców bródkowych, fiołków, smagliczek skalnych, żagwinu, floksów szydlastych, rogownicy, barwinków, astrów alpejskich, zawciąga, macierzanki i omiegów.

Kosimy trawnik

Pamiętamy o systematycznym koszeniu trawnika. Jeśli używamy kosiarki bez kosza, dokładnie wygrabiamy pokos. Usuwamy pojedyncze chwasty (herbicydy stosujemy w ostateczności). Warto też przeprowadzić zabieg napowietrzania. Trawnik zasilamy (jeśli nie zrobiliśmy tego w maju) mieszankami nawozowymi do trawników i regularnie podlewamy. Trawnik, na którym rosły rośliny cebulowe, możemy zacząć kosić, gdy zaschną ich liście.

Usuwamy glony

Zielona woda w oczku wodnym to znak, że glony zbyt silnie się namnożyły. Trzeba je regularnie usuwać - np. wyławiając siatką. Latem woda w stawie silnie paruje - koniecznie trzeba ją uzupełnić, gdy poziom widocznie się obniży. Podczas gorących dni warto napowietrzać wodę za pomocą zainstalowanej pompki powietrza lub małego wodotrysku. Można rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny strefy przybrzeżnej oraz rośliny zanurzone i pływające w wodzie. Trzeba uważać, aby podczas dzielenia i czyszczenia wydobyte z wody rośliny nie wyschły.

Podlewamy i pielimy

W lipcu dbamy o dobre nawodnienie wszystkich ogrodowych roślin. Ważną czynnością jest pielenie. W miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki (np. mieloną korę), dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój niepożądanych roślin.

Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom regularną opiekę zaprzyjaźnionej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski