Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista kuriozalnych pomocy

Redakcja
Prawdopodobnie już niedługo poznamy nowe zasady podatkowe, jakie będą obowiązywać w przyszłym roku. Zmiany uzgadniane są przez koalicję. Wiadomo, że planuje się obniżkę stawek podatkowych oraz likwidację niektórych ulg. Być może zlikwidowana będzie również ulga na zakup przyrządów i pomocy naukowych. Na razie korzystając z niej można zaoszczędzić np. na kupnie komputera Odra czy pocztówek dźwiękowych.

Zdaniem MEN, od podatku można odliczyć kupno maszyny cyfrowej marki Odra

Ulga na zakup przyrządów i pomocy naukowych należy, obok ulg mieszkaniowych, do najpopularniejszych wśród podatników. Najczęściej wykorzystywana jest na zakup komputerów i oprogramowania do nich. Tymczasem opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej lista zawiera kilkaset pozycji przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do odliczenia poniesionych wydatków od podatku.
Z odliczeń mogą skorzystać praktycznie wszyscy, którym wymienione przyrządy niezbędne są do wykonywania pracy zawodowej. Ulga przysługuje jednak tylko osobom zatrudnionym etatowo, choć nie musi to być cały etat. Oznacza to, że wydatki na zakup skrzypiec może odliczyć muzyk zatrudniony np. w filharmonii, a nie ten, prowadzący własny zespół.
W 1999 r. wysokość odpisu wynosi 19 proc. poniesionych wydatków, ale nie więcej niż 285 zł. Oznacza to, że aby wykorzystać ulgę w całości, trzeba wydać minimum 1,5 tys. zł. Zakup musi być udokumentowany fakturą VAT lub rachunkiem uproszczonym.
Jeszcze w 1996 r. na liście przyrządów i pomocy naukowych były m.in. okulary, telewizory, magnetowidy, zestawy hi-fi. Zostały z niej jednak już wykreślone, gdyż raczej słusznie uznano, że telewizor nie jest pomocą naukową. Mimo to lista jest nadal obszerna.
Studiując ją dokładnie można znaleźć rzeczy, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy. Okazuje się np., że w epoce kompaktów lista uwzględnia aż siedem rodzajów płyt analogowych, które są już dziś wielką rzadkością. I tak do ulgi uprawnia zakup "płyt gramofonowych o śr. 175, 33 1/3 obrotów" lub "płyt gramofonowych o śr. 175, 45 obrotów z jednym utworem na stronie i dwoma utworami na stronie". Odliczyć można także "fonogramy (płyty z cienkiej folii elastycznej)". Młodszym Czytelnikom wyjaśniam, że w czasach PRL takie płyty, które można było zwinąć w rulonik grubości papierosa, były dostępne w czasopismach importowanych ze Związku Radzieckiego. Dziś są to już nieosiągalne rarytasy. Podobnie jak "karty dźwiękowe", czyli najprawdopodobniej poczciwe pocztówki dźwiękowe produkowane w latach 60. i 70. przez bazarowe "wytwórnie płytowe".
Lista zawiera też wykaz kilku zabytków, które rzeczywiście mogą służyć za pomoce naukowe, ale na lekcjach historii myśli technicznej PRL. Chodzi m.in. o "systemy komputerowe elektroniczne cyfrowe serii Odra i Mera", a także oprzyrządowanie do nich. Wśród niewątpliwych zabytków pojawiają się również filmowe kamery 8- i 16-milimetrowe do zdjęć niemych, a nawet "kamery cichobieżne".
Lista zawiera też pomoce, które raczej nie są wykorzystywane w warunkach domowych. Ile bowiem może być w Polsce naukowców, którzy w zaciszu domowych gabinetów używają mikroskopów jonowych, protonowych czy elektronowych? Pytanie też, ilu osobom potrzebne są np. przyrządy justerskie kolimatorowe czy też justerskie autokolimacyjne, cokolwiek to jest.
Wśród całej masy, wydawać by się mogło zupełnie niepotrzebnych przyrządów, są jednak takie, których przydatność w wykonywaniu zawodu jest oczywista. Chodzi tu m.in. o instrumenty muzyczne, sprzęt fotograficzny, przyrządy kreślarskie, mapy, nuty czy dyktafony.
Obok zamieszczamy wykaz ważniejszych, naszym zdaniem, pomocy i przyrządów, które zamieszczono na liście przedmiotów, których zakup uprawnia do odpisu podatkowego. Ich pełny wykaz zawiera rozporządzenie ministra edukacji narodowej z grudnia 1996 r. opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 156 z grudnia 1996 r.
(KŻ)

Wybrane pozycje z wykazu pomocy MEN

Systemy komputerowe i urządzenia elektronicznej techniki obliczeniowej:
- systemy minikomputerowe i mikrokomputerowe, oprogramowanie operacyjne, procesory centralne, urządzenia pamięci
Przyrządy i wyroby optyczne i optyczno-mechaniczne:
- lunety obserwacyjne (z wyjątkiem astronomicznych), lunety celownicze (myśliwskie, sportowe, noktowizyjne, specjalne), lornety i lornetki (m.in. lornetki Galileusza, teatralne, turystyczne), dalmierze, części przyrządów i wyrobów optycznych i optyczno-mechanicznych
Aparaty i sprzęt fotograficzny oraz wyposażenie:
- aparaty fotograficzne, obiektywy wymienne do aparatów fotograficznych, światłomierze, statywy i głowice statywowe do aparatów fotograficznych, lampy błyskowe
Sprzęt fotograficzny laboratoryjny:
- powiększalniki, wywoływaczki fotograficzne i kuwety, suszarki, obcinarki, lampy fotograficzne laboratoryjne
Kamery i projektory filmowe oraz kinotechniczny sprzęt pomocniczy:
- kamery filmowe wąskotaśmowe i szerokotaśmowe, krany i wózki kamerowe, projektory kinowe wąskotaśmowe, normalne i szerokotaśmowe, ekrany kinowe, sprzęt montażowy filmowy, sprzęt do fotochemicznej obróbki taśmy filmowej, rzutniki, epidiaskopy
Dyktafony
Odtwarzacze
Mikroskopy
Przybory rysownicze i kreślarskie:
- grafiony, przykładnice, deski kreślarskie
Zapis dźwięku i wizji gotowy:
- płyty gramofonowe, płyty kompaktowe, taśmy magnetyczne z zapisem dźwięku (w kasetach i na szpulach), taśmy magnetyczne z zapisem dźwięku i obrazu (w kasetach i na szpulach)
Nuty
Mapy
Materiały do zapisu magnetycznego i pomocnicze do użytkowania taśm magnetycznych i magnetofonów:
- taśmy magnetyczne, karty magnetyczne, dyski magnetyczne
Instrumenty muzyczne oraz części do nich i akcesoria

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski