Lista najlepszych gimnazjów w Krakowie: Gimnazjum Pijarów wciąż na szczycie. Tam uczą najlepiej

Anna Kolet-Iciek
Archiwum
Edukacja. Przygotowaliśmy ranking szkół w oparciu o najnowsze wskaźniki przyrostu wiedzy ucznia podczas trzech lat nauki

W pierwszej dziesiątce najlepszych krakowskich gimnazjów nie ma ani jednej szkoły samorządowej. Dopiero na miejscu jedenastym jest Gimnazjum nr 2, a na czternastym Gimnazjum nr 21. Co więcej, krakowskich szkół samorządowych nie ma też w pierwszej setce gimnazjów z najlepszymi wynikami w kraju. Nie brakuje ich za to w gronie tych, które uczą najgorzej. Pomimo programów naprawczych odsetek szkół, które wypuszczają uczniów gorszych, niż przyjęły, nie zmniejszył się i nadal wynosi 40 proc.

ZOBACZ RANKING GIMNAZJÓW W KRAKOWIE

Publiczne Gimnazjum nr 52 im. Stanisława Konarskiego prowadzone przez Ojców Pijarów od lat utrzymuje pozycję lidera. W naszym rankingu również znalazło się na szczycie. Na drugim miejscu jest Prywatne Gimnazjum nr 8 im. Mikołaja Reja, a na trzecim Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny.

W szkole Ojców Pijarów - jak zapewnia wicedyrektor Agnieszka Materkowska - nauczyciele w pierwszej kolejności wymagają od siebie, a dopiero potem od swoich uczniów. - Stale podnosimy kwalifikacje, szkolimy się, a na lekcjach dajemy z siebie maksimum. Pamiętamy, że lekcja nie może ograniczać się do suchego wykładu, dlatego zawsze wykorzystujemy elementy multimedialne i metody aktywizujące uczniów - zdradza Agnieszka Materkowska.

Od kilku lat jednym z najsłabszych gimnazjów w mieście jest Gimnazjum nr 43. - Robimy naprawdę dużo, by poprawić te wyniki - zapewnia jednak jego dyrektorka Barbara Wójcik. - Realizujemy program naprawczy, nauczyciele mnóstwo czasu poświęcają uczniom po lekcjach, organizując zajęcia dodatkowe. Problemem jest jednak to, że trafiają do nas bardzo słabi uczniowie.

Katarzyna Cięciak, wiceprezydent miasta odpowiedzialna za edukację, ostrzega jednak: - Te gimnazja, które pomimo programów naprawczych nie poprawiły swoich wyników, a do tego świecą pustkami, muszą liczyć się z tym, że w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę przy reorganizacji sieci krakowskich szkół.

Nasz ranking przygotowaliśmy w oparciu o wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) za ostatni rok gromadzone przez Instytutu Badań Edukacyjnych. EWD obliczane jest na podstawie porównania wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny.

10 najlepszych
1. Publiczne Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów im. ks. St. Konarskiego
2. Prywatne Gimnazjum nr 8 im. Mikołaja Reja
3. Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny z Nazaretu
4. Społeczne Gimnazjum nr 7 im. Juliusza Słowackiego
5. Gimnazjum Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
6. Salezjańskie Gimnazjum Publiczne
7. Prywatne Gimnazjum
8. Prywatne Gimnazjum Akademickie nr 6 im. Fryderyka Chopina
9. Społeczne Gimnazjum nr 3
10. Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta

Sprawdź, jak uczą w gimnazjach. Programy naprawcze w szkołach nie przynoszą spodziewanych efektów

Edukacyjna wartość dodana (EWD) to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów na egzaminie. Zdaniem ekspertów, to jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły. Pokazuje on, czy rozwija ona potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy wręcz przeciwnie. W naszym rankingu uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych.

Prof. Roman Dolata, jeden z twórców metody EWD, zwraca uwagę, że edukacyjna wartość dodana stwarza możliwość wyróżnienia instytucji edukacyjnych pracujących szczególnie efektywnie i szczególnie nieefektywnie: - Dzięki temu istnieje możliwość nagradzania wysokoefektywnych szkół i kierowania pomocy do tych niskoefektywnych - zaznacza Roman Dolata.

W Krakowie od ubiegłego roku tak się właśnie dzieje. Nauczyciele z samorządowych szkół z najwyższymi wynikami dostają wyższe dodatki motywacyjne, a ci, którzy pracują gorzej, muszą zadowolić się pensją niższą o ok. 100 zł. Dwa lata temu najsłabsze szkoły dostały też polecenie wprowadzenia programów naprawczych. Okazuje się jednak, że to niewiele dało. Odsetek szkół z ujemną EWD, a więc takich, które wypuszczają gorszych uczniów niż przyjęły, nie zmniejszył się.

Nieoczekiwanie w obronie najsłabszych szkół stanęła jednak… Agnieszka Materkowska, wicedyrektor najlepszego gimnazjum w Krakowie. - Myślę, że nauczyciele w tych szkołach są bardzo dobrze przygotowani do pracy i starają się, ale często mają problem z brakiem dyscypliny, przez co nie mogą w pełni wykorzystać czasu na lekcji - mówi wicedyrektorka Gimnazjum Ojców Pijarów.

- My nie musimy tracić czasu na rozwiązywanie konfliktów, uciszanie dzieci, pilnowanie dyscypliny. Do naszej szkoły przychodzą uczniowie, którzy liczą się z zasadami, jakie tu panują. Większość z nich to dzieci bardzo ambitne, którym zależy na jak najlepszych wynikach.

Zdaniem Agnieszki Materkowskiej, bardzo ważny jest też dobry kontakt i współpraca z rodzicami uczniów, którzy na bieżąco są informowani o poczynaniach swoich dzieci.

Rekrutacja do Gimnazjum Ojców Pijarów wkrótce się rozpocznie. Nie będzie jednak łatwo zostać uczniem tej szkoły. O jedno miejsce ubiega się tu zazwyczaj dwoje kandydatów. Podczas rekrutacji pod uwagę brany jest wynik ze sprawdzianu szóstoklasisty oraz oceny z pięciu przedmiotów: języka polskiego, matematyki, historii, przyrody i oczywiście religii.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gimanzjum

W gimnazjach rejonowych przyjmuje się uczniów słabych - często sprawiających problemy wychowawcze, nie chętnych do nauki lub nie mających warunków do nauki.

E
Emilia

Pijarzy nie są wcale tacy dobrzy jak wszyscy myślą... moja koleżanka dostała się tam mając średnią 4.81 lecz miała z zachowania 4 ... jakim cudem się dostała ?? Rodzice zapłacili i miała tam siostrę z dobrymi wynikami... poza tym jak się daje rankingi to przynajmniej niech dają prywatne osobno, publiczne osobno ... proste

G
Gość

Jestem uczniem tego gimnszjum i niestety ale nie zgadzam się z pani zdaniem.

G
Gość Anna

Zgadzam się z tym absolutnie. Do Pijarów wybierają samych omnibusów z podstawówek ze średnią blisko 6.0. Dzieci są selekcjonowane, a później kadra szkoły chwali się swoimi osiągnięciami. Przynajmniej w połowie jest to zasługa nauczycieli ze szkół podstawowych do których te dzieci uczęszczały, a o nich się zupełnie zapomina. Dlaczego liceum Pijarów nie jest na pierwszym miejscu w rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Czy ktoś sobie to pytanie zadawał?

k
kosa

Skoro miarą jest różnica pomiędzy wiedzą wyjściową / test gimnazjalny/ a wejściową / test -6-kl/ to szkoły, do których idą same orły mają trudniejszą drogę do wysokiej wartości dodanej. Łatwiej zarobić wysokie noty biorąc uczniów słabych i tak ich edukując, żeby na wyjściu mieli oceny lepsze , czyli np poprawili dwóje na czwórki . Dużo trudniej jest poprawić piątki na szóstki ;) I to jest możliwe wyłącznie z wybitnymi nauczycielami

k
ktoś tam

Proszę czytać ze zrozumieniem. EWD to miara RÓŻNICOWA, mierzona jest TYLKO "wartość dodana" szkoły POMIĘDZY testem gimnazjalnym i testem szóstoklasisty. A tę różnicę tworzy właśnie poziom kadry nauczycielskiej.

A poza tym - kto broni rejonówkom śrubować poziom tak, żeby nie być "zsypem", tylko szkołą, o którą uczniowie sami będą się starać?

r
roza90
tylko i wyłącznie GIMNAZJUM 17 w KRAKOWIE ! Bo ma nowego nauczcyciela informatyki p.Tomka :**** Boooooski :***
G
Gg

Przecież pijarzy to szkoła za która się słono płaci, jaka publiczna?

A
Anna

Z całym szacunkiem do wyników szkoły Pijarów, ale jak można porównywać wyniki szkoły wybierającej sobie najlepszych uczniów z podstawówek z wynikami zwykłych rejonówek? To chyba nie fair. Skończcie z tymi rankingami, bo Pijarzy mogą konkurować z innymi szkołami bez rejonu, wtedy ma to sens, a tak, to o czym tu rozmawiać, jak porównujemy absolutnie różne poziomy. Róbcie rankingi rejonowych szkół osobno, publicznych osobno, a prywatnych osobno. Wtedy będzie uczciwie.

N
Nina

Tylko gimnazja rejonowe mają z góry narzucony rejon i nie mogą odmówić dzieciom w nim mieszkającym. Istnieją jednak także i gimnazja publiczne nierejonowe - Pijarzy takim właśnie są. Jak widać da się.

t
teo

Ciekawe czy nauczyciele w tych prywatnych pracują na karcie nauczyciela, czy normalnie w oparciu o kodeks pracy. Jeżeli tylko KP to może po prostu oprócz odpowiednio wyselekcjonowanych uczniów, takim nauczycielom bardziej się chce, gdyż wiedzą że miernoty pójdą do zwolnienia jak nie będzie wyników.

k
kika

czyli tam, gdzie przychodzą uczniowie zarówno słabi, jak i bardzo dobrzy. Takie gimnazja mamy w gminie Zielonki, tuż pod Krakowem. Kadra jest pracowita i dobrze przygotowana, dużo wymaga się od ucznia. Wiele dzieci ze szkół podstawowych idzie potem do tych najlepszych gimnazjów w mieście, potwierdzając dobrą opinię Zielonek. Gdyby tylko jeszcze wójt mniej motał, wszystko szłoby jak po maśle :)

G
Gosia

Gimnazja prywatne mogą wybrać sobie przyszłych uczniów z tych, którzy składają do nich papiery. Wiadomo, że wybiorą najlepszych, olimpijczyków, "szóstkowiczów" itp.
Gimnazja publiczne mają rejony, z których muszą przyjąć dzieci, nawet jeśli te mają same mierne oceny czy sprawiają kłopoty.
Nie sztuka windować wyniki mając na starcie samo najlepsze.

Dodaj ogłoszenie