Lista płac. Emeryci i renciści - z czego oni żyją?

Lista płac. Emeryci i renciści - z czego oni żyją?

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

(brutto) prokurator z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, w stanie spoczynku, w wieku 61 lat, #30 lat pracy w zawodzie.
1/27
przejdź do galerii

(brutto) prokurator z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, w stanie spoczynku, w wieku 61 lat, #30 lat pracy w zawodzie. ©Waldemar Wylegalski

Emeryci mają źle? Takie jest powszechne przekonanie. Mimo że na emeryturę zapracowali, to zdani są na łaskę rządu. Niby mają gwarancje corocznej waloryzacji, ale ustawę zawsze można zmienić.
Czy mają mniejsze dochody niż przeciętny Polak? Przeczą temu dane GUS. Według raportu „Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r.” przeciętny mieszkaniec emeryckiego gospodarstwa domowego ma do dyspozycji 1,63 tys. zł miesięcznie(z tego 87 proc. pochodzi z emerytury, a 9 proc. z pracy najemnej). Gdy na przeciętnego Polaka przypada o 32 zł mniej.

Tam gdzie zarobki przynoszą do domu pracownicy najemni, na osobę przypada 1608 zł miesięcznie (o 22 zł mniej niż u emerytów), u rolników to 1576 zł (o 55 zł mniej), a u rencistów 1296 zł (o 334 zł mniej).

Lepiej niż emeryci mają tylko pracujący na własny rachunek - dysponują średnio 1919 zł miesięcznie na osobę.

CZYTAJ TAKŻE: Lista płac. Prawo daje zarobić tylko najlepszym

Skąd postrzeganie emerytów jako najbiedniejszej grupy? Bo emerytury są nominalnie niskie. Przeciętna emerytura w ub. roku wynosiła 2138 zł brutto, czyli 1773 zł na rękę. Przeciętne wynagrodzenie - 4272 zł, czyli ok. 3042 zł na rękę. Jak można mówić, że emeryci mają lepiej?

Bo utrzymują sami siebie, a pracownik najemny ma dzieci. Jeśli podzieli się wynagrodzenia na kilka osób, to sytuacja prezentuje się gorzej. Gdy dwoje pracowników zarabiających po 3042 zł miesięcznie ma na utrzymaniu jedno dziecko, zarobek na osobę spada do 2014 zł. A jeśli jest dwoje dzieci, na głowę wypada już tylko 1510 zł - mniej niż średnia emerytura.

CZYTAJ TAKŻE: Nasza lista płac. Nauczyciele z podwyżką, ale skromnie

Ale emeryci wydają na niektóre rzeczy więcej niż inni. Głównie na zdrowie i leczenie. W gospodarstwie emeryckim wydaje się na to średnio 112 zł na osobę miesięcznie (w tym 71 zł na leki). W domach pracowników najemnych 53 zł na osobę, a u rolników 40 zł.

Gospodarstwa emeryckie są małe, liczą jedną lub dwie osoby, podczas gdy pracownicze są większe. A koszty utrzymania mieszkania są podobne. Emeryt wydaje na wszelkie opłaty średnio 296 zł miesięcznie, czyli o 81 zł więcej niż wypada na osobę w gospodarstwach pracowników i o 149 zł więcej niż wydają rolnicy. Mniej natomiast przeciętny emeryt wydaje na ubrania i obuwie (o 26 zł miesięcznie od pracowników najemnych) i mniej na transport (o 37 zł).

CZYTAJ TAKŻE: Lista płac. Małopolska rajem dla informatyków i budowlańców. Zarabiają krocie

Z porównania najnowszych danych GUS i tych sprzed 12 miesięcy wynika, że prawdopodobnie 2018 będzie pierwszym rokiem, kiedy emeryci przestaną mieć dochody większe niż pracownicy najemni, wyprzedzą ich też rolnicy. Dochody emerytów wzrosły w ub. roku o zaledwie 3,9 proc., tj. o 61 zł na rękę. To dużo mniej niż w przypadku pozostałych grup. Szybciej poprawiało się najbiedniejszym, czyli rencistom. Średni dochód w ich gospodarstwach domowych wzrósł o 131 zł, czyli o 11,3 proc.

Wielu emerytów czytając te informacje będzie się oburzać. Zapewnie słusznie, bo statystyka i GUS to nie realne życie. Dlatego poniżej zamieszczamy wyniki naszej sondy.

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
emeryci

dobra zmiana (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dlaczego emeryci zgadzacie się ,żeby Państwo zabierało Wam podatek dochodowy od waszych głodowych emerytur......

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dziekuję redaktorze !!!!!!!!!!

dr MAREK ZABIEGAJ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Redaktor MARIAN SATAŁA PISZE NA ŁAMACH GK wprost genialny tekst o emeryturach,życiu emerytów etc. Dziekuje panie MARIANIE-wreszcie rzeczowo opracpwany tekst,traktujący istotę problemu...rozwiń całość

Redaktor MARIAN SATAŁA PISZE NA ŁAMACH GK wprost genialny tekst o emeryturach,życiu emerytów etc. Dziekuje panie MARIANIE-wreszcie rzeczowo opracpwany tekst,traktujący istotę problemu całościowo,rzetelnie,uczciwie,bowiem do tej pory dziesiatkitekstów w różnych publikacjach polegała na WYLEWANIU ŁEZ JAK TO ŻLE MAJĄ EMERYCI-jeżeli nie jest się kapralem MAZGUŁĄ który za 2 tys. nie wyżyje toemeryt da radę łatwiej niz pracujący mający w rodzinie np: dwójkę dzieci-pozdrawiam ciepło redakcję GAZETY KRAKOWSKIEJ.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto to liczył ?

Krakusek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Za sam czynsz płacę ok. 350 zł do tego prąd, gaz, woda, telefon a za lekarstwa - zależy jakie - ale ja akurat za jedno płacę 180 zł miesięcznie inne tańsze ale w sumie jest ponad 220 zł. Nie wzięto...rozwiń całość

Za sam czynsz płacę ok. 350 zł do tego prąd, gaz, woda, telefon a za lekarstwa - zależy jakie - ale ja akurat za jedno płacę 180 zł miesięcznie inne tańsze ale w sumie jest ponad 220 zł. Nie wzięto też pod uwagę, że emeryt często zostaje sam (jeden ze współmałżonków umiera) a koszty utrzymania jednej osoby są o wiele większe niż takie same na osobę w kilkuosobowej rodziniezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
opłaty emeryta

emerytka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Co to
za bzdury o tych kosztach emeryta ! W jakim miescie emeryt płaci wszystkich opłat stałych 300 zł ! Bo chyba się tam przeprowadzę !!! w tym jest opłata czynszu,gazu i prądu ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obniżka emerytur

Wacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Autor tekstu sugeruje aby obniżyć emerytury???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zapytajcie

były ubek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

emerytowaną prezes Sądu Najwyższego. Dowiecie się z czego żyją emeryci.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Z czego żyją emeryci

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Wstyd dla państwa i rządu;978 zł emerytury 200 zł za 75 lat życia z tego podatek i ubezpieczenie 176.- potrącenia = otrzymuję 1000 zł=kto daje i odbiera to się w piekle poniewiera.Z darmowymi...rozwiń całość

Wstyd dla państwa i rządu;978 zł emerytury 200 zł za 75 lat życia z tego podatek i ubezpieczenie 176.- potrącenia = otrzymuję 1000 zł=kto daje i odbiera to się w piekle poniewiera.Z darmowymi lekami dla seniorów -to też bujda na resorach.Wydaję 250 zł m-cznie samo Xserelto 20mg. 28 tabletek koszt 150 zł /migotanie komory sercowej/nadcisnienie,i środki p/bólowe.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bzdury ALPEJSKIE

ASAN (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

NIE PISZCIE BYLE CZEGO A TYM BARDZIEJ TEGO O CZYM NIE MACIE BLADZIUTKIEGO POJECIA!!!!!! NAWET NIEMA ZA CO KUPIĆ "SPLUWY" BY PÓJŚĆ PO "PROŚBIE"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najwyższe emerytur ...

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

mają głównie pracownicy szeroko pojętej budżetówki i górnicy do których musi dopłacać reszta społeczeństwa głównie z jednoosobowej działalności którzy od ZUSu dostają grosze .

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?