Lista płac. Prawo daje zarobić tylko najlepszym

Lista płac. Prawo daje zarobić tylko najlepszym

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

50.000 złKomornik z Krakowa z dobrego rewiru z 20-letnim doświadczeniem. Na taką pensję może liczyć, kiedy zajmuje np. dużą firmę.
1/26
przejdź do galerii

50.000 zł
Komornik z Krakowa z dobrego rewiru z 20-letnim doświadczeniem. Na taką pensję może liczyć, kiedy zajmuje np. dużą firmę. ©K_kapica_afk

Początkujący prawnicy coraz częściej wybierają zawód sędziego lub prokuratora, które zapewniają im co miesiąc pewną pensję. Coraz mniej jest chętnych do zakładania własnych kancelarii adwokackich czy notarialnych, bo tutaj konkurencja z roku na rok jest coraz większa, a zyski coraz mniejsze.
Zobacz galerię
Z poniższego zestawienia zarobków wśród przedstawicieli zawodów prawniczych można wyciągnąć wniosek, że komornicy, notariusze i adwokaci zarabiają krocie. Takimi pensjami mogą pochwali się jednak tylko nieliczni prawnicy, z dużym stażem zawodowym, kancelariami w centrum miasta i klientelą z najwyższej półki.Większość prawników uprawiających wolne zawody zarabia o wiele mniej.
Adwokat z Krakowa pracujący na obrzeżach miasta może liczyć na zarobek 6,4 tys. zł. Biorąc pod uwagę ile lat musi poświęcić na naukę i praktykę zawodową, takie pieniądze wcale nie wydają się szczytem marzeń.

Obecnie w Polsce jest ponad 20 tys. czynnych adwokatów, choć jeszcze pięć lat temu było ich niecałe 13 tys. Według danych z Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie zawód adwokata wykonuje dziś w Małopolsce ok. 1,5 tys. prawników. Pięć lat temu było ich niemal o połowę mniej.Nie da się ukryć, że rynek został mocno nasycony i prawnikom wcale nie uśmiecha się praca gdzie o każdą złotówkę trzeba walczyć z dużą konkurencją.

Mniej chętnych jest również do zawodu notariusza i komornika. W 2016 r. na aplikację komorniczą zgłosiły się 373 osoby, rok później jedynie 190. Największy spadek zanotowano w Krakowie. W roku 2016 było 51 chętnych, w 2017 zgłosiło się jedynie 19.Za to aż o 50 proc. wzrosła w ostatnich latach liczba kandydatów na urząd sędziowski. Z roku na rok rośnie zainteresowanie aplikacjami prowadzonymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury: sędziowską i prokuratorską.

Niespełna 10 lat temu w Krakowie chętne były 1542 osoby, w 2017 roku - już 2389. Dzieje się tak m.in. dlatego, że na aplikacjach w KSSiP można liczyć na stypendium ok. 3, 8 tys. zł i pewny start w zawodzie - asesurę. Później, w zależności od rozwoju kariery, pensja może osiągnąć kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.Najgorzej w branży prawniczej zarabiają pracownicy kancelarii, prokuratur i sądów, którzy nie są prawnikami i pracują w administracji. Z naszego zestawienie wynika, że mogą oni liczyć co najwyżej na pensję nieco powyżej 3,5 tys. zł. i to dopiero po wielu latach pracy. Pracownik biurowy w kancelarii prawnej w Tarnowie po 7 latach pracy nie zarobi więcej niż 2,1 tys. zł. Na zarobki tylko nieco wyższe może liczyć młodszy referent w Prokuraturze rejonowej w Tarnowie, gdzie po 9 latach pracy co miesiąc dostaje 2 640 zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo