Lista płac w Małopolsce. W jakich zawodach zarabia się najwięcej?

Paulina Piotrowska
Od dłuższego czasu w kwestii wynagrodzeń przodują pracownicy IT. W tej branży zarabia się średnio 6,5 tysiąca złotych
Od dłuższego czasu w kwestii wynagrodzeń przodują pracownicy IT. W tej branży zarabia się średnio 6,5 tysiąca złotych FOT. PRZEMYSŁAW ŚWIDERSKI
Rozpoczynamy cykl artykułów, w których będziemy ujawniać zarobki osiągane w poszczególnych branżach w naszym województwie.

Rozmawiamy z GRZEGORZEM PORĘBĄ, analitykiem portalu wynagrodzenia.pl o tym, na jakie zarobki można dziś liczyć w Polsce, jakie branże zarabiają najwięcej i co tak naprawdę ma wpływ na wysokość naszych pensji.

Nasza lista płac. Zobacz ile zarabiają urzędnicy

- Jak wypadają zarobki w Małopolsce na tle Polski?

- Wyniki przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że w 2017 roku mediana wynagrodzeń całkowitych w Polsce wyniosła 4157 złotych brutto - oznacza to, że połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty, a połowa powyżej. Mediana w województwie małopolskim była wyższa i wyniosła 4210 złotych. Więcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim (5000 złotych) i dolnośląskim (4400 złotych).

- Czy w ostatnim czasie wynagrodzenia w Małopolsce wzrosły?

- Według naszego badania wynagrodzenia w Małopolsce z roku na rok rosną. W 2015 roku mediana zarobków w tym województwie wyniosła 3900 złotych brutto. W 2016 było to już 4000 złotych, a w 2017 - 4210. Jedną z przyczyn wzrostu płac jest to, że w Krakowie i okolicach swoje siedziby lokują duże firmy z zagranicznym kapitałem, w których wynagrodzenia są najczęściej wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenia w całej Polsce rosną a Małopolska nie stanowi pod tym względem wyjątku.

- Jakie grupy zawodowe mogą dziś liczyć na lepsze wynagrodzenie?

- Od dłuższego czasu w kwestii wynagrodzeń przodują pracownicy IT. Deficyt specjalistów w tej branży i rosnące zapotrzebowanie na takich pracowników powoduje, że pracodawcy zmuszeni są do oferowania im coraz wyższych wynagrodzeń. Według naszego badania, mediana zarobków osób pracujących w tej branży to 6500 złotych. Wysokie płace osiągają również pracownicy bankowości (6390 złotych). Niestety, wciąż najniższe zarobki otrzymują pracownicy zatrudnieni w szkolnictwie i służbie zdrowia.

Oto 100 najbogatszych Polaków 2018 tygodnika "Wprost". Debiu...

- Czy wynagrodzenie zmienia się w zależności od wielkości zatrudnienia? Więcej zarabia się w dużych firmach?

- Im większa firma, tym wyższe zarobki. Firmy zatrudniające do 9 pracowników płacą na ogół w przedziale od 2400 do 4210 złotych. W wielkich przedsiębiorstwach, zatrudniających powyżej 1000 osób, wynagrodzenia mieszczą się w przedziale od 3300 do 7000 PLN. Różnica jest więc spora. Przyczyną tego stanu rzeczy jest na pewno efekt skali oraz to, że duże organizacje często są oddziałami zagranicznych firm, gdzie wynagrodzenia są wyższe.

- Na jakie wynagrodzenie pozafinansowe mogą liczyć pracownicy? (benefity, socjal, samochody służbowe)

- Niedawno przeprowadziliśmy badanie „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2018 roku”. Respondentów pytaliśmy o to, czy ich pracodawcy oferują świadczenia dodatkowe i jeżeli tak, to jakie. Okazało się, że benefity otrzymuje 71 procent badanych. Najpopularniejszymi świadczeniami są: karnety do siłowni i do klubów fitness, ubezpieczenia na życie oraz podstawowy pakiet opieki medycznej.

- Płeć ma wpływ na wynagrodzenie? Kobiety nadal zarabiają w naszym kraju mniej niż mężczyźni?

- W Polsce dużo uwagi poświęca się luce płacowej, czyli różnicy między wynagrodzeniami mężczyzn a kobiet. Patrząc na ogólne dane okazuje się, że kobiety faktycznie zarabiają mniej. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że w 2017 roku zarobki kobiet były niższe o 864 złotych. Główna przyczyna leży jednak w strukturze zatrudnienia. Okazuje się, że kobiety rzadziej zajmują stanowiska kierownicze, gdzie wynagrodzenia są najwyższe. Również w zawodach, gdzie płace są wysokie (np. IT), zatrudnionych jest mniej kobiet.

- A wiek wpływa na to ile zarabiamy?

- Oczywiście. Najmniej zarabiają młodzi pracownicy. Mediana wynagrodzeń osób w wieku 18-25 lat w 2017 roku wyniosła 3062 złotych brutto. Wraz z wiekiem wynagrodzenia rosną. Najwyższe zarobki osiągają zatrudnieni w wieku 36-40 lat (4927 złotych). W późniejszych latach życia obserwujemy spadek wynagrodzeń.

- Czy firmom opłaca się płacić za studia i szkolenia dla swoich pracowników?

- Z perspektywy pracownika z pewnością opłaca się uczyć. Osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym zarabiały w 2017 roku na poziomie 3061 złotych. Osoby posiadające maturę zarabiały 3349 złotych, natomiast osoby z tytułem magistra otrzymywały pensję w wysokości 4500 złotych. Warto też uczyć się języków obcych. Na przykład zarobki osób deklarujących zaawansowaną znajomość języka francuskiego mieściły się w przedziale od 4300 do 9000 złotych.

- Jaka jest różnica wynagrodzeń na różnych szczeblach?

- Kierownicy zarabiają mniej więcej dwa razy więcej niż pracownicy szeregowi. Jest to odpowiednio 6077 i 2904 złotych. Mediana zarobków specjalistów to 4210 złotych. Pensje osób na stanowiskach dyrektorskich najczęściej stanowią kwoty pięciocyfrowe.

- Wielkość miasta wpływa na wynagrodzenie? Czy na tym samym stanowisku więcej zarabia się w Krakowie niż np. w Tarnowie?

- Oczywiście. Z naszych badań wynika, że im większa miejscowość tym wyższe zarobki. W Małopolsce wyraźnie przoduje Kraków, gdzie mediana zarobków wyniosła 4422 złotych. Zarobki w takich miastach jak Nowy Targ (3500 złotych), Tarnów (3200 złotych) czy Nowy Sącz (3030 złotych) są zdecydowanie niższe.

Rozmawiała Paulina Piotrowska

Płaca minimalna i stawka za godzinę

Od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2100 zł brutto, czyli ok. 1530 zł do ręki (netto). Tym samym w najniższa krajowa wzrosła o 100 złotych w porównaniu do zeszłego roku. Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie minimalne wynosi ok. 1,4 mln osób.

Z początkiem roku wzrosła też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł dla umów cywilnoprawnych. Zgodnie z propozycją rządu minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku może wynieść natomiast 2220 zł brutto. To o 5,7 proc. i jednocześnie o 120 złotych więcej niż obecnie.

Od stycznia 2019 z 13,70 do 14,50 zł miałaby też wzrosnąć minimalna stawka godzinowa dla pracujących na umowach cywilnoprawnych. Taką propozycję rząd przedstawił do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Barometr Bartusia

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abaqus

Ludzie zarabiają proporcjonalnie do tego ile ich praca przynosi zysków (dlatego np. piłkarze zarabiają krocie, bo ich gra daje sponsorom krociowe zyski).

Ale proszę bardzo, wciel swój idiotyczny pomysł w życie żeby się przekonać jak bardzo jest głupy. Jak? np. jak będziesz miał do wykopania rów pod ogrodzenie to mając do wyboru pracownika A z koparką, który to zrobi w pół godziny i pracownika B z łopatą który to zrobi w 2 dni wybierz tego drugiego i oczywiście płać mu od godziny. Mało tego! Jeszcze stawkę godzinową przyjmij dla tego B znacznie wyższą niż dla A, bo przecież machanie łopatą jest znacznie cięższą pracą niż siedzenie w kabinie i przełączanie dźwigni.

Jak już to zrobisz i nauczysz się czegoś od życia, to wróć tutaj i przeproś za swoją piramidalną głupotę.

m
mariusz

Hehe, problem polega na tym ze w tychze 'biurowcach' ludzie pracuja w prywatnych (czesto zagranicznych) firmach gdzie panuje wolny rynek w kwestii wynagrodzen - I zapewniam ze nikt sensowny nie przyszedlby pracowac za minialna pensje ;0
Co do uczelni - to patologia wynika glownie z tego ze to w wiekszosci panstwowe instytucje. Kopalnie pomine milczeniem - niech zarabiaja dobrze jesli firma prosperuje, przy milionie zwiazkow zawodowych to niemozliwe I niemoralne (podatnicy placa, w tym biedni)

k
keV

Zapamiętaj dobrze, praca jest warta tyle, ile ktoś chce za nią zapłacić. Jeśli uważasz że praca korpo-szczura jest lekka, przyjemna i nie wymaga żadnej wiedzy, to zmień swój PAN na lepiej płatną w korporacji. Proste.

G
Gość

Najwięcej powinno się zarabiać za bardzo ciężką pracę fizyczną i bardzo trudną umysłową, więc w czołówce powinny być takie zawody, jak górnik, naukowiec (zwłaszcza z tytułem profesora), hutnik. Na drugim miejscu lekarz, potem nauczyciel i inżynier. Niestety, prawda jest inne, gdyż najlepiej zarabia się za ... przekładanie papierów (pracę biurową), chociaż one nie jest warta więcej niż minimalna płaca. Za wysokie są zarobki w krakowskich biurowcach (w ogóle biurowców jest za dużo), co przyczynia się do przeludnienia Krakowa (ludność z obcych miast ściąga do Krakowa i tu się osiedla i miasto się dusi i żyje się gorzej) i do tego, że ludzie ci posiadają samochody, więc przyczyniają się do powstania krakowskich zatorów ulicznych. Może by tak zaczęli opuszczać Kraków? A propos patologicznych relacji płacowych, to instytucją, w której płace są bardzo niskie (zamiast bardzo wysokich) jest Polska Akademia Nauk. A to właśnie w PAN i na uczelniach powinny być najwyższe płaca (i tak samo wysokie w kopalniach i hutach).

l
lol

6500 w IT? Chyba dla juniora bez doświadczenia? Skąd wy takie dane bierzecie. Zarobki w IT to 5000 brutto junior 10 tys brutto mid i 15 tys. brutto senior. Ogarnijcie się i nie piszcze bzdur. Chcielibyście żeby takie gówniane zarobki były, ale nie z nami te numery

Dodaj ogłoszenie