Fot. Materiały prasowe
Listy od mamy
Tak było w moim przypadku. Listy napisane do mnie przez moją mamę przechowywałam przez lata. Kiedy zmarła w trakcie moich studiów, te noszące jej piętno słowa bardzo mi pomogły. Pamiętam jesienne wieczory spędzone na przeglądaniu drewnianej skrzyneczki pełnej pamiątek po niej, głównie naszej korespondencji. Były tam zarówno długie listy mówiące o przeżywaniu choroby, jak i krótkie liściki z czasów mojego liceum, w których mama przypominała mi o ziemniakach pod kołdrą i marchewce z groszkiem w piekarniku.
Kiedy urodził się mój syn, ja też zaczęłam pisać do niego listy, było to dla mnie w pewien sposób oczywiste. Mimo wielu nowych obowiązków i niedogodności, regularnie spisywałam swoje przeżycia i opisywałam jego pierwsze chwile z myślą, że nie powinny one przeminąć bez śladu. Żywiłam też głębokie przekonanie, że o tej ogromnej miłości, którą do niego czuję powinien czytać i wiedzieć jak najwięcej.
Prawdziwy list
W naszych czasach pisanie listów kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem listów motywacyjnych. Komunikacja została zdominowana przez dynamiczną, zwięzłą i silnie zorientowaną na informację łączność elektroniczną. Pisanie listów jako forma wymiany myśli, czy przekazywania uczuć, może wydawać się dziś sztuką dla sztuki. A jednak jest to świetny sposób na komunikację z dzieckiem i ze sobą samym, zwłaszcza kiedy stawiamy pierwsze kroki w rodzicielstwie. Listy pomagają w nieszablonowy sposób komunikować się z dzieckiem, spisywać wspólne wspomnienia w taki sposób, aby budować w dziecku poczucie własnej wartości, przypominać mu o jego wyjątkowości. W listach możemy wyrazić to, co trudno powiedzieć słowami, bo wypowiedziane na głos wydaje nam się zbyt ckliwe, czy sentymentalne. Mając nasze listy, dzieci w każdej chwili będą mogły przypomnieć sobie, jak bardzo niezwykłe niezwykłe i niepowtarzalne są dla nas i co do nich czujemy od pierwszych chwil ich życia.
Pisanie listów może być dla nas także formą terapii – wyrzucając z głowy męczące myśli, oczyszczamy umysł i otwieramy się na nowe. Ponadto, pisanie zachowuje na przyszłość informacje, uczucia i wrażenia, które z biegiem czasu mogłyby ulecieć z naszej pamięci..
Pisanie listów do dziecka to:
- kolejne medium dzięki któremu możemy budować wieź,
- oryginalny sposób na upamiętnienie tego, jak nasze maluchy postrzegały świat, co było dla nich ważne, co trudne, co piękne,
- forma utrwalania wspomnień i przekazywania dzieciom historii rodzinnych,
- doskonałe narzędzie wspomagające naukę czytania i pisania przez dzieci.
Jak pisać list do dziecka?
Pisząc do dziecka, nie przejmuj się tak bardzo używanym słownictwem czy płynnością zdań. Najważniejsze to pisać prosto z serca, pisać to, co czujesz, co Cię porusza, co chcesz zachować w pamięci. Podkreślaj wyjątkowość swojego dziecka, wspominaj o jego silnych stronach, zwracaj także uwagę na posiadane przez nie talenty i predyspozycje. Kto wie, może kiedyś takie zapiski przypomną mu, co lubił robić w dzieciństwie i może pomoże mu to w podjęciu decyzji dotyczącej jego dalszej kariery zawodowej? W listach zachęcaj dziecko do podążania za marzeniami i za głosem serca, do robienia tego, co je uszczęśliwia. Podkreślaj też swoją akceptację dla tego, kim jest, bezwarunkową miłość, której czas trudno dojść do głosu w emocjonujących dyskusjach o rozmijaniu się naszych oczekiwań. Pisz, że kochasz, nie bój się powtarzać tego słowa tyle razy, ile się da. Jeżeli możesz, pisz ręcznie. “Kocham Cię” napisane Twoim charakterem pisma będzie pamiątką i talizmanem, który Twoje dziecko zachowa na całe życie. Uwierzcie mi, wiem, o czym mówię.
Autor artykułu: Ewa Suszek
Inne artykuły na dziecisawazne.pl:
7 prostych faktów o jedzeniu
Dom bez chemii, cz.1 – soda oczyszczona
Slow parenting, czyli rodzicielstwo powoli
Kilka słów o noszeniu na biodrze
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!