Listy do redakcji

Redakcja
Odpowiedź na oświadczenie

W odpowiedzi na oświadczenie burmistrza miasta i gminy Myślenice Pana Macieja Ostrowskiego zamieszczone w "Dzienniku Polskim" z dnia 21 września 2006 Stowarzyszenie "Dobre Zdanie" wyraża swoje stanowisko:
1. Nie jest prawdą, że sprawa uporządkowania zabytkowego cmentarza komunalnego jest intensywnie prowadzona od ponad roku. 9 stycznia 2006 roku odbyło się zebrania naszego Stowarzyszenia, gdzie temat był omawiany i odczytana została odpowiedź burmistrza Macieja Ostrowskiego na interpelację radnego Andrzeja Cyrka w tej sprawie. W odpowiedzi burmistrz informował o zamiarach Gminy i planowanej wówczas inwentaryzacji: "W sprawie inwentaryzacji wyjaśniam iż Wydział Mienia testuje program komputerowy zarządzania cmentarzem na płycie CD i trwają obecnie rozmowy z firmą specjalistyczną o przeprowadzeniu kompleksowej inwentaryzacji ww. cmentarza."
Do**chwili obecnej na**terenie cmentarza nie zostały przeprowadzone żadne prace renowacyjne, a**nawet porządkujące, przeciwnie -**w**dalszym ciągu usuwane są stare płyty nagrobkowe, a**w**ich miejsce budowane nowe nagrobki.
Informujemy także że staraniem jednego z członków Stowarzyszenia "Dobre Zdanie" od wielu lat powstaje inwentaryzacja substancji zabytkowej ww. cmentarza i dokumentacja historii tego obiektu, której nie da się odtworzyć tylko na podstawie obecnego kompletnie zmienionego i w dużej mierze zniszczonego jego stanu.
2. Plan przeniesienia płyt nagrobnych rodziny Madeyskich ilustruje stosunek administracji miejskiej do grobowców dosłownie włóczonych z miejsca w miejsce po całym terenie cmentarza w zależności od koniunktury sprzedaży miejsc pod nowo budowane nagrobki. Nierzadko w czasie tych przeprowadzek zabytkowe nagrobki są niszczone i definitywnie usuwane z cmentarza. Stowarzyszenie posiada na ten temat odpowiednią dokumentację.
Są to barbarzyńskie praktyki gwałcące nie tylko unikatowe wartości kulturowe cmentarza, historyczne i**artystyczne ale także, a**może przede wszystkim profanujące szczątki osób tam pochowanych.
3. W oświadczeniu zamieszczonym w "Dzienniku Polskim" burmistrz uświadamia społeczeństwo: "Co warto podkreślić groby na cmentarzu komunalnym w Myślenicach nie są obiektami zabytkowymi objętymi opieką konserwatora zabytków."
Otóż faktycznie te obiekty są zabytkami, mają bowiem sięgającą dwustu lat historię i**znaczenie kulturowe. Są to nagrobki wielu znamienitych myśleniczan, w**tym także osób pełniących niegdyś funkcję burmistrza. Wiele z**nich ma unikatową architekturę i**wartość artystyczną. Są zabytkami także w**przeświadczeniu wielu myśleniczan dumnych ze swojej tożsamości. To, że cmentarz dotąd nie jest wpisany w**rejestr zabytków, jest kolejnym niedopuszczalnym zaniedbaniem urzędu, którym kieruje burmistrz Maciej Ostrowski. Jest to bowiem jeden z**nielicznych zabytków na**terenie miasta świadczących o**jego historiii**Pan Maciej Ostrowski jako historyk powinien najlepiej zdawać sobie z**tego sprawę i**podjąć stosowne działania, a**nie używać tego faktu jako demagogicznego argumentu.**
4. Odnośnie opłat za miejsca to: po pierwsze: wówczas kiedy większość zabytkowych nagrobków powstała, miejsca pod ich lokalizację były kupowane na "wieczność". Przepis o opłacaniu miejsc został wprowadzony później. Czy w tym wypadku prawo działa wstecz? Po drugie, nagrobki jak wyżej wspomnieliśmy to nagrobki zasłużonych myśleniczan. Czy nie należy im się od miasta bezpłatny szacunek i pamięć?
5. Dziwimy się także lokalizowaniu nowych nagrobków na miejscu starych, likwidowanych. Czy ich nowi właściciele nie obawiają się, iż po upływie bliżej nieokreślonego czasu ich szczątki i pamięć o nich nie zostanie potraktowana tak samo?
Członkowie Stowarzyszenia: Rafał Zalubowski i Czesław Bisztyga

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie