MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liszki. We wszystkich miejscowościach w gminie obowiązują nowe plany zagospodarowania przestrzennego

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Ostatni plan zagospodarowania przestrzennego dla gminy Liszki uchwalono w 2007 roku, ale dla połowy gminy został zaskarżony i w 2010 roku unieważniony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

FLESZ - Nastroje w nieruchomościach zdecydowanie się pogarszają

od 16 lat

- W 2017 roku rozpoczęliśmy procedurę opracowywania planów dla każdej miejscowości osobno. Tylko niewielkie obszary zostały wyłączone z planu, głównie w tych miejscowościach, gdzie mieszkańcy nie zgadzają się na budowę obwodnicy Liszek oraz mostu nad Wisłą

- informuje Paweł Miś, wójt gminy Liszki.

Np. odrębnie opracowano plan w Cholerzynie dla obszaru obejmującego obwodnicę. Także w tej miejscowości stworzono oddzielny plan dla obszaru przeznaczonego pod usługi turystyczne. Właściciele działek wnioskowali o przekształcenie ich w nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową.

- Planiści nie mogli uwzględnić tych wniosków, gdyż te tereny w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Liszki, są obszarami o turystycznym charakterze

- wyjaśnia Michał Korbiel, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Geodezji w Urzędzie Gminy.

W gminie obowiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, uchwalone w 2011 roku (w trakcie wprowadzono dwie niewielkie zmiany).

Ze względu na brak spójności ze studium, nie można było przekształcić też wielu wnioskowanych działek.

- To studium jest w dużym stopniu nieaktualne i planujemy go dostosować do obecnych realiów. W trzecim kwartale tego roku zamierzamy przystąpić do opracowania nowego projektu studium

- zapowiada wójt Miś.

W Jeziorzanach przyczyną wyłączenia części terenu jest brak zgody na budowę mostu nad Wisłą łączącego to sołectwo z Kopanką w gminie Skawina. Też ten obszar objęto osobnym planem.

Sporo wniosków mieszkańcy złożyli o przekształcenie gruntów rolnych III klasy w tereny budowlane. Jednak nie wszystkie minister rolnictwa zgodził się odrolnić. Oczekiwanie na odrolnienie wydłużyło procedurę opracowywania projektów planów, a odmowa wywołała niezadowolenie właścicieli ziemi rolnej.

Także niezadowolenie właścicieli działek w Morawicy wywołał całkowity zakaz zabudowy.

- Jest on związany z wyznaczoną w 2008 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego strefą ograniczonego użytkowania w rejonie portu lotniczego w Balicach. Uchwała utrzymała istniejącą zabudowę, ale zakazała stawiania nowych budynków

- tłumaczy kierownik Korbiel.

W kilku miejscowościach na prywatnych działkach wyznaczono tereny pod działalność gospodarczą.

Michał Korbiel wymienia sołectwa, gdzie mogą powstawać strefy gospodarcze. To Cholerzyn, Kaszów, Mników, Morawica, Piekary (na zdj), gdzie tereny pod strefę znajdują się nieopodal autostrady A4 .
Plany zagospodarowania dla wszystkich 14 miejscowości gminy Liszki (Baczyn, Budzyń, Cholerzyn – część sołectwa, Chrosna, Czułów, Jeziorzany, Kaszów, Kryspinów, Liszki, Mników, Morawica, Piekary, Rączna, Ściejowice) już się uprawomocniły i weszły w życie.

Obecnie planami jest objętych 99 procent powierzchni gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski