Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacka ofensywa rusza w Krakowie

Łukasz Gazur
Fragment Literackiej Mapy Krakowa
Fragment Literackiej Mapy Krakowa projekt: Zuzanna Walas/ Fundacja Miasto Literatury i Krakowskie Biuro Festiwalowe
Wydarzenie. Tytuł Miasta Literatury UNESCO, jaki uzyskał w zeszłym roku Kraków, zobowiązuje. Wczoraj, w Światowym Dniu Książki, miasto ogłosiło niektóre z pomysłów promujących literackie oblicze stolicy Małopolski.

W Krakowie pojawiły się literackie ławeczki, oznaczone specjalnymi tabliczkami. Na każdej – obok nazwiska wybitnych literatów związanych z miastem – znajduje się specjalny kod QR.

Po jego zeskanowaniu przy użyciu tabletu czy smartfona, oglądający trafi na stronę internetową www.kody.miasto-literatury.pl. Tam pojawi się nie tylko zdjęcie i biografia literata. Będzie można także posłuchać jego utworów, nagranych w polskiej i angielskiej wersji językowej. Wśród autorów mających swoje ławki pojawili się m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski czy Łukasz Orbitowski.

To dopiero początek. Pisarzy i poetów, którzy tworzyli w Krakowie lub pisali o __tym mieście, wytypowaliśmy wielu – mówi Izabela Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Kolejna odsłona projektu nastąpi jesienią tego roku.

To niejedyny pomysł realizowany w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Powstała także „Literacka Mapa Krakowa”, która ma być propozycją zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców, chcących zgłębić literackie szlaki Krakowa. Są tu wymienione zarówno punkty związane z życiem literackim, słynnymi twórcami i historią (choćby pierwsze drukarnie), jak i te mniej formalne, czasem zaskakujące. – _Dajemy nitkę, aby czytelnicy sami doszli do kłębka. Mapa ma stać się inspiracją do samodzielnych wędrówek i __poszukiwań literackich tropów _– twierdzi Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, która z KBF-em przygotowała mapę.

Mapy dostępne są w księgarniach, bibliotekach i punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków.

Fundacja odpowiada także za konkurs na projekt czcionki inspirowanej twórczością Wisławy Szymborskiej, o którym już na łamach „Dziennika Polskiego” pisaliśmy. Nabór prac potrwa do 31 października, a ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie tego roku.

Noblistka będzie drugim – po Czesławie Miłoszu – literatem na świecie, który ma czcionkę swojego imienia.

Dla tych, którzy chcą poznawać literacki Kraków w grupie z przewodnikiem, w ostatnią sobotę maja ruszą tematyczne spacery ulicami Krakowa. Dotyczyć będą m.in. Wisławy Szymborskiej, „realizmu knajpianego” czy powieści produkcyjnej o Nowej Hucie.

Z kolei w maju akcja „Drugie Życie Książki” pojawi się w dziesięciu wybranych szpitalach. Będą w nich regały zapełnione nowymi książkami przekazanymi przez krakowskie wydawnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski