Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Litwa przygotowuje się do obrony przed Rosją

Sylwia Arlak (AIP)
Wilno. Litwa planuje ponowne przywrócenie poboru wojskowego, który został zawieszony w 2008 roku – informuje Reuters. Wszystko w związku z napiętą sytuacją na wschodzie Ukrainy i rosnącymi obawami przed atakiem ze strony Rosji – jak powiedziała wczoraj prezydent tego kraju, Dalia Grybauskaite.

– Dzisiejsze geopolityczne okoliczności wymagają od __nas wzmocnienia armii. Trzeba zrobić to tak szybko, jak to tylko możliwe – powiedziała Grybauskaite po obradach Państwowej Rady Bezpieczeństwa. Kraje bałtyckie obawiają się, że rosyjska aneksja Krymu i wsparcie dla rebeliantów we wschodniej Ukrainie może być jedynie wstępem do umacniania się rosyjskich sił na innych byłych terenach sowieckich.

Pobór miałby dotyczyć mężczyzn w wieku od 19 do 26 lat. Zwolnieni ze służby byliby między innymi studenci, samotni ojcowie i osoby chore. Jeśli parlament Litwy zatwierdzi ostatecznie ten plan – obejmie on około 3500 mężczyzn rocznie.

To niejedyne działania obronne. NATO zwiększyło liczbę myśliwców patrolujących bałtyckie niebo. Zwiększono też liczbę ćwiczeń wojskowych i uzgodniono utworzenie centrów dowodzenia, by chronić region w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia ze strony Rosji.

Władze Litwy coraz poważniej traktują też prowokacje Rosji, mogące świadczyć o rozpoczęciu wojny hybrydowej z ich krajem. W ćwiczeniach taktycznych „Saveika 2015” bierze udział 1800 litewskich żołnierzy – informuje Polonews. Ćwiczenia te mają nauczyć litewską armię, jak przeciwdziałać zagrożeniom, gdy wróg nie prowadzi otwartych działań wojennych.

_– Chcemy przećwiczyć współpracę brygady zmotoryzowanej z siłami szybkiego reagowania w warunkach podwyższonej gotowości bojowej, konstrukcje scenariuszy różnych zagrożeń, taktyczną dyslokację pododdziałów – _powiedział szef litewskiej brygady zmotoryzowanej „Żelazny Wilk” płk Raimundas Waiksznoras.

Litwa podniosła o jedną trzecią wydatki na obronę i zapowiedziała zakup samobieżnych haubic 155 mm. Ministerstwo obrony kraju wydało w styczniu poradnik dla mieszkańców pod tytułem „Co musimy wiedzieć o przygotowaniach do sytuacji kryzysowej w przypadku wybuchu wojny”. W broszurze rozesłanej m.in. do szkolnych bibliotek, urzędów i organizacji pozarządowych nakazuje się „strajkować, uderzać i gorzej pracować”. Na ponad stu stronach można przeczytać m.in. jak się ewakuować, czy i w jaki sposób przyłączyć się do ruchu oporu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski