Nasza Loteria

"Litwinów i Polaków poróżniła carska Rosja"

Redakcja
Litewski historyk Egidijus Motieka twierdzi, iż konflikt polsko-litewski z czasów międzywojennych to wynik przede wszystkim carskiej propagandy z okresu zaborów. Nie ukrywa, że wrogość pomiędzy dwoma narodami była na rękę także Niemcom.

Fot. Kresy.pl

Z okazji 92. rocznicy ogłoszenia przez litewską Tarybę niepodległości (16 lutego 1918 roku) na portalu Delfi.lt pojawił się obszerny wywiad z Egidijusem Motieką, historykiem i politologiem Uniwersytetu Wileńskiego.

Litewski historyk uważa, że po pierwszej wojnie światowej wspólne państwo litewsko-polskie zostałoby pozytywnie odebrane we Francji i Anglii. Utworzenie zaś dwóch państw narodowych, wzajemnie się zwalczających, było niezwykle użyteczne dla Niemiec i bolszewickiej Rosji.

To także polityka Rosji, tyle że carskiej, doprowadziła do tak dużego poróżnienia pomiędzy, jak to określił historyk, "ludem a polskojęzycznymi elitami litewskimi". Egidijus Motieka ocenia te wydarzenia jako tragiczniejsze w skutkach od późniejszej sowietyzacji. Konflikt pomiędzy Litwinami uważa za "bardzo wielką stratę". Pomiędzy obozami "ludowym" i "arystokratycznym" wyrósł mur zbudowany ze wzajemnych lęków. "Ludowcy" obawiali się dominacji polskości, a przecież wielu polskojęzycznych arystokratów wzięło udział w budowaniu państwowości litewskiej.

Motieka twierdzi też, że obawy przed polonizacją to mit. Język litewski w latach dwudziestych był zbyt silny, zbyt mocno wrośnięty w kulturę, aby tak po prostu ustąpić polskiemu. Litwa w federacji z Polską byłaby według niego o wiele silniejszym państwem.

Powołuje się tutaj na warunki układu sformułowanego przez delegata belgijskiego Paula Hymansa, który prowadził rozmowy litewsko-polskie w Brukseli w roku 1921. Zaproponował tam, ażeby Litwa połączyła się z Litwą Środkową w federację, następnie zaś zawiązała konfederację z Polską. Polacy zgodzili się na te warunki, Litwini odrzucili. Historyk podkreśla, że wówczas przede wszystkim Litwa posiadałaby Wilno. Poza tym w ramach konfederacji współpracowałaby ściśle z Polską, co mogłoby zniwelować przewagę Niemiec.

Błażej Cecota/Kresy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski