Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łobzów do poprawki, Czyżyny z biurowcami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Czerwona przerwana linia to granica obszaru objętego planem
Czerwona przerwana linia to granica obszaru objętego planem
Radni zagłosowali, by było więcej zieleni i parkingów w rejonie ul. Wrocławskiej

Łobzów, który z powodu wielu inwestycji mieszkaniowych zamienia się w drugi Ruczaj, będzie musiał jeszcze poczekać na ochronę przed chaotyczną zabudową. W środę miejscy radni mieli uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Wrocławskiej i Łokietka. Tak się jednak nie stało.

- Uchwalenie planu przesunie się o około cztery miesiące. Ale nie mogliśmy pozwolić na tak liberalne zapisy - tłumaczy Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa. - Choć ten plan i tak jest już przegrany, bo za długo był procedowany. Tam się już niewiele się zmieni, bowiem na większość terenów już są wydane zezwolenia na zabudowę.

Plan „Łobzów - Rejon ulic Wrocławskiej i Łokietka” powstaje od października 2014 roku. Urzędnicy tłumaczą, że wszystko trwało tak długo, bowiem mieszkańcy składali uwagi i potrzebne były aż trzy wyłożenia projektu tego planu. Teraz będzie czwarte... Stało się tak, ponieważ radni przegłosowali poprawki do projektu planu. Dokument z poprawkami znów będzie musiał być wyłożony do publicznego wglądu.

Jedna z poprawek, radnego Włodzimierza Pietrusa (PiS) zakłada, że w przypadku tych działek, gdzie dla zabudowy wielorodzinnej i usługowej minimalny wskaźnik terenów zielonych wyznaczono na 30 procent zwiększy się on do 40 procent. Ta sugestia otrzymała pozytywną opinię prezydenta Krakowa. Dlaczego prezydent od razu tego nie uwzględnił? - Projekt planu przygotowaliśmy zgodnie ze Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa, gdzie minimalny wskaźnik dla powierzchni biologicznie czynnych wynosi 30 procent. Wcześniej nikt nie zgłaszał potrzeby, aby był on większy - wyjaśnia Bożena Kaczmarska-Michniak, dyrektor magistrackiego Biura Planowania Przestrzennego.

Przegłosowana została też poprawka radnego Stawowego, która zakłada, że w przypadku budynków mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej ma być nie 0,5-1 a 1,2 miejsca postojowego na jedno mieszkanie.

- Sprawdziłem, że przez najbliższe trzy miesiące nie ma zagrożenia wydania zgody na zabudowę terenu, na którym proponuję park. Warto więc jeszcze zwiększyć liczbę miejsc postojowych - mówi radny Stawowy. Dzięki planowi zostanie zarezerwowany teren (o powierzchni 1,7 ha) na proponowany przez niego park między ulicami Łokietka, Oboźną i Składową.

W środę radni przegłosowali natomiast przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu obszaru „Czyżyny - rejon ulicy Śliwkowej”. Obecnie to teren z dawną zabudową biurową i przemysłową, na którym znajduje się m.in. siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Ten rejon w Studium został wskazany jako obszar w stylu nowego miasta. Chodzi o to, aby powstały tam budynki o nowej funkcji i architekturze - informuje dyrektor Kaczmarska-Michniak.

Na wolnej działce MPEC zamierza wybudować swoją nową siedzibę, a dotychczasowy budynek sprzedać. Teraz MPEC może postawić obiekt o wysokości 18 m, a chce, aby plan pozwolił na 25 m, co umożliwi przeprowadzenie tam większej liczby pracowników z placówek MPEC w różnych lokalizacjach miasta.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 8

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski