Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lodówka, czyli świeże jedzenie w zasięgu ręki

(JM)
Zakupiony sprzęt powinien zużywać jak najmniej prądu
Zakupiony sprzęt powinien zużywać jak najmniej prądu Fot. 123rf
Sprzęt AGD. Bardzo często chowamy jedzenie do lodówki z przekonaniem, że się nie zepsuje, a następnie… bywa że zderzamy się z intensywnie wydzielającym się zapachem, wysuszonymi wędlinami, zamarzniętym masłem lub czerstwym chlebem.

O czym należy pamiętać przechowując artykuły spożywcze w lodówce i jak wybrać najlepszy sprzęt? Powinniśmy pamiętać, że wszystkie lodówki skonstruowane są w podobny sposób, co nie jest kwestią przypadku. Górne, środkowe i dolne półki, szuflady oraz półeczki na drzwiach różni temperatura, która panuje w danym miejscu. Ważne jest, by odpowiednie produkty przechowywać na dedykowanej im wysokości, dzięki czemu uda nam się uniknąć zepsucia ulubionych potraw - każda z nich lubi bowiem inny poziom chłodu, który wydłuża ich termin ważności.

Kilka poziomów temperatury
- W górnej części lodówki powinny znajdować się produkty, które nie wymagają schłodzenia do niższych temperatur - radzi Mateusz Gołda z portalu NEO25.pl. - Najlepiej przechowywać tam dżemy, powidła lub ciasta. Jest to również odpowiednie miejsce dla przetworów mlecznych - zbyt niska temperatura może zakwasić nasze ulubione jogurty i kefiry, które stracą dobroczynną moc zawartych w sobie bakterii. Jeżeli borykamy się z problemem zamarzniętego masła, najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go z przodu na górnej półce. Dzięki temu zachowamy odpowiednią konsystencję produktu oraz wydłużymy okres jego świeżości. Środkowe półki charakteryzują się optymalną temperaturą, dlatego powinno się przechowywać tam nabiał oraz wędliny, a także gotowe do spożycia potrawy - sałatki, przygotowane lub niedokończone dania obiadowe.

Najniższa temperatura panuje na najniższych półkach. Na dolnej warto przechowywać pokrojone owoce lub wędliny i sery o niedługim terminie ważności.

Natomiast w szufladach jest zachowana wyższa wilgotność oraz temperatura, która pozwala na przechowywanie w nich owoców i warzyw - tutaj warto jednak pamiętać, by w lodówkach nie trzymać owoców egzotycznych, pomidorów czy cukinii, ponieważ panujący w nich klimat sprzyja gniciu. Półeczki znajdujące się na drzwiach przystosowane są do przechowywania produktów, które nie potrzebują niskich temperatur - takich jak musztarda, majonez, ale również jajka oraz oleje.

Właściwa cyrkulacja powietrza
Korzystanie z lodówek nie jest zasadniczo trudne, jednak okazuje się, że często popełniamy błędy. Tym najczęstszym jest przechowywanie zbyt dużej ilości produktów, przez co nasz sprzęt musi działać z zwiększoną mocą i może dojść do przesilenia, co zaskutkuje popsuciem się lodówki. Podobnie w przypadku chowania do niej ciepłych pokarmów.

Lodówki należą do urządzeń, które są permanentnie podłączone do gniazdka - powiększają tym samym nasze rachunki za energię elektryczną. Ważne jest, by zakupiony przez nas sprzęt miał klasę energetyczną pozwalającą na jak najmniejsze zużycie prądu, czyli wybieramy ten z oznaczeniem A+++, A++, A+, A lub opcjonalnie B, ponieważ to one w skali roku pozwolą nam zaoszczędzić najwięcej.

Na rynku dostępnych jest wiele lodówek z technologią NO FROST, dzięki której możemy mieć pewność odpowiedniej cyrkulacji chłodnego powietrza w urządzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski