Logiczna Alternatywa podsumowuje Majchrowski Watch: Jacek Majchrowski to prezydent na 22 procent

Piotr Ogórek
Członkowie Logicznej Alternatywy podsumowali dokonania Jacka Majchrowskiego jako prezydenta Fot. Logiczna Alternatywa
Niedługo po wyborach samorządowych w 2014 roku stowarzyszenie Logiczna Alternatywa uruchomiło projekt Majchrowski Watch, który miał na celu monitorowanie realizacji obietnic wyborczych prezydenta Jacka Majchrowskiego. U progu kadencji LA ocenia stan realizacji obietnic ocenia na 22 procent.

Projekt Majchrowski Watch ruszył w styczniu 2015 roku. Przedstawiciele Logicznej Alternatywy dla Krakowa w ramach tej akcji obserwują, jak Jacek Majchrowski wywiązuje się z 10 najważniejszych obietnic, złożonych Krakowianom w kampanii wyborczej. Wskaźniki aktualizowane są co pół roku na podstawie informacji uzyskanych w urzędzie miasta i w miejskich jednostkach.

Na www.MajchrowskiWatch.pl pojawiło się dzisiaj najnowsze podsumowanie – stan na 31 grudnia 2017 roku. Wynika z niego, że prezydent zrealizował swoje obietnice w 22 procentach.

– To tak, jakbyśmy w Krakowie mieli tylko ćwierć prezydenta – komentuje Adrianna Siudy, wiceliderka Logicznej Alternatywy.

Według wyliczeń LA, Jacek Majchrowski w trzech obietnicach "uzyskał" 0 procent. To budowa dwóch nowych linii tramwajowych (w połowie zeszłego roku podpisano umowę na budowę linii tramwajowej na Górkę Narodową; na umowy wciąż czekają linie na Azory i do Mistrzejowic - red.), realizacja projektu Nowa Huta Przyszłości oraz stworzenie w ramach niego 40 tys. nowych miejsc pracy.

Kraków - miasto absurdów [GALERIA ZDJĘĆ]

– Najlepszy wynik w naszym zestawieniu ma deklaracja przeznaczenia 250 mln zł na walkę ze smogiem. To 71 procent, czyli prawie tyle, ile można oczekiwać w chwili, kiedy minęło już 75 procent kadencji prezydenta – mówi Agata Szopińska z LA. Wśród monitorowanych obietnic są również m.in. budowa 7 przedszkoli we wskazanych lokalizacjach (43 proc.) czy modernizacja 11 obiektów sportowych (18 proc).

Logiczna Alternatywa dla Krakowa monitoruje także tworzenie 6 nowych parkingów Park&Ride (33 proc.), budowę 120 km ścieżek rowerowych (30 proc.) i realizację 17 dużych inwestycji drogowych, wśród których jest np. wyczekiwana od lat rozbudowa al. 29 Listopada do czterech pasów ruchu na całej długości (6 proc). Umowę na przebudowę tej ostatniej podpisano blisko rok temu.

Logiczna Alternatywa do średniej realizacji obietnic na poziomie 22 procent nie wliczyła nakładów na parki.

– Niestety nie wiemy, ile pieniędzy wydano w roku 2017 na tworzenie i rewitalizację parków, bo nie wie tego Zarząd Zieleni Miejskiej, poproszony przez nas o tę informację jeszcze w styczniu – tłumaczy Jakub Zajda z Logicznej Alternatywy dla Krakowa. – Ponieważ wciąż nie mamy pełnej odpowiedzi z ZZM, średnią wyliczyliśmy dla 9 z 10 obietnic. Kiedy tylko uzyskamy brakujące dane, zaktualizujemy statystyki – dodaje Zajda.

– Prezydent na 22 procent. Tyle, po trzech latach kadencji, wynosi średni stopień realizacji obietnic wyborczych Jacka Majchrowskiego. Wynika z tego, że mamy w Krakowie ćwierć prezydenta. Bo jak ocenić kogoś, kto zdał test na 22 procent?
I czy da się dalej jechać samochodem, który ma tylko jedno z czterech kół? – pyta retorycznie Adrianna Siudy.

Monitorowane obietnice:

400 mln zł na parki
Przeznaczenie w ciągu 4 lat 400 milionów złotych na wykup działek i urządzenie lub rewitalizację parków. Mają powstać parki: Jalu Kurka, św. Wincentego a Paulo, Aleksandry, Młynówka Królewska, parki rzeczne Wilga i Drwinka, Zakrzówek, a także park przy ul. Bandtkiego.
Stan realizacji: brak pełnych danych, w związku z czym nie wliczamy tej obietnicy do średniej (pierwsze zapytanie do Zarządu Zieleni Miejskiej zostało wysłane 22 stycznia br., niestety odpowiedź była niepełna – obecny zakładany termin odpowiedzi na zapytanie to 19 kwietnia br.)

7 nowych przedszkoli na osiedlach Rżąka, Ruczaj, Gotyk, Kurdwanów, Rybitwy, Kliny i przy ul. Dekerta
Budowa 7 nowych przedszkoli na os. Rżąka, Ruczaj, Gotyk, Kurdwanów, Rybitwy, Kliny i przy ul. Dekerta, a także adaptacja wolnych pomieszczeń szkolnych, w efekcie czego zostanie zlikwidowany deficyt miejsc w przedszkolach.
Stan realizacji: 42,86% (powstały przedszkola przy ul. Dekarta oraz na osiedlach Rybitwy i Kliny)

6 nowych parkingów Park & Ride
Budowa 6 parkingów P&R: na pętli Nowy Bieżanów, przy ul. Witosa, w rejonie ulic Lipskiej i Bagrowej, pętli Krowodrza Górka i Górka Narodowa oraz przy ul. Kocmyrzowskiej.
Stan realizacji: 33,33% (powstały parkingi na pętli Nowy Bieżanów oraz przy ul. Witosa)

120 km ścieżek rowerowych
Wybudowanie 120 km ścieżek rowerowych. Zgodnie z programem wyborczym Jacka Majchrowskiego w ciągu 5 lat ma powstać 150 km ścieżek, co oznacza 30 km rocznie. W ciągu kadencji daje to łącznie 120 km.
Stan realizacji: 29,85% (powstało 35,824 km ścieżek rowerowych i kontrapasów)

17 dużych inwestycji drogowych
Przebudowa i rozbudowa ulic: Zawiłej, Skotnickiej, Babińskiego, Myślenickiej, Krzyżańskiego, Powstańców, Igołomskiej, Królowej Jadwigi, Łokietka, Siewnej (od al. 29 Listopada do skrzyżowania Bociana / Jabłonna), Ronda Barei, Budowa wiaduktu nad torami łączącego ul. Powstańców z drogą powiatową w Batowicach, rozbudowa Trasy Wolbromskiej (od Pachońskiego do granicy miasta), budowa ul. Iwaszki, budowa Trasy Łagiewnickiej, budowa skrzyżowania dwupoziomowego na ul. Opolskiej, rozbudowa al. 29 Listopada do 4 pasów ruchu na całej długości.
Stan realizacji: 5,88% (została zrealizowana przebudowa ul. Siewnej)

2 nowe linie tramwajowe
Budowa 2 nowych linii: Krowodrza Górka – Górka Narodowa oraz linii w ciągu Trasy Łagiewnickiej (Zakopiańska – Witosa) w ramach rozbudowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
Stan realizacji: 0% (nie powstała żadna nowa linia tramwajowa)

Modernizacja 11 obiektów sportowych
Modernizacja obiektów sportowych: Hutnika, Juvenii, Wawelu, Korony, KS Wieczysta, KS Skotniki, KS Grzegórzecki, KS Wanda, KS Borek, Centrum Sportu na Kozłówce, KS Wróblowianka.
Stan realizacji: 18,18% (zmodernizowano stadiony WKS Wawel oraz Hutnik)

Realizacja projektu Nowa Huta Przyszłości
Zrealizowanie w 4 lata 4 elementów NHP: parku naukowo-technologicznego w Branicach, centrum logistycznego w Ruszczy, projektu Błonia 2.0 oraz kompleksu rekreacyjnego w Przylasku Rusieckim.
Stan realizacji: 0% (projekt nie został zrealizowany)

40 tys. nowych miejsc pracy w ramach projektu Nowa Huta Przyszłości
Utworzenie przez pracodawców – w efekcie realizacji projektu Nowa Huta Przyszłości – do 40 tys. nowych miejsc pracy.
Stan realizacji: 0% (projekt nie został zrealizowany)

250 mln zł na walkę ze smogiem
Przeznaczenie w 4 lata 250 mln zł na dopłaty do wymiany pieców węglowych.
Stan realizacji: 71,46% (na dopłaty do wymiany pieców przeznaczono 178 637 826, 69 zł)

Średni stan realizacji obietnic wyborczych Jacka Majchrowskiego: 22,4 proc.

ZOBACZ KONIECZNIE:

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Logiczna Alternatywa podsumowuje Majchrowski Watch: Jacek Majchrowski to prezydent na 22 procent - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 76

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abaqus

Tak piszesz jakby urzednicy i inwestorzy stanowili dwie walczace przeciw sobie armie! Nie! Urzednik ma POMAGAC obywatelowi, w tym wypadku w zakresie prawa budowlanego, w realizacji przez niego swoich celow! W tobie sie odzywa jakas mentalnosc z glebokiej komuny. Jesli jest tak jak mowisz ze mama pomaga mu by jak najsprawnien przeprowadzic zamierzenie inwestycyjne przez urzad to bardzo dobrze, OD TEGO SA URZEDNICY!

M
Matrex3

też wolę Majchrowskiego niż karierowiczów którzy kierują się interesem partyjnym.

A
Adam

z dwojga złego wolę Majchrowskiego niż karierowicz i dążącego po trupach do celu Gibałę

A
Andy Krakauer

Stary palikociarz Gibała gra na amnezję wśród krakowskich wyborców i udaje głupa. Jego alternatywa świńskiego łba z plastikowym penisem w pysku ma być w jego zamierzeniach logiczną alternatywą przy wyborach prezydenta Krakowa.

J
Jozef

Majchrowski musi odejsc a razem z Nim cala jego swita.

g
grzeg

Najpierw przekręty przy niedoszłym "referendum". Potem nieustanna frazeologia bez ładu i składu. Teraz informacyjne nadużycia, w istocie kłamstwa. Tyle o tej nie-logicznej alternatywie.

W
W Krakowie

Od PISU DO PO !!! Juz mi sie znudzili i robia syf kile i mogile !!!!
Zrobic konkurs i wybrac normalego i nie kradzieja !!!!
Krakow niech sie obudzi !!!

C
Czego go tak chwalicie ?

Za wlasne wybudowal swoja szkole dla ukraincow i innych przyjezdnych. Dom tez ma jak trzeba na
prezydenta. Kase ma na kontach. Wiec dosc tego cyrku za nasze.
Poplecznicy maja kupe w gaciach,bo poleca na krakowskie pole. I dlatego takie pochwaly i jaja sobie robia. Pojdzie prezio MPO !!!! Co wywalil ludzi ze stacji benzynowej !! Bez udowodnienia winy za kradziez. Taki mial kaprys jak jego trawa i drzewka co potrzy przez swoje okienko z biura.
Takich ma kumpli nasz prezydent. I taka to klika go stawia na piedestaly. Ja nie !!!

K
Krakauer

Jak to mozliwe, ze stolica kulturalna Polski rzadzi przybleda z Sosnowca i do tego byly komuch ? Krakowianie glosujcie !

g
gosc

Zakładam domniemanie jako pewnik ?
Znów ci odwala ?

KRK

Za to media spacyfikowane przez JM wychwalają go pod niebiosa. Z każdym tygodniem coraz bliżej...granicy śmieszności.

j
jaja

tylko że na pis głosowały wieśniaki. a w miastach mieszka inny typ ludzi. nie głosuje na pis i kościół. słoiki sie nie liczą , nie są zameldowani . wiec sie nie ekscytuj. nie nauczyły cie pistrolu porażki w wyborach uzupełniających ? warszawy też nie odbijecie hahahahahaha

m
maro

sam sie skończ.. z mostu najlepiej

M
Moze byc kominiarz !

Urodzony w Krakowie. Sloiki nie widza o co chodzi. Dudki sie licza i kariera,bo o tym sie im zawsze
snilo na ciernisku !

G
Gość

Tylko nie z tego ula co wszyscy !! Zapytac na ulicy kto by chcial i co zrobi. Dosc ludzi mamy w Krakowie nie partyjnych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3