Lojda wygrał w Krakowie

RedakcjaZaktualizowano
Triumfator krakowskiego turnieju Duszan Lojda Fot. Krzysztof Porębski
TENIS. W emocjonującym finale turnieju Futures Kraków Open faworyt Czech Duszan Lojda pokonał Chilijczyka Adriana Garcię.

Początek meczu był bardzo wyrównany, do stanu 2-2. Jednak Garcia popełnił serię niewymuszonych błędów, przez co dał się przełamać Czechowi na 3-2. Nerwowość Chilijczyka rosła, uderzał mało precyzyjnie, nie trafiał w kort. Lojda był pewny siebie, szybko doprowadził do drugiego przełamania. Wygrał tę partię 6-2.

W drugim secie Lojda lekko się rozkojarzył. - Straciłem nieco koncentrację - przyznał później. Efekt był taki, że Garcia przełamał go na 2-0. Następnie każdy z zawodników wygrał swoje serwy i zaczęła się decydująca część meczu. Znów podawał Garcia. Chilijczyk próbował oszukać Lojdę dropszotem, ale ten pięknie go minął. Czech miał w tym gemie dwie szanse na przełamanie, ale ich nie wykorzystał, uderzył rakietą o kort. Było 4-1 dla rywala. I wówczas Garcia się pogubił. Lojda łatwo wygrał swoje podanie, po czym przełamał serwis przeciwnika na 3-4. - Gdybym mógł rozegrać ten mecz jeszcze raz, na pewno próbowałbym spokojniej rozegrać wiele piłek, a nie starał się szybko zdobyć punkt - wyznał po meczu Garcia. Chilijczykowi udało się jednak jeszcze raz odskoczyć na 5-3. Przegonił trochę rywala po korcie, zagrał kilka inteligentnych piłek. Miał szansę na wygranie seta, ale ją zaprzepaścił. - Garcia miał już dwie piłki setowe, ale nie udało mu się wygrać tego seta do 3 - wspominał później Lojda. 22-letni tenisista doprowadził do stanu 5-5, przełamał rywala na 6-5 i asem serwisowym zakończył mecz. W całym pojedynku zwyciężył 6-2, 7-5.

- To był zdecydowanie najlepszy zawodnik w tym turnieju - mówił o Czechu Andrzej Faruzel, trener KKKS Olsza. - Nie stracił przecież przez całą imprezę nawet seta! Gdyby zrobił pewne korekty techniczne, to mógłby być naprawdę w światowej czołówce.

Zwycięzca turnieju oprócz nagrody pieniężnej otrzymał też złotą miniaturkę rakiety tenisowej, wykonaną i sprezentowaną przez krakowskiego złotnika Janusza Kowalskiego. - Zagrałem dziś bardzo dobrze - nie krył zadowolenia Lojda. Dla 247. tenisisty w rankingu ATP nie była to pierwsza wizyta w Krakowie. - Mogłem obejrzeć miasto, bardzo mi się podoba. \Niedługo zamierzam wrócić do Polski i wystartować w Gliwicach - zdradził Lojda.

Drugi finalista też chwalił Kraków, podkreślał, że miasto ma potencjał, by zorganizować turniej o dużo wyższej randze. - To miasto jedno z najładniejszych w Europie. Uważam, że zasługuje na to, by mieć turniej zorganizowany na większą skalę, na który przychodziłoby wielu widzów. Jeśli tak będzie, na pewno wrócę tu - stwierdził Garcia.