Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalne firmy potrzebują wsparcia

MAGDALENA UCHTO
Przedstawiciele Ministerstwa Pracy spotkali się z przedsiębiorcami FOT. ARCHIWUM UGIM
Przedstawiciele Ministerstwa Pracy spotkali się z przedsiębiorcami FOT. ARCHIWUM UGIM
- Sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować. Siłą napędową polskiej gospodarki są małe i mikro przedsiębiorstwa, które gwarantują bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. To społeczeństwo, a nie urzędnicy obronili Polskę przed kryzysem - mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przedstawiciele Ministerstwa Pracy spotkali się z przedsiębiorcami FOT. ARCHIWUM UGIM

MIECHÓW. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał z przedsiębiorcami m.in. o nowych formach pomocy

Anna Frączkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Miechowie, zwróciła uwagę na fakt, że w regionie miechowskim bezrobocie rejestrowane jest niskie, ale za to potężne jest to ukryte - w rolnictwie. - Pieniądze na walkę z bezrobociem dzielone są według sztywnych reguł: albo algorytmem albo, przez wojewodę, z Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie uwzględnia się specyfiki danego terenu - podkreśliła. Wyliczyła, że choć w powiecie działa ok. 4 tys. podmiotów gospodarczych, to jednak w większości są to małe firmy potrzebujące wsparcia. Aż 34 proc. stanowią bezrobotni, którzy nie ukończyli 25 lat. Zaznaczyła, że pieniądze z rezerwy są niewystarczające.

Jej zdaniem wyniki pracy miechowskiego PUP są dobre. - Czy nie można nagradzać tych urzędów, które osiągnęły efektywność. I nie chodzi tu o nagrody dla urzędników, ale dla mieszkańców. Tak, by było więcej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych - mówiła. Minister Kosiniak-Kamysz zapewnił, że do najbardziej efektywnych urzędów spłyną dodatkowe pieniądze.

W tym roku ma się pojawić też inna forma wsparcia dla pracodawców - dopłata do zatrudnienia osób w wieku powyżej 50 i 60 lat. - Dla 50+ będzie to dofinansowanie do połowy najniższego wynagrodzenia przez 12 miesięcy, a dla 60+ - przez 24 miesiące - wyjaśniał Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Podkreślił, że istotną sprawą będzie uruchomienie, w ciągu roku, alternatywnych form wsparcia. Nie jest więc wykluczone, że pojawią się preferencyjne pożyczki na tworzenie stanowisk pracy. Pomoc ma trafić także do osób młodych.

Przedsiębiorcy uczestniczący w forum mogli usłyszeć na jakie inwestycje będą mogli uzyskać dofinansowanie w nowym rozdaniu unijnych funduszy. Rafał Solecki, dyr. Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, zaznaczył, że pieniędzy dla przedsiębiorców będzie zdecydowanie więcej niż w latach 2007-2013.

Podkreślił, że na razie Zarząd Województwa Małopolskiego zebrał uwagi do drugiej wersji Regionalnego Programu Operacyjnego. Trzecia będzie negocjowana z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz z Komisją Europejską. Ogłoszenia pierwszych konkursów należy się spodziewać najwcześniej w ostatnim kwartale tego roku.

Edyta Pałucha z Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A w Chrzanowie zauważyła, że od 2009 roku z usług ARMZ korzystają mieszkańcy powiatu miechowskiego. Dzięki temu - na otwarcie własnej firmy - przyznano tu 43 dotacje. - Od jesieni ubiegłego roku realizowany jest program "Start w biznes". Obecnie trwają szkolenia dla osób pragnących rozpocząć działalność. Powinno więc powstać 27 nowych firm - mówiła. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z preferencyjnych pożyczek.

Anna Frączkiewicz, dyr. PUP w Miechowie, informowała, że przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje na: dopo-sażenie stanowisk pracy, prace interwencyjne oraz staże. Mariola Farmas, naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie, mówiła o nowych usługach dla podatników.
Właściciele miechowskich firm mogli się spotkać także z Wojciechem Szczepanikiem, wiceprezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Januszem Kowalskim, prezesem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Andrzejem Walawskim, wiceprezesem Zarządu Assurance Service for Management Systems Sp. z o. o. W forum uczestniczył też Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej.

Burmistrz Dariusz Marczewski podkreślił, że forum pokazało, iż zainteresowanie przedsiębiorców pozyskiwaniem funduszy na rozwój działalności jest duże. Organizatorem spotkania był Urząd Gminy i Miasta przy współpracy Cechu Rzemiosł Różnych i MARR. Spotkanie uświetnił występ Klaudyny Wlazło i Justyny Szlosek.

magdalena.uchto@dziennik.krakow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski