Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalni przedsiębiorcy z dużymi planami

KATARZYNA HOŁUJ
MYŚLENICE. W strefie przemysłowej ma szansę pojawić się nowy obiekt. Największy z dotychczasowych.

Inwestorem jest myślenicka spółka "Jutax", która chce wybudować chłodnię składową o kubaturze ponad 67 tys. metrów sześciennych. Pozwolenie na budowę zostało już wydane.

Trzy hale z temperaturą -25 stopni Celsjusza i jedna z temperaturą zerową mają służyć do przechowywania artykułów spożywczych, a przede wszystkim mięsa.

Jak mówi Tadeusz Szydlak, prezes "Jutaxu", najbliższe takie chłodnie znajdują się na Śląsku. Ta w Myślenicach nie byłaby pierwszą w Małopolsce, bo w Krakowie chłodnie są, ale nie tak nowoczesne. Inwestycja jest warta ok. 30 mln zł. Spółka złożyła już wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o jej dofinansowanie.

- Jeśliby wszystko poszło dobrze, w przyszłym roku będzie otwarcie - mówi Tadeusz Szydlak. "Dobrze" oznacza pozytywną decyzję ARiMR i środki z puli na lata 2007-2013. Jeśli to by się nie powiodło, trzeba będzie czekać na perspektywę finansową 2014-2020 i zabiegać o środki z tej, nowej puli. To odsunęłoby realizację o rok-dwa. Inwestor, mimo że jak mówi, obcinane są w tej chwili przez ministra finansów środki na rolnictwo, nie zamierza się wycofać, bo dużo już zostało zainwestowane nie tylko w projekt.

Za dopłatą spółka zamieniła działki, które posiadała na gminne grunty położone w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. - Chcemy korzystać z innego dofinansowania, dlatego najprawdopodobniej nie będziemy korzystać z przywilejów "strefowych" - mówi Tadeusz Szydlak.

Docelowo nowa inwestycja miałaby dać 30-40 nowych miejsc pracy. Jacy pracownicy będą poszukiwani? Jak mówi Józef Górka z firmy "Wędzonka", która współpracuje z Jutaxem przy realizacji tej inwestycji, technolodzy żywności, pracownicy fizyczni oraz kadra zarządzająca.

Inna inwestycja, ale też związana z branżą spożywczą, szykuje się w Jaworniku. Spółka Fabios otrzymała już pozwolenie na przebudowę byłej fabryki papierosów na fabrykę osłonek białkowych. W Polance w strefie aktywności gospodarczej zakończyła się budowa hali magazynowo-produkcyjnej spółki "Zeta", produkującej wyroby z tworzyw sztucznych. W drugiej połowie września oczekiwane są odbiory. Firma ma zatrudnić ok. 30 nowych pracowników. - Będziemy chcieli jak najszybciej uruchomić produkcję - mówi Andrzej Baran, prezes "Zety".

Obok jego zakładu powstaje inny - firmy Ekopoldex. Ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

Również w przyszłym roku ma rozpocząć się w Polance produkcja frontów meblowych. Budowa zakładu ruszyła. Inwestor nie podaje jeszcze dokładnej liczby osób, jakie znajdą tu pracę, szacuje jedynie, że będzie ich ok. 20. Także w Polance, na terenie SAG stanie wytwórnia mas bitumicznych. Zostało już wydane pozwolenie na jej budowę.

W Dobczycach, na miejscu dawnego Unimilu, rozpoczęła już działalność firma Sigma. Przeniosła się tu z Krakowa. Na początek szuka kilku dobrze wykwalifikowanych pracowników z branży elektrotechnicznej, przy czym pierwszeństwo mają mieć osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Można się jednak okazać, że wolnych miejsc prac będzie tam z czasem więcej, bo jak usłyszeliśmy w firmie, przenosiny z Krakowa spowodowały, że część dotychczasowych pracowników już się "wykruszyła" ze względu na konieczność dojazdów.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski