Lokaty rentierskie

Redakcja
Przypomnijmy, że rentierzy dzielą się na trzy grupy: pierwszą z nich tworzą ci, którzy pobierają świadczenia społeczne (renty inwalidzkie, emerytury), wypłacane z uprzednio zgromadzonych w drodze składek funduszy ubezpieczeniowych. Do grupy drugiej należą osoby czerpiące zyski z tytułu dzierżawy posiadanej ziemi. Kolejna kategoria rentierów uzyskuje dochód w postaci oprocentowania lub dywidendy z kapitału ulokowanego w banku lub w papierach wartościowych.

Długoterminowe oszczędzanie

   Rentier to pojęcie dziś już nieco zapomniane, brzmiące trochę jak z lamusa. Internetowa encyklopedia Onet.pl definiuje rentiera jako "osobę nie pracującą, która utrzymuje się z dochodów od kapitału".
   Z myślą o nich właśnie banki wprowadzają do swojej oferty specjalne lokaty, nazywane rentierskimi. Lokaty te stanowią formę długoterminowego oszczędzania. Ich podstawowe zalety to bezpieczeństwo zgromadzonego na rachunku kapitału, dochodowość (odsetki są wyższe niż na rachunkach płatnych na każde żądanie) i możliwość pozostawienia wkładu na kolejny okres bez wydawania dodatkowej dyspozycji. Wkład zgromadzony na lokacie rentierskiej może być wykorzystany jako zabezpieczenie kredytu.
   Lokaty rentierskie ustanawia się co najmniej na 12 miesięcy, bywają też lokaty dwu- i trzyletnie. Należy pamiętać, że podjęcie lokaty przed upływem okresu umownego powoduje rozwiązanie umowy.
   Lokaty mogą być tylko imienne. Inną ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska minimalna kwota takiego wkładu: przykładowo - w Pekao SA można ulokować na lokacie rentierskiej minimum 2 tys. zł, tyle samo w Górnośląskim Banku Gospodarczym. W Banku Ochrony Środowiska minimalna wysokość lokaty wynosi 1 tys. zł.
   Rachunek rentierski może otworzyć każda osoba fizyczna, również obcokrajowiec.
   Wkłady oprocentowane są według zmiennej stopy procentowej, a wysokość oprocentowania zależy od zadeklarowanego i dotrzymanego przez posiadacza wkładu terminu lokaty. Odsetki naliczane są miesięcznie lub kwartalnie i przenoszone na wskazany przez klienta rachunek lub odbierane w kasie. W przypadku upływu lokaty rentierskiej i braku dyspozycji klienta w ciągu następnych 7 dni, niektóre banki (np. GBG) pozostawiają ją na wyodrębnionym rachunku a vista.
   Lokaty rentierskie mają w swojej ofercie tylko niektóre banki. Pekao SA proponuje swoim klientom lokatę w trzech walutach (PLN, USD i EUR), niestety, minimalny wkład dla złotówek wynosi aż 100 tys. zł, a dla dolarów i euro 25 tys. W okresie utrzymania lokaty nie mogą być dokonywane wpłaty uzupełniające.
   W GBG lokaty mogą być ustanowione na 2 tys., 5 tys., 10 tys., 20 tys., 50 tys. i 100 tys. zł. W przypadku, gdy zdeponowana kwota wynosi co najmniej 50 tys. zł, możliwe jest zawarcie umowy na korzystniejszych warunkach.
(B.CH.)

Wybrane lokaty rentierskie

\ - odsetki naliczane miesięcznie
\
\* - odsetki naliczane kwartalnie

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie