Loram mistrzem świata

Tomasz Gollob zakończył mistrzostwa na 7. pozycji Anglik Mark Loram został w sobotę w Bydgoszczy mistrzem świata na żużlu, zdobywając łącznie w sześciu turniejach Grand Prix 102 punkty.

Żużlowe Grand Prix w Bydgoszczy wygrał Billy Hamill

Tomasz Gollob zakończył mistrzostwa na 7. pozycji

Tytuł pierwszego wicemistrza świata wywalczył Amerykanin Billy Hamill - 95 pkt, a drugiego wicemistrza - Szwed Tony Rickardsson - 94 pkt. Tomasz Gollob zajął siódme miejsce.
 Zwycięzcą bydgoskiego Grand Prix Europy, będącego ostatnim turniejem cyklu mistrzostw świata, został Billy Hamill, który w wielkim finale wyprzedził swego rodaka Grega Hancocka, Tony’ego Rickardssona i Jasona Crumpa (Australia).
 Piąte miejsce w GP Europy wywalczył Tomasz Gollob, który wygrał finał pocieszenia przed Markiem Loramem, Toddem Wiltshirem (Australia) i Henrikiem Gustafssonem (Szwecja).
 Gollob w eliminacjach najpierw zajął drugie miejsce, a później wygrał wyścig. W turnieju głównym odniósł dwa przekonujące zwycięstwa, a w półfinale spóźnił się na starcie i do mety przyjechał na ostatnim miejscu.
 Dobrze spisał się Jaroslaw Hampel, który zakwalifikował się do turnieju głównego i wywalczył 12. lokatę w zawodach. W eliminacjach był czwarty i dwa razy drugi, a w turnieju głównym - zajął czwarte miejsce, drugie i znów ostanie.
 W turnieju głównym występował też Rafał Dobrucki, który zajął 15. miejsce. W eliminacjach był dwukrotnie drugi, a turnieju głównym za pierwszym razem był trzeci, a kolejnego wyścigu nie ukończył wskutek awarii motocykla.
 Nie powiodło się Piotrowi Protasiewiczowi, który nie przebrnął przez eliminacje. W pierwszym wyścigu upadł na tor, a w drugim swoim występie zerwał taśmę startową.
 W GP Europy nie wziął udziału Szwed Stegan Dannoe, który tuż przed zawodami zachorował. W sobotę jeszcze uczestniczył w oficjalnym treningu. Do klasyfikacji końcowej doliczono mu 5 pkt.
 - Jestem zadowolony z zawodów. Cieszę się przede wszystkim, że nie będę musiał walczyć w challange’u o miejsce w Grand Prix. W wyścigu półfinałowym chciałem za dobrze i nic z tego nie wyszło - powiedział po zawodach Tomasz Gollob.
 Billy Hamil podkreślił, że jest dumny z pokonania znakomitych rywali. - Nie wiadomo, jak wyglądałaby klasyfikacja końcowa, gdyby Gollobowi nie przytrafił się wypadek - dodał.
 - Byłem bardzo skoncentrowany. Nie zdażyłem się obejrzeć, jak musiałem wyjechać do swego ostatniego wyścigu. Przez całe zawody nie byłem pewny, mimo przewagi, że zostanę mistrzem. Zrobię wszystko, co będę mógł, aby w przyszłym roku obronić tytuł - powiedział Mark Loram.

(PAP-s)

Wyniki GP w Bydgoszczy i końcowa klasyfikacja

Eliminacje

1. wyścig: P. Karlsson, Stonehewer, Andersen, Hampel 2. Rickardsson, Wiltshire, M. Karlsson, Protasiewicz (u) 3. Screen, Dobrucki, Louis, Nilsen 4. Smith, T.Gollob, Karger, Kasper 5. Kasper, Louis, Andersen, Protasiewicz (t) 6. Nilsen, Hampel, M.Karlsson, Karger 7. Gollob, Wiltshire, P. Karlsson, Screen (t) 8. Rickardsson, Dobrucki, Smith, Stonehewer 9. P. Karlsson, Hampel, Kasper, Stonehewer 10. Screen, Nilsen, Louis, Smith

Turniej główny:

11.Gollob, Hancock, Dobrucki, Sullivan 12. Rickardsson, Wiltshire, Gustafsson, Crump 13. Nilsen, P. Karlsson, Adams, --- 14. Screen, Hamill, Loram, Hampel 15. Crump, Hampel, Adams, Dobrucki (d) 16. Loram, Gustafsson, Sullivan, --- 17. Gollob, Wiltshire, Nilsen, Hamill 18. Rickardsson, Hancock, Screen, P. Karlsson (w) 19. Crump, Gustafsson, Nilsen, P. Karlsson 20. Hamill, Loram, Screen, Hampel