Losy juniorów Cracovii i Wisły. Siedem lat po krakowskim finale mistrzostw Polski

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Mateusz Wdowiak z Cracovii i Jakub Bartosz z Wisły Kraków to piłkarze, którzy walczyli o mistrzostwo Polski juniorów w sezonie 2013/2014
Mateusz Wdowiak z Cracovii i Jakub Bartosz z Wisły Kraków to piłkarze, którzy walczyli o mistrzostwo Polski juniorów w sezonie 2013/2014 Polska Press
Był czerwiec 2014 roku, Cracovia mierzyła się z Wisłą Kraków w finale mistrzostw Polski juniorów. Pierwsze spotkanie to nieznaczna wygrana „Białej Gwiazdy” 2:1, w drugim piłkarze klubu z Reymonta przypieczętowali sukces zwycięstwem 10:0. To tylko jeden mecz, który akurat „Pasom” nie wyszedł i nie należało wyciągać z niego daleko idących wniosków. Ale… Postanowiliśmy prześledzić dalsze losy uczestników tego spotkania, by sprawdzić, ilu z nich zdołało zrobić kariery w gronie seniorów. Wydaje się, że siedem lat to wystarczający czas na dokonanie pierwszego podsumowania, choć przecież piłka wciąż jest w grze.

Jeśli junior zostaje mistrzem Polski, to mamy prawo oczekiwać, że prędzej czy później zacznie odgrywać wiodącą rolę także w gronie seniorów. W futbolu zawodowym nic jednak nie jest proste...

Miał być gwiazdą, został kometą

Zacznijmy od Wisły, która zdobyła tytuł z przytupem i wkrótce najlepsi z młodzieżowców dostali szansę wykazania się w pierwszej drużynie „Białej Gwiazdy”.

Tym, który jako pierwszy stanął na drodze do przekucia juniorskiego złota w sukces w gronie seniorów okazał się Jakub Bartosz. Po roku terminowania w III-ligowych rezerwach (tak, tak wtedy Wisła takowe miała) i – co ważniejsze – zaliczeniu sześciu występów w ekstraklasie, od sezonu 2015/16 stał się piłkarzem podstawowego składu. Grał bardzo regularnie, albo od pierwszej minuty, albo spełniał rolę jokera. Aż do wiosny 2018 roku, gdy zdecydowano o wypożyczeniu go do Sandecji. Pół roku później, po spadku sądeczan z ekstraklasy, piłkarz wrócił do Krakowa.

Teraz było już trudniej. Kontuzje odcisnęły na Bartoszu swoje piętno i ostatecznie, w 2020 roku, został oddany do I-ligowej Stali Mielec. Utrzymał się na tym poziomie jeszcze jako gracz Puszczy, lecz latem tego roku niepołomiczanie podziękowali mu za grę. I wiecie co? Dziś jeden z dawnych wiślackich talentów jest do wzięcia za darmo, a mimo to nie może znaleźć pracodawcy.

Błysk w elicie i na tym koniec

Wielkie nadzieje w Wiśle wiązano też z Piotrem Żemło i Michałem Bierzało. Pierwszy z nich dostawał niewielkie szanse w ekstraklasie i Pucharze Polski, drugi się tego nie doczekał. Żemło na dobre zadomowił się w I lidze (obecnie jako obrońca Odry Opole), Bierzało zakotwiczył na jakiś czas w II lidze, a teraz walczy z Siarką Tarnobrzeg o powrót na ten szczebel.

Z kolei Tomasz Zając, jako junior zdobywca 11 goli w sześciu meczach mistrzowskiego sezonu (od ćwierćfinału), zaliczył w ekstraklasie ponad 30 spotkań. Najpierw jako napastnik Wisły, a następnie Korony Kielce. Ale ponieważ gole zdobywał tylko w III-ligowych rezerwach obu drużyn, na tym poziomie utknął na dobre.

Plejada innych podopiecznych Dariusza Marca: Kamil Kuczak, Remigiusz Szywacz, Tomasz Zając, Przemysław Lech, Grzegorz Marszalik, Dominik Kościelniak, Grzegorz Gulczyński czy nieuwzględnieni w protokole z finałowego dwumeczu Jakub Mordec i Konrad Handzlik, od lat balansują między I a III ligą, wciąż żyjąc nadzieją na wybicie się. Wszak 25-26 lat to jeszcze nie jest wiek, w którym należy porzucać marzenia.

Dotyczy to w szczególności Handzlika, sporo młodszego od wymienionych (rocznik 1998), który po zdobyciu tytułu mistrza otrzymał w prezencie od trenera Wisły symboliczny debiut w ekstraklasie, po czym... nie doszedł do porozumienia z władzami klubu w sprawie przedłużenia kontraktu i przeniósł się do Legii. Z nią zdołał powtórzyć juniorski wyczyn, ale warszawianie, podbierając go krakowianom, liczyli na więcej. Ostatecznie okrężną drogą Handzlik na nowo trafił do ekstraklasy, jednak w ubiegłorocznych meczach Warty Poznań zaliczył tylko epizody i dziś – jako 23-latek – występuje w I lidze.

Mateusz Wdowiak, czyli utracony skarb

Największą karierę z piłkarzy, którzy przed siedmiu laty rządzili w młodzieżowym futbolu, zrobił jednak nie wiślak, lecz gracz Cracovii Mateusz Wdowiak. I nie ma tu znaczenia fakt, że w omawianych finałowych meczach z uwagi na kontuzję wystąpić nie mógł. Już wtedy grał nie tylko w meczach juniorów, ale i seniorów, a później jego kariera jeszcze nabrała rozpędu.

W barwach „Pasów” rozegrał ponad sto meczów na poziomie ekstraklasy (z półrocznym antraktem w I-ligowej Sandecji Nowy Sącz), po czym – po konflikcie w sprawie przedłużenia kontraktu przy Kałuży – został sprzedany do Rakowa Częstochowa. Nie można powiedzieć, by na tym stracił. Stał się jedynym zawodnikiem, który rok po roku zdobył Puchar Polski i Superpuchar, a na dodatek został wicemistrzem kraju i na nowo (bo wcześniej z Cracovią) wystąpił w eliminacjach europejskich pucharów.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że w sezonie 2013/2014 z „Pasami” treningi rozpoczął Bartosz Kapustka, późniejszy reprezentant Polski i uczestnik Euro 2016, gracz Leicester i Legii Warszawa. Na zajęciach u Pawła Zegarka był jednak krótko, zaledwie dwa tygodnie, bo szybko okazało się, że umiejętności ma już na poziomie ekstraklasy i dołączył do kadry pierwszej drużyny.

Z ekstraklasy do Wieczystej

Z uczestników juniorskiego finału najdalej z Cracovii zaszli Krzysztof Szewczyk, Szymon Kiebzak, Eryk Ceglarz i Krzysztof Ropski. Ten pierwszy trafił do kadry seniorskiej Cracovii i dostał kilka szans w ekstraklasie.

Uzdolniony pomocnik zadebiutował w niej niespełna miesiąc przed rzeczonym finałem juniorów, a były to 4 minuty w spotkaniu ze Śląskiem we Wrocławiu. Rok później (!) sprawdzian numer 2 – kwadrans z Piastem w Gliwicach, następnie już na konto następnego sezonu przygoda z Pucharem Polski w Ząbkach i 10 minut z Górnikiem Zabrze po czym, choć były jeszcze ekstraklasowe i pucharowe epizody, nastąpiło trwałe zesłanie do III-ligowych rezerw.

Wypożyczenie do I-ligowego Stomilu Olsztyn pozwoliło Szewczykowi na regularną grę, dzięki czemu po powrocie na Kałuży znów trafił do kadry pierwszego zespołu. Ale znów na krótko i ostatecznie pomocną dłoń podała mu Puszcza Niepołomice.

Tam kłopoty z przebiciem się do wyjściowej jedenastki sprawiły, że były junior Cracovii (zaczynał w Orle Cikowice, później był Krakus Nowa Huta) rozpoczął balans pomiędzy III a II ligą. Przed rokiem podjął brzemienną w skutkach decyzję o przenosinach z Garbarni do Wieczystej. Na razie, wspólnie ze Sławomirem Peszką i Radosławem Majewskim, ma za sobą awans do IV ligi.

I ligi posmakował Szymon Kiebzak. Najpierw z Garbarnią, z którą zaliczył awans z II ligi i powrót do niej, a ostatnio z GKS Katowice, gdy powodzeniem zakończyło się drugie podejście na zaplecze ekstraklasy.

Na przyzwoitym, choć dalekim od wybitności poziomie ustabilizował karierę Eryk Ceglarz. W Cracovii nie dostał szansy debiutu, szybko więc zszedł na poziom II-ligowy w Garbarni, ale i tam nie zagrzał długo miejsca. Jak na razie szczytem jego możliwości okazuje się III liga. O stałe miejsce na poziomie o szczebel wyższym ze zmiennym szczęściem walczy Krzysztof Ropski, dziś napastnik Motoru Lublin.

Koledzy z boiska mogą im pozazdrościć nawet tego. Dla wielu piłka nożna stała się po prostu sposobem na dorobienie do pensji i atrakcyjnym spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Poniżej prezentujemy (na podstawie serwisu 90minut.pl) zestawienie klubów, w których występowali uczestnicy finału mistrzostw Polski w 2014 roku (kolejność chronologiczna) po opuszczeniu zespołów juniorskich Cracovii i Wisły Kraków.

Cracovia

 • Damian Kobyłka – Górnik Wieliczka, Wiślanka Grabie (jesień 2019/2020)
 • Patryk Moskal – Cracovia II, TS Węgrzce (jesień 2019/2020)
 • Krzysztof Barczuk – Świt Krzeszowice, Proszowianka, Kmita Zabierzów, Halniak Maków Podhalański (2018/2019)
 • Michał Bartosz – Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska, Michałowianka, LKS Mogilany, Sokół Kocmyrzów Baranówka, Orzeł Piaski Wielkie, asystent Michała Probierza w Cracovii
 • Tomasz Dudek – Wierchy Rabka Zdrój, Zjednoczeni Branice, Hutnik Kraków, Zjednoczeni Branice, Wierchy Rabka
 • Dawid Gala – Beskid Andrychów, TS Węgrzce, Kaszowianka Kraków
 • Marcin Szymczak – Cracovia II, Soła Oświęcim, JKS 1909 Jarosław, Soła Oświęcim, Polonia Warszawa, Błonianka Błonie
 • Mariusz Panek – Cracovia II, TS Węgrzce, Wiślanka Grabie
 • Paweł Piątek – Orzeł Przeworsk, Motor Lublin, Orlęta Radzyń Podlaski, Polonia Przemyśl, Korona Rzeszów
 • Szymon Kiebzak – Garbarnia, GKS Katowice
 • Sebastian Klimczyk – Beskid Andrychów, LKS Śledziejowice, Dziecanovia Dziekanowice, Górnik Wieliczka, Dziecanovia Dziekanowice, Sokół Chorągwica (jesień 2019/20)
 • Krzysztof Ropski – Unia Tarnów, Radomiak Radom, Siarka Tarnobrzeg, Motor Lublin
 • Krzysztof Szewczyk – Cracovia I, Stomil Olsztyn, Cracovia, Puszcza Niepołomice, Wiślanie Jaśkowice, Garbarnia, Wieczysta Kraków
 • Dawid Surma – Cracovia II, Spójnia Osiek-Zimnodół, Węgrzcanka Wegrzce Wielkie (jesień 2019/2020)
 • Eryk Ceglarz – Cracovia II, Garbarnia, Soła Oświęcim, Avia Świdnik, Jutrzenka Giebułtów, Beskid Andrychów
 • Hubert Król – Cracovia II, Wisłoka Dębica
 • Ponadto występowali: Daniel Dębowski, Piotr Chmielowski, Kacper Kapera
 • Trener Paweł Zegarek – Cracovia U-19, Wiślanka Grabie, Proszowianka, Jutrzenka Giebułtów, Limanovia

Wisła Kraków

 • Mateusz Zając – Motor Lublin, JKS 1909 Jarosław, Dalin Myślenice, Hutnik Kraków, Sokół Sieniawa, Unia Tarnów
 • Bartłomiej Kolanko – Odra Opole, Ruch Zdzieszowice, Stal Brzeg
 • Jakub Bartosz – Wisła Kraków I, Sandecja Nowy Sącz, Wisła Kraków, Stal Mielec, Puszcza Niepołomice, od lipca 2021 roku bez klubu
 • Piotr Żemło – Wisła Kraków I i II, Wisła Puławy, Odra Opole
 • Michał Bierzało – Wisła Kraków I i II, Limanovia, Stal Mielec, GKS Bełchatów, Siarka Tarnobrzeg, Elana Toruń, Siarka Tarnobrzeg
 • Remigiusz Szywacz – Kotwica Kołobrzeg, GKS Tychy, Stomil Olsztyn, Garbarnia, Olimpia Grudziądz, Korona Kielce
 • Krystian Kujawa – Wisła Kraków I, Garbarnia, Podbeskidzie Bielsko-Biała, ROW 1964 Rybnik, Garbarnia, Błękitni Stargard
 • Jakub Dziubas – Hutnik Kraków, Watra Białka Tatrzańska
 • Dominik Kościelniak – Chrobry Głogów, MKS Kluczbork, Elana Toruń, GKS Katowice
 • Przemysław Lech – Wisła Płock, Stal Mielec, Garbarnia, Bytovia, Podhale Nowy Targ
 • Dawid Kamiński – Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Raków Częstochowa, Widzew Łódź, KSZO Ostrowiec Św., Chojniczanka, Motor Lublin, Stal Brzeg, Borek Kraków
 • Grzegorz Marszalik – Rozwój Katowice, BKS Bochnia, Hutnik Kraków, Garbarnia
 • Grzegorz Gulczyński – Rozwój Katowice, Bałtyk Gdynia, GKS Przodkowo, Gryf Wejherowo, Concordia Elbląg, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Olimpia Grudziądz, GKS 1962 Jastrzębie
 • Kamil Kuczak – MKS Kluczbork, Pelikan Łowicz, Soła Oświęcim, Garbarnia
 • Jakub Janur – Resovia, TS Węgrzce (2017/2018)
 • Tomasz Zając – Wisła Kraków I i II, Chrobry Głogów, Korona Kielce, Sandecja Nowy Sącz, Stomil Olsztyn, Pogoń Siedlce, Bałtyk Gdynia, Wisła Puławy, Avia Świdnik
 • Konrad Handzlik – Wisła Kraków I i II, Legia Warszawa CLJ, Zagłębie Sosnowiec, Legia Warszawa II, Olimpia Grudziądz, Warta Poznań, GKS 1962 Jastrzębie
 • Jakub Mordec – Wisła Kraków I i II, Karpaty Krosno, Górnik Wieliczka, Wróblowianka
 • Adrian Wójcik – Wisła Kraków II, Sokół Ostróda, Soła Oświęcim, Garbarnia, Rekord Bielsko-Biała, Hutnik Kraków, Sokół Sieniawa
 • Oskar Wąsikowski – Karpaty Krosno, LKS Skała 2004 (jesień 2019/20)
 • Konrad Furtak – Wisła Kraków II, Puszcza Niepołomice, Soła Oświęcim, Arka Babice, LZS Czarnochowice
 • Aleksander Chlebowski – Wisła Kraków II, TS Węgrzce, Soła Oświęcim, Clepardia, Zjednoczeni Branice
 • Ponadto występowali: Piotr Ferens, Grzegorz Kociołek.
 • Trener Dariusz Marzec – Wisła Kraków U-19, Górnik Łęczna, KKS Kalisz, Stal Mielec, Arka Gdynia

25.06 2014: Cracovia - Wisła Kraków 0:10 (0:4)
Bramki: Kamil Kuczak 7, 9, 27, Damian Kobyłka 42 samob., Piotr Żemło 48, Tomasz Zając 52, 57, 71 karny, Grzegorz Marszalik 59, Przemysław Lech 78.
Cracovia: Damian Kobyłka - Patryk Moskal, Krzysztof Barczuk, Michał Bartosz, Kacper Kapera (46 Hubert Król) - Dawid Surma (63 Sebastian Klimczyk), Tomasz Dudek, Dawid Gala, Mariusz Panek (46 Szymon Kiebzak), Krzysztof Szewczyk - Eryk Ceglarz (46 Marcin Szymczak).

Wisła: Mateusz Zając - Bartłomiej Kolanko (64 Jakub Bartosz), Piotr Żemło, Michał Bierzało, Remigiusz Szywacz - Dawid Kamiński (59 Grzegorz Marszalik), Grzegorz Gulczyński, Przemysław Lech, Kamil Kuczak (82 Jakub Janur), Dominik Kościelniak - Tomasz Zając (74 Oskar Wąsikowski).

Żółte kartki: Barczuk – T. Zając, Lech, Żemło, Gulczyński, J. Bartosz. Czerwone kartki: Dudek (62, za brutalny faul), Kobyłka (80. min, za faul taktyczny). Sędziował: Szymon Marciniak (Płock).
W pierwszym meczu: 2:1 dla Wisły.

Od 62. minuty Cracovia grała w „10”, a od 80. minuty w „9” - w bramce gospodarzy stanął wtedy obrońca Michał Bartosz (i nie puścił żadnej bramki).

PZPN podnosi ceny biletów na kadrę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie