Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Loteria fantowa papieża Franciszka

Grażyna Starzak
Fot. Rafał Meszka
Dobroczynność. Działalność charytatywną w naszym kraju prowadzi aż 170 tysięcy organizacji, fundacji i parafii. Polacy najbardziej ufają WOŚP, Caritasowi i PCK.

Przedświąteczna atmosfera wzbudza w Polakach chęć niesienia pomocy innym. Zbiórki żywności i pieniędzy, paczki dla najbardziej potrzebujących, mikołajkowe wizyty w domach dziecka i domach opieki społecznej, wigilie dla bezdomnych i samotnych - tego typu odruchy serca wypełniają grudniowy kalendarz osób i organizacji działających na rzecz innych.

Skali dobroczynności na co dzień nie jesteśmy świadomi. Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego właśnie opublikował wyniki badania działalności różnego rodzaju organizacji społecznych.

Okazuje się, że w Polsce działa ponad 80 tys. stowarzyszeń i fundacji, 13 tys. związków zawodowych, 3 tys. organizacji samorządu gospodarczego i zawodowego oraz 62 tys. wspólnot istniejących przy parafiach. Łącznie działalność oparta na „dobrej woli” Polaków obejmuje ponad 11 milionów osób i odbywa się w blisko 170 tys. różnego typu organizacji.

Największą po państwie instytucją udzielającą pomocy potrzebującym jest Kościół katolicki. Ponad 800 organizacji kościelnych realizuje 5 tys. różnego rodzaju dzieł i projektów. Służą one pomocą i wsparciem prawie trzem milionom osób. Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ksiądz dr Wojciech Sadłoń zaznacza, że przytoczone dane są jedynie szacunkowe, gdyż raport miał na celu pokazać „bardziej skalę działania kościelnych dzieł charytatywnych, kładąc mniejszy nacisk na konkretne liczby”.

- Wiedzieliśmy, że za pierwszym razem nie uda się precyzyjnie, co do jednej jednostki kościelnej, opisać tego, co robi Kościół - podkreśla ks. Sadłoń.

Z badania instytutu wynika, że działalność dobroczynna Kościoła w Polsce jest realizowana na dwóch poziomach: instytucji diecezjalnych i zakonnych oraz organizacji lokalnych i parafialnych. Najwięcej służy pomocą dzieciom i młodzieży oraz bezdomnym i osobom starszym. Pomocy uzależnionym udziela się w 146 ośrodkach, bezrobotnym w 82, a migrantom i uchodźcom w 29. Najwięcej kościelnych organizacji charytatywnych jest na południu Polski - w województwach mało- polskim i podkarpackim, najmniej w lubuskim.

Choć organizacji kościelnych jest najwięcej, to największym zaufaniem Polacy darzą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Według CBOS ufa jej 85 proc. osób. Na drugim miejscu w tym rankingu jest Caritas (83 proc.), na trzecim PCK (79 proc.).

Wśród osób duchownych, które angażują się w pomoc potrzebującym, jest papież Franciszek. Z jego inicjatywy Watykan w tym roku po raz pierwszy w swojej historii zorganizował loterię fantową. Dochód z niej przeznaczony jest na pomoc bezdomnym oraz ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi we Włoszech.

W loterii papieskiej, która właśnie ruszyła, może wziąć udział każdy chętny. Watykan uruchomił stronę internetową www.vaticanstate.va. Główną nagrodą jest czerwony małolitrażowy opel, są też do wygrania dwa rowery o napędzie elektrycznym, ekspres do kawy czy pióro firmy Mont Blanc ze specjalnej edycji Marleny Dietrich. Jest też 30 nagród pocieszenia. Niektóre z przedmiotów, jakie można wylosować, pochodzą z darów, które otrzymał papież Franciszek. Jeden los kosztuje 10 euro, a losowanie odbędzie się 2 lutego 2017 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski