Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Krakowie-Balicach wybuduje terminal towarowy zgodnie z planem. To wielka szansa na szybsze wyjście z kryzysu po pandemii

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Władze lotniska w podkrakowskich Balicach ogłosiły przetarg na budowę nowego terminala cargo. Jak wyjaśnia Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, inwestycja jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania lotniska po ustąpieniu pandemii. Równocześnie – zapewniając pracę wielu firmom i ich pracownikom – łagodzi skutki koronakryzysu i pomaga w szybszym wychodzeniu Małopolski z gospodarczej zapaści.

FLESZ - Co zdrożeje w 2021 roku?

- Budowa terminala cargo stanowi ważną część i kolejną fazę realizacji inwestycji Planu Generalnego naszego lotniska, a zarazem stwarza wielką szansę na szybsze otrząśnięcie się gospodarki Krakowa i Małopolski z dotkliwych skutków pandemii. Mamy nadzieję, że ta budowa rozpocznie się już w połowie nowego roku 2021. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 – mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. Podkreśla, że kolejne inwestycje na krakowskim lotnisku zapewniają tysiące nowych miejsc pracy w naszym regionie.

Lotnisko w Krakowie-Balicach nie rezygnuje z inwestycji, choć – podobnie jak inne porty lotnicze w Polsce i na świecie – silnie odczuwa skutki ograniczenia ruchu lotniczego w pandemii. Liczba obsłużonych pasażerów była w listopadzie 2020 r. aż o 91 proc. niższa niż w listopadzie 2019 roku, a zeszłotygodniowy zakaz lotów z Wielkiej Brytanii (skąd pochodziło w grudniu ok. jednej trzeciej wszystkich podróżujących) dodatkowo pogłębił problem. Zarząd lotniska już wiosną wcielił w życie plan radykalnych oszczędności, ale jednocześnie robi wszystko, by nadal realizować zamierzenia wszystkie inwestycyjne.

Lotnisko w Krakowie: Budowa terminala cargo w nowej lokalizacji

Jak podkreśla szef krakowskiego portu lotniczego, większy i nowocześniejszy terminal cargo pozwoli spełnić najbardziej wyśrubowane wymagania ruchu towarowego oraz umożliwi przeniesienie ruchu samochodów ciężarowych z bezpośredniego otoczenia terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Nowy obiekt - zaprojektowany jako zwarta pod względem architektonicznym bryła - będzie budynkiem biurowo-magazynowym. Powierzchnia magazynowa zajmie ok. 2670 m kw., zaś biurowa - ok. 1180 m kw..

Lotnisko w Krakowie: nowoczesne magazyny i część biurowa za dwa lata

Zasadniczą funkcją części magazynowej nowego cargo będzie obsługa frachtu cargo samochodowo-lotniczego. Oprócz obsługi cargo, obiekt (wraz z zagospodarowaniem terenu) służyć będzie do obsługi i kontroli zaopatrzenia oraz pojazdów wjeżdżających na teren strefy zastrzeżonej portu lotniczego.

W części biurowej zlokalizowane będą m.in. pomieszczenia agentów handlingowych, spedytorów, służb operacyjnych portu lotniczego, Straży Granicznej i Urzędu Celnego. Ogólnodostępna strefa przedpola terminala cargo skomunikowana zostanie z drogą wojewódzką 774, a w jej obrębie zlokalizowane będą parkingi, chodniki oraz dojazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski