Łowcy Burz radzą, jak ostrzegać przed tornado i huraganem

Łowcy Burz radzą, jak ostrzegać przed tornado i huraganem

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

1/25
przejdź do galerii

Burze - piękne i groźne ©Wojciech Matusik

Nauka. W ten weekend spotkają się w Krakowie Łowcy Burz. Będą dyskutować m.in. o tym, jak skutecznie ostrzegać przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
VIII Zlot Polskich Łowców Burz odbędzie się w w sobotę i niedzielę 26-27 sierpnia na Politechnice Krakowskiej. Jego głównym wydarzeniem będzie sobotnia konferencja naukowa pt. „Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych”.

Przed kilkoma dniami Łowcy Burz udostępnili własny system ostrzegania - Sky Predict 2 - do publicznego użytku w aplikacji mobilnej „O!strzegator”. Dzięki temu można na telefonie odbierać precyzyjne ostrzeżenia meteorologiczne dla potencjalnie zagrożonego terenu.
Oprócz tego założenia Sky Predict mogą zostać wykorzystane w pracach nad zapowiadanym nowym systemem wczesnego ostrzegania w Polsce. W ostatni poniedziałek taka propozycja została złożona Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Autorem Sky Predict 2 jest naukowiec z Politechniki Krakowskiej Piotr Szuster. Stworzył je w ramach pracy inżynierskiej na PK. Jego zdaniem postęp technologiczny otworzył przed badaczami gwałtownych zjawisk pogodowych (burz, trąb powietrznych, huraganów, tornad) ogromne możliwości. - Mamy coraz więcej narzędzi, które pozwalają precyzyjnie przewidywać niebezpieczne dla człowieka i środowiska zjawiska pogodowe. Nowoczesne techniki pozwalają na dzień przed wystąpieniem wyznaczyć obszary, w których pojawią się takie zjawiska. W tym samym dniu dane z systemów teledetekcyjnych pozwalają bezbłędnie ostrzegać ludność - mówi Piotr Szuster.

Jak dodaje, kluczem do skutecznego ostrzegania jest dotarcie z komunikatem bezpośrednio do każdego zagrożonego. Możliwości techniczne, a zwłaszcza powszechność telefonów komórkowych, już na to pozwalają. - Nie każdy odwiedza strony instytucji z ostrzeżeniami, ale niemal wszyscy mamy telefony i możemy pobrać na nie prostą aplikację, która wyśle do nas komunikat o zagrożeniu - dodaje Piotr Szuster, który jest także przewodniczącym komitetu organizacyjnego zlotu.

VIII Zlot Łowców Burz odbywać się będzie w siedzibie Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24, godz. 9.30-15.30). Referaty wygłoszą prelegenci z kilku polskich ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetów Jagiellońskiego, Szczecińskiego, Śląskiego, Wrocławskiego, Warszawskiego, UAM w Poznaniu, Politechniki Krakowskiej oraz stowarzyszenia Skywarn Polska.

WIDEO: Top 5 najniebezpieczniejszych miejsc podczas burzy. Czego unikać i gdzie się schronić?
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hahaha

Cyrk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niech oni idą spać, bo zimą nic gościom nie wychodzi, szukają taniej sensacji

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo