Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Łowcy głów" poszukują pracowników

Redakcja
- Niektóre z nich planują zatrudnić w najbliższych latach nawet kilkaset osób - mówi Dominika Mamro z Advisory Group TEST Human Resources, firmy doradztwa personalnego.

RYNEK PRACY. Kraków jest liderem w usługach finansowych i księgowych. Nowe miejsca pracy będą powstawać w szybko rozwijających się centrach usług rekrutacyjnych.

Kraków to lider usług biznesowych - świadczy o tym pierwsze miejsce zdobyte w międzynarodowym rankingu firm doradczych Global Services i Tholons. Na stolicę Małopolski postawiły już takie firmy, jak Motorola, UPM-Kymmene, Capgemini, Hitachi czy State Street Corporation. W sumie działa tutaj już kilkadziesiąt centrów usług, będących zapleczem dla światowych koncernów.

Centra usług wspólnych (z ang. SSC - Shared Services Centres) tworzone są przez organizację na jej wewnętrzne potrzeby i spełniają różne funkcje wsparcia dla firmy takie, jak np. księgowość, IT czy administracja kadrowa. Centra typowo outsourcingowe zajmują się obsługą procesów biznesowych na zlecenie zewnętrznego klienta (z ang. BPO - Business Process Outsourcing).

- Obydwa modele należą do aktualnie obowiązujących globalnych trendów prowadzenia biznesu - mówi Dominika Mamro. - W Krakowie dominują centra usług finansowo-księgowych, ale pojawił się dynamicznie rozwijający się obszar, w którym dobrze sprawdza się outsourcing. Są to usługi rekrutacyjne - dodaje.

Tak zwane RPO (z ang. Recruitment Process Outsourcing) polega na pozyskiwaniu i zatrudnianiu kandydatów dla danego klienta, a więc firma zarządza procesem rekrutacyjnym w imieniu innych koncernów - partnerów biznesowych.

- RPO jest efektywne jedynie przy okazji dużej skali procesów rekrutacyjnych w określonej części świata. Jest to globalna umowa między firmą zajmującą się RPO a firmą zlecającą. W Krakowie zajmuje się tym na przykład Alexander Mann Solutions, Kenexa, Aon Hewitt - wylicza Dominika Mamro.

Zdaniem doradców zawodowych wprowadzania takich rozwiązań biznesowych spowodowane jest obniżaniem kosztów pracy. Z ekonomicznego punktu widzenia otwieranie centrów usług w Krakowie jest opłacalne. Firmy przyciąga niski koszt inwestycji i dobra infrastruktura. Ważne jest też zaplecze akademickie i naukowe.

- Jednocześnie, należy podkreślić, że płace są w Krakowie ciągle niższe o około 30-40 procent niż w stolicy - mówi Dominika Mamro, dodając, że Kraków jest atrakcyjnym miastem do życia, co również ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji o inwestycji.

Na przykład krakowski oddział firmy Alexander Mann Solutions, działający od pięciu lat, planuje zatrudnić kolejne 200 osób w ciągu najbliższego roku. Obecnie zatrudnia ponad 300 pracowników. Wymagana jest znajomość języków obcych.

- Do naszego centrum poszukujemy głównie kandydatów na stanowiska związane z pozyskiwaniem pracowników dla naszych klientów w siedzibach europejskich, jak również osób, które będą wspierały rozbudowane procesy administracyjne, takie jak umawianie spotkań pomiędzy kandydatami a menedżerami, przygotowywanie kontraktów dla nowych pracowników czy też udzielanie informacji o procesach rekrutacyjnych wszystkim jego uczestnikom - wylicza Vic Khan, dyrektor Globalnych Centrów Usług i dyrektor generalny AMS w Polsce, będącej światowym liderem w outsourcingu procesów rekrutacyjnych i dostarczającej swoje usługi dla ponad 40 klientów w Europie, Azji Południowej, Australii i Ameryce Północnej. Firma specjalizuje się w rekrutacji pracowników dla różnych branż - od bankowości przez telekomunikację po farmację i budownictwo.
- RPO to model najbardziej rozpowszechniony na rynku angielskim. W pełni został rozwinięty w Stanach Zjednoczonych, a kraje europejskie dopiero od kilku lat wprowadzają go do swoich ofert, przekonując się co do skuteczności i efektywności jego rozwiązań - tłumaczy Vic Khan, dodając, że na polskim rynku RPO jest jeszcze mało znanym modelem rekrutacji, ale stopniowo zdobywa coraz większą popularność.

Pracowników poszukuje cały czas firma Aon Hewitt, prowadząca w Krakowie centrum usług. Oferuje innym firmom wsparcie m.in. w procesie rekrutacji, administracji personalnej czy zarządzaniu systemami emerytalnymi. W krakowskim centrum pracuje już 450 osób, ale nabór trwa nadal. Mile widziani są zarówno absolwenci uczelni wyższych, jak i specjaliści z doświadczeniem.

- Poszukujemy kandydatów, którzy chcieliby podjąć pracę w firmie będącej światowym liderem w outsourcingu i konsultingu procesów zarządzania zasobami ludzkimi. Profil wykształcenia nie jest najważniejszym kryterium; liczą się dla nas umiejętności językowe kandydatów, głównie angielski, ale też francuski, niemiecki, hiszpański. Ważne są też umiejętności analityczne, chęć i umiejętność pracy w zespole - podkreśla James Eastwood, dyrektor personalny w Aon Hewitt w Krakowie.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski