Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubiłeś Lao Che? To spodoba ci się Nanga. Młoda grupa wystąpi w piątek 17 marca w krakowskim klubie Zaścianek

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Nanga
Nanga Andrzej Olszanowski
Pod nazwą Nanga kryje się młoda grupa, której trzon tworzą trzej dawni muzycy nieistniejącej już formacji Lao Che. Mają oni w swym dorobku debiutancki album "Cisza w bloku", który ukazał się w 2021 roku. Teraz wracają z nowym singlem - "Cyberelfy". Na pewno usłyszymy go w piątek 17 marca w krakowskim klubie Zaścianek. Początek koncertu o godzinie 20.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Nangę tworzą Magda Dubrowska (wokal, bas, teksty), Maciej Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne), Karol Gola (saksofony, flety, instrumenty klawiszowe) i Filip Różański (instrumenty klawiszowe). Zespół powstał w 2020 roku po zawieszeniu działalności Lao Che, w którym grali Maciej, Karol i Filip oraz Gangu Śródmieście, który współtworzyła Magda.

- Razem z Filipem występujemy w zupełnie nowej dla nas roli. Nanga jest naszym dzieckiem, które rodziło się w atmosferze wzajemnych inspiracji, doświadczeń oraz pasji. Wspólnie podążamy w nieznanym kierunku pełni obaw, niepewności, ale też nadziei na genialną przygodę - mówi Maciej Dzierżanowski.

Po debiutanckiej płycie „Cisza w bloku” z 2021 r., która została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i krytykę muzyczną (m.in. drugie miejsce w rankingu Płyta Roku tygodnika „Polityka”) oraz winylowej EP-ce „Jesień w Pekinie”, zespół Nanga wypuszcza nowy singiel „Cyberelfy” zapowiadający drugi album - „Sport, wojna i miłość”, który ukaże się 21 kwietnia.

„Cyberelfy” to impresja na temat cybernetycznego świata internetowych zależności, deep fake’ów, algorytmów, sieci społecznościowych. Podmiotem lirycznym utworu jest Fake News, który tak naprawdę wolałby być Cyberelfem. Chciałby się wyrwać z farmy botów, wyzwolić z fabryki trolli i wirusów i zamieszkać w chmurze.

- Akurat kiedy zaczęłam pisać teksty na nową płytę, wybuchła wojna w Ukrainie. Trudno mi się było odciąć od tego, co się działo. Między innymi tego, że momentalnie zalały nas fakenewsy; trolle i boty radykalnie zwiększyły swoją aktywność, a algorytmy grzały się do czerwoności - wspomina Magda Dubrowska, autorka tekstu i wokalistka. - Czułam się jak w matni i próbując tę sytuację jakkolwiek ogarnąć, zaczęłam pisać tekst, w którym wyobraziłam sobie wszystkie te wytwory sztucznej inteligencji jako zniewolone stworzenia. Piosenka kończy się jednak dość optymistycznie i daje nadzieję, że nadejdzie kres tyranii.

Pod względem muzycznym Nanga prezentuje się w „Cyberelfach” w zupełnie nowej odsłonie: brudny, pulsujący bas wraz z zimnofalową perkusją napierają na partyturę jak lodołamacz, a saksofony ujadają niczym polarne wilki. Klip promujący singiel „Cyberelfy” stworzył Sebastian Juszczyk, twórca teledysków i laureat licznych nagród w tej dziedzinie.

Płytę „Sport, wojna i miłość” współtworzyli: Magda Dubrowska (wokal, teksty, bas), Maciej Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne i instrumenty klawiszowe), Karol Gola (saksofony, flety, instrumenty klawiszowe, gitara) i Filip Różański (instrumenty klawiszowe). Za produkcję albumu odpowiadają Maciej Dzierżanowski i Filip Różański. Autorem większości nagrań, a także miksu i masteringu jest Filip Różański (Wieża Studio). W jednym z utworów na płycie usłyszymy gościnnie Tę Ukrainkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lubiłeś Lao Che? To spodoba ci się Nanga. Młoda grupa wystąpi w piątek 17 marca w krakowskim klubie Zaścianek - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski