Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludowa sztuka na Rynku Głównym

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
fot. Ludwik Kostus
Wydarzenie. Już po raz 40. na krakowskim Rynku odbędą się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Weźmie w nich udział 800 twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski i Europy.

Jubileuszowe targi rozpoczną się jutro (uroczysta inauguracja nastąpi o godz. 12) i potrwają do 28 sierpnia. Wszyscy goście są zapraszani codziennie godzinach 10-21. Jak co roku będzie to okazja do obejrzenia sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, a także do skosztowania kulinarnych przysmaków z różnych regionów.

Na Rynku pojawią się: garncarze, kowale, tkacze, rzeźbiarze, ceramicy i wikliniarze, bursztyniarze, jubilerzy, malujący na szkle i na drewnie, srebrnicy i brązownicy, a także hafciarki i koronczarki. Wśród nich znajdzie się m.in. Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego, która gościła na wszystkich targach od początku ich istnienia. Jest hafciarką uprawiającą tzw. haft makowski, którym zdobi obrusy, serwety, pościel, a także bluzki czy halki zwane fartuchami - element tradycyjnego stroju ludowego.

Jubileuszowym targom towarzyszyć będą także koncerty kapel ludowych oraz zespołów pieśni i tańca, a ponadto liczne pokazy, warsztaty, konkursy oraz zabawy dla młodszych i starszych.

W tym roku Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej na Rynku Głównym zainauguruje powiat suski wraz z całym Podbabiogórzem. Po raz pierwszy na targach przedstawi się Krosno, miasto szkła i… ropy naftowej (to właśnie w nieodległej od Krosna Bóbrce w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej). Nie zabraknie też Pińczowa, Podegrodzia i papieskich Wadowic. Powiat Nowotarski pokaże uroki Orawy, Spisza i Pienin.

Swój miejski folklor zaprezentuje - oczywiście - również Kraków. To, że przecież „Pępek świata nazywa się Kraków”, udowadniać będzie światowej sławy duet krakauerologów: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, a wtórował im będzie ostatni andrus, bard Zwierzynieckiego Półwsia Aleksander Makino Kobyliński.

- To powód do dumy i satysfakcji, że już po raz 40. w naszym mieście odbędzie się to szczególne przedsięwzięcie - podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął targi honorowym patronatem.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski