Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie, którzy czuwają dzień i noc

Barbara Ciryt
Bolesław Jamróz, komendant rozstrzelany podczas wojny
Bolesław Jamróz, komendant rozstrzelany podczas wojny FOT. ARCHIWUM OSP SKAWINA I
Jubileusz. Strażacy-ratownicy świętowali 45-lecie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz 135-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej Skawina I.

Biegną do pożarów, powodzi, wypadków drogowych, awarii energetycznych i gazowych, zagrożeń chemicznych i ekologicznych.

Wywożą osy i szerszenie zagrażające ludziom, zdejmują koty z drzew, łapią węża, gdy ucieknie z targowiska lub kangura, gdy wyskoczy na ulicę. W takich akcjach już sprawdzili się skawińscy strażacy.

Za swój trud niesienia pomocy odbierali wczoraj podziękowania i gratulacje. Druhowie są aktywni od 135 lat, a zawodowcy od 45 . Świętowali razem. – Cieszę się, że w Skawinie nie ma rozdźwięku między strażą ochotniczą i zawodową, że jest straż, która współpracuje i niesie ludziom pomoc – chwalił st. bryg. Piotr Konar, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie.

Podczas uroczystości strażakom towarzyszyli duchowni, władze związkowe, samorządowe i koledzy z innych jednostek. Ks. mł. bryg. Władysław Kulig, kapelan wojewódzki PSP dziękował ratownikom za „samarytańską postawę”. – Dziś chcemy mięć strażaków: wyszkolonych, mężnych, ofiarnych, gotowych do wszelkich działań. Od was wymaga się: wiedzy, umiejętności, sprawności. Potraficie temu sprostać, dajecie poczucie bezpieczeństwa – mówił.

Dowódca JRG w Skawinie mł. bryg. Jerzy Bakalarz dziękował władzom za pomoc finansową. – Systematyczne, coroczne finansowanie pozwoliło na wykonanie kapitalnego remontu budynku Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Skawinie: ogrodzenia obiektu, naprawy dachu, termoizolacji budynku, wymiany okien i bram garażowych na automatyczne, remontu wszystkich pomieszczeń biurowych i socjalnych, garaży, a także zakup samochodu operacyjnego, kwatermistrzowskiego oraz dofinansowanie zakupu podnośnika hydraulicznego – wyliczał.

Nim przyznano strażakom medale, odznaczenia i wyróżnienia, zebrali wysłuchali informacji historycznych o założeniu straży w Skawinie.

Straż Ogniową – dzisiejsza OSP Skawina I powstała 19 września 1878 roku. Miastem rządził wtedy Fiskus Cyrkularny założycieli straży i jej pierwszy prezes. Dynamiczny rozwój straży przypadł na lata 1928 – 1939. Strażacy wspominają zakup motopompy w 1928 r., a rok później samochodu marki Daimler. Kolejne odnotowane akcje to powódź w 1934 r. i front wojenny. Wówczas strażacy przejęli rolę ostrzegania ludzi przed niebezpieczeństwami wojny.

Na bazie OSP powołano Obowiązkową Straż Pożarną. Komendantem był por. poż. Bolesław Jamróz, który stracił życie za działalność w ruchu oporu. – Był członkiem Batalionów Chłopskich, a następnie AK, za to został aresztowany i rozstrzelany 27 maja 1944 r. w Krakowie przy ul. Botanicznej – wspomina jego syn również Bolesław Jamróz z Krakowa, który jest członkiem honorowym skawińskiej OSP.

Kolejne inwestycje i zakupy sprzętu pozwoliły na rozwój jednostki. W 1995 r. została włączona do Krajowego Systemu Ra­towniczo-Gaśniczego. Aktualnie jednostka liczy 34 członków.

Państwowa straż w Skawinie powstała, gdy w mieście zaczęły osiedlać się duże zakłady przemysłowe na początku lat 50. ubiegłego wieku. Rozwój przemysłowy i związane z nim zagrożenia dla ludzi i środowiska, wymagały całodobowej gotowości strażaków.

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie 1 stycznia 1968 roku powołało Zawodową Straż Pożarną w Skawinie. Pierwszym Komendantem został st.ogn. Ludwik Jodłowski, a siedzibą budynek Huty Aluminium w Skawinie.

Warunki lokalowe były skromne, podobnie jak wyposażenie: jeden średni samochód gaśniczy gbam. Z czasem rozbudowywano remizę i kupowano nowe pojazdy. W ciągu pierwszych 30 lat istnienia, strażacy wyjeżdżali do akcji średnio ok. 100 razy w roku. Obecnie są wzywani na pomoc dziesięć razy częściej.

STRAŻACY ODZNACZENI I WYRÓŻNIENI

Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej:
- dh Krzysztof Karczewski

Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”:
- dh Dariusz Gędzior

Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
- st. ogn. Piotr Horosin
- dh Bolesław Jamróz

Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”:
- asp. Karol Krawiec
- asp. Jakub Jabłoński
- mł.asp. Mariusz Długosz
- ogn. Paweł Mroczek
- mł.ogn. Edward Kucharczyk
- mł.ogn. Piotr Leśniak
- mł.ogn. Sebastian Lech
- st.sekc. Tomasz Kwintowski
- dh Krzysztof Abramski
- dh Dariusz Szafraniec

Odznaka „Strażak wzorowy”:
- dh Marcin Czepiel
- dh Mateusz Czepiel
- dh Paweł Hytkowski
- dh Łukasz Sady
- dh Tomasz Szumny
- dh Maciej Tomik
- dh Michał Tomik

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski