Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie pukali się w czoło

Maciej Hołuj
Teresa i Andrzej Osińscy zaryzykowali i otworzyli szkołę
Teresa i Andrzej Osińscy zaryzykowali i otworzyli szkołę Maciej Hołuj
Jubileusz. Od dwudziestu lat Prywatna Szkoła Teresy i Andrzeja Osińskich kształci młodzież i dorosłych. Jest pierwszą szkołą prywatną, jaka powstała na terenie powiatu myślenickiego

W 1995 roku myślenicki nauczyciel Andrzej Osiński wpadł na pomysł otwarcia prywatnej szkoły średniej. Pomysł był nowatorski i niósł ze sobą spore ryzyko niepowodzenia. Andrzej Osiński był jednak uparty i wcielił go w życie. 1 września 1995 roku, gościnnie w budynku Szkoły Podstawowej numer 3 w Myślenicach, w jednej sali, naukę rozpoczęło 19 uczniów.

- Była to Zasadnicza Szkoła Zawodowa o profilu wielozawodowym - wspomina dzisiaj Andrzej Osiński. - Nie wiedziałem, czy pomysł „wypali” i czy szkoły nie trzeba będzie szybko zamykać. Okazało się jednak, że nie jest tak źle. W czerwcu 1996 roku szkoła liczyła już 32 uczniów, bowiem kilkunastu przeniosło się do nas z innych szkół. W drugim roku nauczania wynajmowaliśmy w SP numer 3 już pięć sal. Przy wciąż rozrastającej się liczbie uczniów Musieliśmy jednak poszukać dodatkowych lokali. Wynajęliśmy salę katechetyczną w budynku należącym do parafii pod wezwaniem św. Brata Alberta, uczyliśmy także w naszym domu - wspomina Osiński.

W końcu musieli rozejrzeć się za inną lokalizacją dla swojej szkoły, bowiem miejsce w którym zaczynali działalność edukacyjną, stało się zbyt małe. - Przez pięć lat zabiegałem o to, aby kupić stary budynek po garbarni skór przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Myślenicach. Wreszcie pod koniec ubiegłego stulecia, po wielu perturbacjach i zabiegach, udało się - wspomina Andrzej Osiński.

Budynek był w totalną ruiną. Zlokalizowana w nim garbarnia przyczyniła się do tego skutecznie. Dodatkowo zakład zatruwał powietrze, smrodził i odprowadzał trujące ścieki. Nabywając budynek i zmieniając radykalnie jego przeznaczenie, Osiński stał się wybawcą dla mieszkańców tej okolicy. W 2001 roku do wyremontowanego budynku wprowadziła się szkoła. Funkcjonuje w tym miejscu do dziś.

Oświatowi prekursorzy

Szkoła Osińskich jest pionierem szkolnictwa prywatnego na terenie powiatu myślenickiego. Zresztą przez dwadzieścia lat swojej działalności nie doczekała się poważnej konkurencji. Szkoła była także prekursorem w zakresie komputeryzacji. W 1998 roku jako pierwsza w Myślenicach powołała do życia pracownię komputerową wyposażoną w dwadzieścia komputerów.

Chłop zwariował?

Kiedy Osińscy otwierali swoją szkołę wielu pukało się w czoło mówiąc: „Ten chłop zwariował, otwiera szkołę!” Tymczasem dzisiaj szkoła jest szanowana i uznawana. Podczas uroczystości jubileuszowych zabierający głos wicestarosta myślenicki Tomasz Suś powiedział: - Jestem pełen uznania dla państwa Osińskich za to, czego dokonali na niwie lokalnej oświaty i chociaż szkoła jest w pewnym stopniu dla nas, starostwa i dla prowadzonych przez nas szkół konkurencją, nie mogę powstrzymać się od pochwał.

Nie tylko nauka

W Prywatnej Szkole Osińskich, którą przez 20 lat opuściło ponad dwa tysiące absolwentów, nauka jest bezpłatna. Koszty kształcenia pokrywa otrzymywana od państwa subwencja oświatowa. Szkoła nie ogranicza jednak swojej działalności tylko do nauki i wychowywania. W jej siedzibie od piętnastu lat rozgrywane są Międzygminne Zawody Szachowe (wielkim entuzjastą i propagatorem tej gry jest dyrektor szkoły Tadeusz Pilch), tutaj także bardzo często odbywają się spotkania członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Dzięki uprzejmości pana Osińskiego możemy w budynku prowadzonej przez niego szkoły odbywać zajęcia z gimnastyki, tańca, grać w tenisa stołowego - mówi jedna z pań uczęszczających na zajęcia myślenickiego UTW. Szkoła czynnie uczestniczy także w akcjach charytatywnych. To tutaj swoje dobroczynne koncerty zagrali między innymi Robert Kasprzycki, Paweł Orkisz czy zespół „Noro Lim”. Podczas uroczystości jubileuszowych zaproszeni goście mogli wysłuchać koncertu Hanki Wójciak.

Medal za zasługi

- Nabór jest dla nas satysfakcjonujący - tak na pytanie o liczbę uczniów odpowiada Andrzej Osiński i z uśmiechem dodaje: - Przez te dwadzieścia lat pracujące u nas nauczycielki urodziły trzydzieścioro dzieci. Być może niektóre z tych dzieciaków będą się uczyły w naszej szkole?

W strukturach szkoły funkcjonują obecnie: ZSZ o profilu wielozawodowym, technikum kształcące w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. LO dla dorosłych oraz szkoła policealna o kierunku technik administracji.

Za swoje zasługi na polu edukacji Andrzej Osiński otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski