Ludzie spotykają się na polanie, żeby św. Ricie powierzyć...

Ludzie spotykają się na polanie, żeby św. Ricie powierzyć trudne sprawy

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

O. Marek Donaj święci róże we Włosani dla czcicieli św. Rity
1/34

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Barbara Ciryt

Modlitwy przy kapliczce św. Rity we Włosani przyciągają setki ludzi. Od 11 lat tu na łące zbierają się czciciele tej Świętej od spraw beznadziejnych, której wspomnienie przypada na 22 maja. W tym roku też prosili o jej wstawiennictwo i dziękowali za pomoc.
Posadowienie kapliczki i organizacja nabożeństw we Włosani przy ul. św. Rity - zaproszenie kapłanów z Krakowa i innych miejsc to dzieło Antoniny i Jerzego Losterów, tutejszych mieszkańców i fundatorów kapliczki. Nie obyłoby się bez zaangażowania całej społeczności: Stowarzyszenia „Dla Włosani”, strażaków, sponsorów fundujących poczęstunek i róże dla uczestników, władz gminy, orkiestry i chóru.

Co roku swoją obecnością czcicieli świętej os spraw rozpaczliwych wspiera o. Marek Donaj, proboszcz parafii św. Katarzyny w Krakowie, gdzie szerzy kult św. Rity. Podczas mszy św. przy kapliczce podkreślał, że św. Rita swoim życiem - w każdym jego okresie, gdy była córką, żoną, matką, a w końcu zakonnicą - pokazywała drogę do Boga. Przypominał jej reakcje na zło, grzech. Zaznaczał, żebyśmy wzorując się na św. Ricie szukali drogi do świętości i znajdowali ją, a znajdując nie osiadali na laurach.

Do Włosani na nabożeństwa i modlitwy za sprawą św. Rity przejeżdżają mieszkańcy gminy Mogilany, gmin sąsiednich w powiecie krakowskim i powiecie myślenickim oraz czciciele z Krakowa. - Rita wyprosiła dla tutejszych mieszkańców wiele łask i uzdrowień. To miejsce szczególne - zapewnia Antonina Loster. - Czciciele Świętej znają historię i wiedzą, że w jej wiosce w Roccaporena zimą zakwitła różą, a u nas na skałach przy kapliczce wyrosła róża - wskazywała fundatorka kapliczki.

Wójt gminy Mogilany Piotr Piotrowski mówił podczas spotkania, że zwykle od skromnych miejsc i małych kapliczek szerzy się kult świętych, a potem powstają tam sanktuaria. - Być może tak będzie we Włosani - mówił.

WIDEO: Mówimy po krakosku. "Borówka czy jagoda?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prawdziwa PRAWDA

prawda (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W Piśmie Świętym czytamy, że należy modlić się jedynie do Boga, w imię Jezusa. Syn Boży powiedział swoim uczniom: „Módlcie się tedy w ten sposób: Ojcze nasz, któryś jest w niebie. Niech będzie...rozwiń całość

W Piśmie Świętym czytamy, że należy modlić się jedynie do Boga, w imię Jezusa. Syn Boży powiedział swoim uczniom: „Módlcie się tedy w ten sposób: Ojcze nasz, któryś jest w niebie. Niech będzie uświęcone imię Twoje” (Ewangelia Mateusza 6.9). Jezus powiedział swym naśladowcom: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie może przyjść do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (Ewangelia Jana 14:6).........zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo