Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łuk dla Kuklińskiego

Piotr Subik
Tak ma wyglądać pomnik płk. Kuklińskiego
Tak ma wyglądać pomnik płk. Kuklińskiego Wizualizacja: archiwum
Pamięć. Za niewiele ponad rok straci ważność pozwolenie na budowę pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie. Potrzeba na to milion zł, a udało się zebrać niewielką część tej kwoty.

Pomnik ma stanąć na placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czyli przed Galerią Krakowską, między budynkami dworca i poczty. Będzie to wysoka na 9,2 m parabola, tzw. łuk przerwany, przechodząca nad chylącymi się płytami, symbolizującymi upadek muru berlińskiego.

Na pomniku pojawią się m.in. słowa o "heroicznej misji obezwładnienia imperium zła rozumem i wolą samotnego żołnierza". A także motto zapożyczone od ks. prof. Józefa Tischnera: "Żadne stanowione prawo, żadne przysięgi, żadne pogróżki nie powstrzymają ludzkiego sumienia". Doskonale obrazują one to, czego dokonał płk Ryszard Kukliński, oficer Ludowego Wojska Polskiego, który nawiązał kontakt z CIA i przekazał jej cenne plany Układu Warszawskiego oraz dokumenty dotyczące wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- Inicjatywę budowy pomnika traktujemy jako moralny obowiązek pokolenia uczestniczącego w staraniach o niepodległą Polskę i pokojową Europę, do czego płk Kukliński samotną misją wniósł fundamentalny wkład - mówi Henryk Pach, przewodniczący Stowarzyszenia im. płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Problemem są jednak pieniądze. Koszt budowy pomnika oszacowano na prawie milion złotych i to przy założeniu, że wiele prac firmy wykonają po kosztach własnych. Na razie jednak na konto budującego pomnik stowarzyszenia wpłynęło łącznie 148 tys. zł. Pierwszymi fundatorami byli Roman i Barbara Barszczowie, bliscy znajomi pułkownika.

Dołączyli do nich m.in. prezydent i Rada Miasta Krakowa, którzy przeprowadzili i sfinansowali konkurs na projekt pomnika; spółka ECE Projektmanagement Polska, właściciel placu, na którym stanie monument, a także m.in. gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Ten ostatni pracował z płk. Kuklińskim w Sztabie Generalnym. Ostatnio do grona darczyńców dołączyła Fundacja Banku Zachodniego WBK. Ze zbiórką pieniędzy trzeba się jednak spieszyć, bo wydane przez Urząd Miasta Krakowa pozwolenie na budowę pomnika straci ważność w październiku 2016 r.

O tym, że pomnik płk. Kuklińskiego stanie na pl. Nowaka-Jeziorańskiego, zdecydowali podczas konsultacji mieszkańcy Krakowa.

Więcej szczegółów na stronie www.plk-kuklinski.pl.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski