Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lusławice przyciągają

Monika Jagiełło
W zeszłym tygodniu w Lusławicach wystąpili Baltic Sea Youth Philharmonic z Kristjanem Järvim
W zeszłym tygodniu w Lusławicach wystąpili Baltic Sea Youth Philharmonic z Kristjanem Järvim Fot. Paweł Nowosławski
Muzyka. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zdradza swoje plany na najbliższe miesiące. Najzdolniejsi młodzi muzycy mogą tu liczyć na wsparcie.

W maju miną dwa lata od kiedy Europejskie Centrum Muzyki rozpoczęło działalność w małej wsi Lusławice. Ośrodek właśnie zakończył edukacyjny projekt z młodzieżową orkiestrą Baltic Sea Youth Philharmonic pod batutą Kristjana Järviego. Pozyskał też nowego mecenasa programowego, Grupę Nowy Styl. Jakie plany na przyszłość ma ośrodek Pendereckiego?

– W tym roku gościliśmy w Lusławicach trzystu uczestników programów edukacyjnych. Zrealizowaliśmy kolejne edycje Zimowej Akademii Muzyki, współpracowaliśmy z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. W tych projektach uczestniczyły utalentowane dzieci i młodzież z całego kraju pod kierunkiem znakomitych polskich pedagogów. Nasi ostatni goście, muzycy Baltic Youth Philharmonic z pewnością wrócą w przyszłości – tłumaczy dyrektor centrum, Adam Balas.

Wieńczący orkiestrowe, dyrygenckie i kompozytorskie warsztaty koncert młodzieżowej orkiestry pt. „Rejs Bałtykiem” nagrodziła brawami pełna sala. Estoński dyrygent Järvi nie krył wrażenia, jakie wywarła na nim lusławicka sala. – To unikatowe miejsce. Nie tylko w Polsce, ale i Europie – mówi.

Współpraca z bałtycką orkiestrą to jeden z projektów, które znajdują się w kalendarzu centrum na najbliższy czas.Wkrótce rusza druga edycja Lusławickiej Orkiestry Talentów. To dwuletni program dla najmłodszych uzdolnionych muzycznie uczniów szkół z całej Polski. Lada moment ukaże się płyta będąca zwieńczeniem jego pierwszej edycji.

– To przedsięwzięcie, z którym jesteśmy z profesorem Pendereckim szczególnie związani. Lusławicką Orkiestrę tworzą dzieci wyłonione podczas ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. To chyba najbardziej miarodajny konkurs uzdolnionych uczniów w Polsce – mówi Balas.

Na maj zaplanowano koncert upamiętniający stulecie bitwy pod Gorlicami, który wykona Orkiestra Sinfonia Iuventus i mistrzowskie kursy sopranistki Iwony Sobotki.

W Lusławicach zagości też Pianistyczna Akademia Chopinowska. Tegoroczni uczestnicy Konkursu Pianistycznego im. Chopina będą tu przygotowywać się do konkursu, którego zwycięzcę poznamy jesienią. W centrum będą z nimi pracować polscy laureaci poprzednich edycji.

– W dalszych planach mamy kursy z udziałem dyrygenckiego guru Jormy Panuli, realizowane we współpracy z Sinfoniettą Cracovią. Zdradzę też, że w 2016 r. pod okiem Maxima Vengerova odbywać się będą u nas przesłuchania-eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – mówi Balas. Po wakacjach odbędą się także kursy z udziałem dyrygentem Jormy Panuli. Zaś na tegoroczny festiwal Emanacje złoży się ok. 40 koncertów.

Centrum organizuje rocznie ok. 120 projektów. Połowa to projekty edukacyjne, druga część to koncerty. Kim są słuchacze, zapełniający liczącą 650 miejsc salę główną ośrodka?

– Skrupulatnie to sprawdzamy. Koncerty są bezpłatne, ale na 2/3 biletów obowiązuje internetowa rezerwacja, gdzie prosimy kod zamieszkania. 40 proc. to mieszkańcy okolic. Pozostali przyjeżdżają z Tarnowa, Krakowa i Nowego Sącza. Mamy już wierną publiczność, a frekwencja jest wysoka – wyjaśnia Balas.

Sala koncertowa, dla której punktem odniesienia były m.in ta znajdująca się w austriackim Raiding, miejscu urodzin Franciszka Liszta i Musik-verein w Wiedniu, warta jest odwiedzin.

monika.jagiełł[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski