Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lustro w aranżacji wnętrz

Katarzyna Piojda
Lustra są estetyczne i optycznie powiększają pomieszczenia
Lustra są estetyczne i optycznie powiększają pomieszczenia Fot. 123RF
Porady. Szafa w zabudowie może również umożliwić montaż lustrzanej powierzchni.

W wielu polskich domach znajdują się jedynie dwa lustra – jedno w łazience, drugie w przedpokoju. Warto jednak wyjść poza schematy i wykorzystać lustra w innych pomieszczeniach. Rezultaty mogą być zaskakujące. Lustra w mieszkaniu spełniają kilka zadań. Pierwsze i najważniejsze, zwłaszcza w małych pokojach, to optyczne powiększenie pomieszczenia.

Drugie zadanie to doświetlenie wnętrza: rola równie ważna w kawalerkach, jak i dużych salonach w domach jednorodzinnych. Wreszcie, ostatnia istotna funkcja, czyli dekoracja. Najmniej wymaga się od lustra łazienkowego. Traktuje się je tutaj zazwyczaj czysto użytkowo. Najczęściej zwraca się uwagę na to, aby było dobrze doświetlone, ułatwiając w ten sposób codzienne poranne golenie czy zabiegi pielęgnacyjne.

Łazienka z charakterem
Niektórzy życzą sobie, by lustro było zaopatrzone w szklaną półeczkę na kosmetyki i akcesoria. I to wszystko. Tymczasem odpowiednie lustro w łazience może nadać jej stylu i charakteru, a jeśli jest niewielka – odpowiednio zastosowane lustro ma sprawić, że łazienka będzie wydawała się większa.

Ważne, żeby lustro miało styl zbliżony do tego, w którym wykonana jest łazienka. Przy surowych, minimalistycznych wnętrzach wystarczy nawet samo szkło bez opraw. Bogata ornamentyka i duże ramy sprawdzą się za to w większych, klasycznych i wykonanych w stylu retro łazienkach.

Jeżeli w łazience są rattanowe meble, sprawdzi się lustro z ramami również wykonanymi z rattanu. Co za dużo, to niezdrowo. Lustra, które mają ozdoby na szkle (np. na tradycyjnym szkle ze szkła barwionego lub białego, tzw. ośnieżonego), a do tego mają wielokolorowe ramy, mogą wyglądać kiczowato. Tym bardziej, gdy meble i kafle oraz pozostałe wyposażenie całej łazienki będą jak z innej bajki. Kształt lustra łazienkowego też ma znaczenie. Poziome będzie z reguły bardziej praktyczne. W łazience przeważnie nie potrzebujemy oglądać całej sylwetki. Wystarczy się zobaczyć od pasa w górę. Lustro poziome będzie łatwiej utrzymać w czystości.

W przedpokoju – pionowe
Lustro w przedpokoju pełni głównie rolę użytkową. Dobrze byłoby, gdyby pozwalało uchwycić w swoim odbiciu całą sylwetkę, a więc było pionowe. Duże lustra są nie tylko użyteczne, potrafią też optycznie powiększyć pomieszczenie.

Coraz częściej w korytarzach pojawiają się szafy w zabudowie, których cały fronton stanowi lustro. To doskonałe, chociaż drogie rozwiązanie. Szafy ,,lustrzane” kosztują nawet ponad 10 tysięcy złotych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co na stałe będzie odbijać takie lustro. Jeśli zamontowane zostanie naprzeciw starego, zniszczonego mebla albo miejsca, w którym na co dzień panuje bałagan, będzie dublować złe wrażenie.

Podobnie, jak w korytarzach, spore tafle luster można wykorzystać w wąskich, ale długich pokojach. Odpowiednio ustawione lustra na dłuższych ścianach pozwolą optycznie zbilansować proporcje pokoju. Sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej ,,ustawne” niż jest w rzeczywistości.

W niskich wnętrzach z kolei np. na poddaszach, duże, pionowo ustawione lustra, sięgające od podłogi do sufitu sprawiają, że takie pomieszczenia wydają się wyższe.

W pomieszczeniach bardzo wysokich stosuje się lustra ułożone poziomo – odwrotnie w niskich lokalach – dominować powinny układy pionowe. Nie zawsze sprawdzą się lustra w sypialni. Potrafią doświetlić pomieszczenie, ale tu mamy głównie odpoczywać a nie stresować się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski