Lwi pazur trzeciego wieku. Będzie pakt dla seniorów!

Lwi pazur trzeciego wieku. Będzie pakt dla seniorów!

ŻUK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Fot. Ingimage

Fot. Ingimage

Bez pieniędzy, bez siedzib, bez instytucjonalnego wsparcia, polscy emeryci organizują najbardziej spontaniczny, największy oddolny ruch obywatelski w ostatnim dwudziestoleciu.
Fot. Ingimage

Fot. Ingimage

Fot. Ingimage

KONGRES. W zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku bierze udział 200 tys. Polek i Polaków. To jedna z największych w kraju inicjatyw obywatelskich.

Dziś, po 37 latach od powstania pierwszej uczelni dla seniorów w Polsce oraz po niewiarygodnej eksplozji tych placówek w ostatnich latach, emeryci postanowili zademonstrować swoją siłę.
W Sali Kongresowej w Warszawie rozpoczyna się I Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Z przedstawicielami największego obywatelskiego ruchu w III RP spotka się premier Donald Tusk. Gośćmi kongresu będą: Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska (patronuje wydarzeniu), rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz, prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Najważniejsi jednak są uczestnicy - 3000 słuchaczy UTW z kraju i z zagranicy.


Ruch jest tak spontaniczny, że Uniwersytety Trzeciego Wieku wprost trudno policzyć. Działają nie tylko przy publicznych i prywatnych wyższych uczelniach, ale też jako stowarzyszenia, fundacje, jednostki utworzone przy bibliotekach, domach i centrach kultury, gminach. Wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeszcze tydzień temu pisaliśmy o 360 uniwersytetach. Dzisiaj - podajemy tę liczbę jako pierwsi w Polsce - działa w naszym kraju 385 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Skupiają około 200 tys. słuchaczy. U progu transformacji, w 1989 r., mieliśmy zaledwie dziewięć UTW.


- Ten nieprawdopodobny rozwój świadczy o ogromnej aktywności społecznej i fizycznej pokolenia 50+. Zauważmy, że o ile starość ma niemal wyłącznie pejoratywne konotacje, kojarzy się z biedą, wykluczeniem i nieporadnością, to UTW wręcz przeciwnie. To aktywny i twórczy trzeci wiek, prawdziwie złota jesień życia. Czas realizacji pasji, rozwoju intelektualnego, podróżowania i poznawania nowych ludzi. Tak różny wizerunek dotyczy osób w tym samym wieku! - komentuje Wiesława Borczyk, prezes Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, współorganizatorka kongresu.


Słuchacze UTW to awangarda seniorów, która ma siłę, wiedzę, czas oraz misję powalczenia o rozwiązanie problemów całego pokolenia osób starszych. Dziś chcą powiedzieć premierowi, że najwyższy czas na przygotowanie kompleksowej diagnozy szans i zagrożeń trzeciego wieku i sformułowanie długoterminowej strategii wobec starszego pokolenia. Zażądają także stworzenia paktu na rzecz seniorów.


W Polsce wiele się mówi o zagrożeniach demograficznych i wydłużeniu wieku emerytalnego. Na tym kończy się jednak zainteresowanie polityków seniorami. A przecież po zakończeniu aktywności zawodowej pozostaje kilka-naście lub więcej lat życia. To czas, który aktywnie i twórczo zagospodarowują Uniwersytety Trzeciego Wieku. Potrzebują jednak wsparcia, które w ub.r. premier obiecał dwukrotnie. Dziś z tych obietnic zostanie rozliczony.

Seniorom sprzyja koniunktura. I Kongres UTW inauguruje Rok UTW ogłoszony 1 lutego przez Senat RP oraz Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jeśli teraz trzeci wiek nie stanie się partnerem dla rządu, to kiedy?

Awangarda seniorów rzecznikiem pokolenia
Mobilni, aktywni słuchacze chcą być partnerem dla władz w reprezentowaniu i rozwiązywaniu problemów trzeciego wieku.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo